Timur Bekmambetov uzoq vaqtdan beri Nasriddin haqida hikoya qilishni orzu qilgan va uni ikki yil avval Moskva xalqlar teatrida namoyish etilgan qo‘g‘irchoq spektaklida amalga oshirishga muvaffaq bo‘lgan. Endi rejissyor va prodyuser ishni davom ettirmoqda: u yosh animatorlarni jalb qilib, Sharqning asosiy folklor qahramonlaridan biri haqida to‘liq metrajli multfilm suratga olmoqda va ushbu loyiha uchun maxsus yangi ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etmoqda. Bundan tashqari, u Nasriddin hikoyasini kompyuter o‘yiniga aylantirishga qaror qildi, deb yozadi MK.
Timur Bekmambetov Qozog‘istonda tug‘ilgan va o‘z faoliyatini O‘zbekistonda boshlagan. Harbiy xizmatni o‘tab bo'lib, Toshkentga kelib, teatr va rassomlik institutini tamomlaydi va “O‘zbekfilm” kinostudiyasi va Toshkent “Ilhom” teatriga ishga joylashadi. Yillar o'tgach, taniqli rejissyor, aytganidek,bir o'q bilan ikki quyonni urishga qaror qildi: mahalliy animatsiya maktabining rivojlanishiga o'z hissasini qo'shish va Nasriddin haqida to'liq metrajli multfilm yaratish haqidagi uzoq yillik g'oyasini amalga oshirish.
“O‘zbekiston madaniy merosi – yangi Renessans asosi” xalqaro kongressida Bekmambetov mamlakat Kinematografiya agentligi rahbari Firdavs Abduxoliqov bilan Buxoro, Nukus va Toshkentda uchta yangi animatsiya maktabini tashkil etish to‘g‘risida shartnoma imzoladi. Bunday studiyalar O‘zbekiston, Turkiya va Rossiyada (Tatariston) allaqachon mavjud bo‘lib, ularning shogirdlari allaqachon 90 daqiqalik “Xo‘ja Nasriddin” multfilmi ustida ishlamoqda. Rejissyor O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati tomonidan tashkil etilgan madaniy forumda animatsion filmning ilk kadrlarini namoyish etdi.
Bekmambetovning quvnoq jahongashta, zukko faylasuf Xo‘ja Nasriddin haqidagi hikoyasi bir vaqtning o‘zida ikki xil tasavvurni uyg‘otadi. Birinchisi zamonaviy - Oskar mukofotiga sazovor bo'lgan "Shrek" bilan bog'liq. Bu taassurot animatsiya uslubining o'zi, shuningdek, ikkinchi qahramon - uning sodiq do'sti Eshak tufayli yaratilgan, u amerikalik multfilmdagi Eshak kabi keskin hazillashadi. Ammo o'sha Eshak va syujetning o'zi esa ikkinchi, chuqurroq bog'lanishni keltirib chiqaradi - o'rta asrlarning ayyor idalgosi Don Kixot va uning qurolbardori, o'z Donini qanday yerga qo'yishni va uni eng beparvo harakatlardan himoya qilishni bilgan Sancho Pansoni. Ushbu murakkab o'xshashliklar dunyo miqyosidagi muvaffaqiyatga da'vo qilgan donkihot falsafiy g'oyasi bilan bog'laydi. Bekmambetovning “Nasriddin” obrazi quvnoq xarakterga ega, lekin unda yengillik bilan bir qatorda fojiali falsafa bor.
Rejissor o'z filmini to'g'ridan-to'g'ri o'yin dvigatelida suratga oladi, shunda keyinchalik u filmni 3D animatsiyasi bilan osongina va tabiiy ravishda kompyuter o'yiniga qayta formatlashi mumkin. Bo'lajak o'yinning birinchi kadrlari Nasriddinni to'n kiymaydigan va yalangoyoq yuradigan super qahramon sifatida taqdim etadi. Taqdimotda Bekmambetov “Musulmon Don Kixot” haqidagi hikoyalar o‘tgan yili YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilganini eslatdi.
“Arab dunyosi, Turkiya, Xitoy, Qozog‘iston va Eron, bir so‘z bilan aytganda, butun Osiyo va undan tashqarida Xo'jani o‘z qahramoni deb biladi. Nasriddin Shimoliy Afrikadan Sharqiy Osiyogacha boʻlgan madaniyatlar va xalqlarni birlashtiradi”, dedi rejissyor.
Shu bois, Bekmambetov multfilm dostonini yaratish ustida xalqaro guruh ishlashi kerak, degan qarorga keldi. O‘zbekiston, Rossiyaning Almetyevsk va Turkiyaning Anqara shahridagi bir qancha studiyalarning animatorlari allaqachon ishlab chiqarishga jalb qilingan. Loyiha 90 daqiqalik multfilmdan so‘ng nafaqat kompyuter o‘yini, balki animatsion serial ham suratga olinishi rejalashtirilgan.

"Московский комсомолец": Бекмамбетов показал первые кадры мультфильма о Насреддине
О своем проекте режиссер рассказал на VII Международном конгрессе «Культурное наследие Узбекистана — фундамент нового Ренессанса», который проходит в Самарканде.
Тимур Бекмамбетов давно мечтал рассказать историю Насреддина и уже успел воплотить ее в кукольном спектакле, который два года назад показывали в московском Театре Наций. Теперь режиссер и продюсер пошел дальше: он снимает полнометражный мультфильм об одном из главных фольклорных героев Востока, привлекая молодых аниматоров и организуя специально для этого проекта новые профильные школы. Кроме того, он решил превратить историю Насреддина в компьютерную игру, пишет "МК".
Тимур Бекмамбетов родился в Казахстане, а свою карьеру начинал в Узбекистане. После службы в армии, он приехал в Ташкент, где окончил театрально-художественном институт, после которого устроился на работу в киностудию «Узбекфильм» и ташкентский театр «Ильхом». Спустя годы известный режиссер решил, как говорится, убить двух зайцев одним махом: сделать свой вклад в развитие местной анимационной школы и воплотить свою давнюю идею о создании полнометражного мультфильма о Насреддине.
На Международном конгрессе «Культурное наследие Узбекистана — фундамент нового Ренессанса» Бекмамбетов подписал соглашение с главой Агентства кинематографии страны Фирдавсом Абдухаликовым о создании трех новых анимационных школ – в Бухаре, Нукусе и Ташкенте. Подобные студии уже есть в Узбекистане, Турции и России (Татарстан), и их ученики уже работают над 90-минутным мультфильмом «Ходжа Насреддин». Первые кадры анимационной картины он показал на культурном форуме, организованным Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.
Бекмамбетовская история о неунывающем бродяге, остряке-философе Ходже Насреддине вызывает сразу две ассоциации. Первая – современная – с оскароносным «Шреком». Такое впечатление создается из-за самого стиля анимации, а еще из-за второго героя – верного друга Ишака, который шутит так же остро, как Ослик из американского мульт-хита. Но тот же Ишак и сам сюжет рождают и вторую ассоциацию, более глубокую – со средневековым хитроумным идальго Дон Кихотом и его оруженосцем Санчо Пансо, который умел приземлять своего Дона и ограждать его от наиболее безрассудных подвигов. Эти сложносочиненные параллели тоже убивают двух зайцев, соединяя претензии на всемирный успех с философской идеей «донкихотчества». Насреддин у Бекмамбетова – персонаж веселый, но трагической философии в нем не меньше, чем легкости.
Свою картину режиссер снимает сразу на игровом движке, чтобы потом легко и непринужденно переформатировать фильм в компьютерную игру с 3D анимацией. Первые кадры будущей игры представляют Насреддина супергероем, который не носит плаща и ходит босиком. На презентации Бекмамбетов напомнил, что истории о «мусульманском Дон Кихоте» в прошлом году внесли в список всемирного наследия ЮНЕСКО.
«Арабский мир, Турция, Китай, Казахстан и Иран, словом, вся Азия и не только считают Ходжу своим героем. Насреддин объединяет культуры и людей от Северной Африки до Восточной Азии», - заметил режиссер.
Поэтому Бекмамбетов и решил, что над созданием мульт-саги должна работать международная команда. Уже сейчас в производстве заняты аниматоры из нескольких студий Узбекистана, российского Альметьевска и турецкой Анкары. Проект долгоиграющий – следом за 90-минутным мультфильмом планируется сделать не только компьютерную игру, но анимационный сериал.