Munchoqtepa nimasi bilan mashhur bo‘lgan?
Dasht hududiga chegaradosh bu qadimgi savdo va hunarmandchilik markazi eramizning boshidan o‘rta asrlargacha rivojlangan. Qalʼa taxminan 4 gektar maydonni egallagan. U bir tomoni Sirdaryoga tutash bo‘lib, to‘rtburchak shaklida qurilgan. Munchoqtepadan Buyuk ipak yo‘li o‘tgan. Bu yo‘l Koshg‘ardan boshlanib, Farg‘ona va Ustrushonadan o‘tib, Sug‘d – Samarqand va Buxoroga, so‘ngra janubi-g‘arbga Xuroson – Marv va Erongacha borgan.
Yodgorlik joylashgan hudud milodiy IV asrda Sug‘ddan ajralib chiqqan Ustrushonaga tegishli bo‘lgan. U mustaqil hudud sifatida VII asrdan IX asrning oxi rigacha faoliyat ko‘rsatib, so‘ngra somoniylar va keyinroq qoraxoniylar davlatining bir qismi bo‘lib qoldi. Yodgorlikda Ikkinchi jahon urushi paytida qazishmalar olib borilgan. Tadqiqotlar davomida birinchi asrga oid materiallar topildi. Masalan, VI asrga oid qulf, XI–XIII asrlarga tegishli turar joy, sirlangan va qolip yordamida yasalgan sopol, shisha idishlar, tangalar, zargarlik buyumlari shular jumlasidan. Bu hududda kushon davriga oid sopol buyumlar ham topilgan.
1945-yilgi tadqiqotlarda A.N. Bernshtam Munchoqtepa va uning atrofida ko‘p sonli sopol idishlar, ularning yarim tayyor mahsulotlari va chinni buyumlar zaxirasi mavjudligini qayd etgan. Munchoqtepaning o‘ziga xos xususiyati shuki, bu yerda kulrang gildan qolipli idishlar ishlab chiqarilgan.
Buyumlarning tarkibiy qismlari quritilgandan so‘ng ular bir-biri bilan birlashtirilib, alohida tutqich va bo‘yinlar yopishtirilardi. Keyin xumdonlarda pishitilar edi. Topilgan qoliplar tuzilishiga ko‘ra ular Munchoqtepada yasalganini aytish mumkin. Qolipdan chiqqan sopol idishlar X asrdan XII–XIII asrlargacha bo‘lgan davrga taalluqlidir. Qalʼada ko‘p miqdorda turli munchoqlar topilgan. Ular shu hududda ishlab chiqarilgan. Fayansli munchoqlar – silliq va qirrali, shishadan yasalganlari ko‘zli, qora, ko‘k, oq rangda bo‘lgan. Ushbu buyumlar XII–XIV asrlarda O‘rta Osiyodan tortib shimoliy Qora dengiz hududlarida keng tarqalgan.
Batafil: "O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" loyihasi, XV tom, "Davlat Ermitaji to‘plami"da o‘qishingiz mumkin.

Это древний торговый и ремесленный центр на границе со степью, существовавший от рубежа эр до начала развитого средневековья. Городище занимало площадь около 4 га. В плане оно представляло возвышенный четырехугольник (200×180 м), одну сторону которого образовывал высокий берег Сырдарьи. Через Мунчактепа проходила трасса Великого шелкового пути, ведшая из Кашгара через Фергану (Паркана) и Уструшану в Согд – Самарканд и Бухару и далее на юго-запад, в Хорасан – Мерв и Иран. Территория, где расположен памятник, принадлежала Уструшане, области, выделившейся из Согда в IV в. н.э.
Как сильное самостоятельное владение, она (область) существовала с VII до конца IX вв., а затем вошла в состав Саманидского, а позже Караханидского государств. Это был один из последних центров Мавераннахра, принявших ислам. В памятнике проводились раскопки во время Второй мировой войны. В ходе раскопок были обнаружены материалы нашей эры, замок VI в., а в верхнем слое, датируемом XI–XIII вв., найдены жилища, поливная и штампованная керамика, стекло, монеты, ювелирные изделия.
Следы керамического производства на городище относятся еще к кушанскому времени. В ходе разведок 1945 г. А.Н. Бернштам отмечал огромное количество сосудов, полуфабрикатов и гончарного припаса на холмах Мунчактепа и окрестностей. Особенно характерны для Мунчактепа сосуды из серой глины со штампованным орнаментом. Составные части изделия после просушки соединяли, к ним добавляли отдельно сделанные ручку и горло и затем обжигали целиком. Судя по находкам калыбов, их изготавливали тут же, на Мунчактепа. Датируется штампованная керамика от X до XII–XIII вв. На городище широко представлены также бусы. На городище было налажено их производство. Бусы фаянсовые – гладкие и ребристые, стеклянные – глазчатые и полосчатые, черно-белые и цветные. Подобные изделия были широко распространены в XII–XIV вв. на громадной территории – от Средней Азии до Херсонеса в Северном Причерноморье и Каракорума в Восточном Туркестане.
Подробнее ознакомиться с темой можно в книге-альбоме "Собрание Государственного Эрмитажа искусство Мавераннахра XIII-XV вв."( XV том) в серии "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира".