350 dan ziyod sharqshunos olimlar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga murojaat yo‘lladi
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) ning Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi» VII Xalqaro kongressi ishtirokchilari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga murojaat qabul qildi.
Xususan, qabul qilingan hujjatda shunday deyiladi:
«Sizning boshchiligingizda joriy qilinayotgan ko‘p qirrali islohotlar, jumladan, mamlakatning ochiqligi va xalqaro munosabatlarni rivojlantirish, shuningdek, fuqarolik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash tufayli O‘zbekiston madaniy merosini qayta tiklash va ommalashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihalarni amalga oshirish imkoni yaratildi. Biz Sizning aynan taʼlim, mamlakatning madaniy merosini o‘rganish va asrash davlatni barqaror taraqqiy ettirish, maʼrifatli kelajakni qurishning kafolati ekanligi borasidagi qarashlaringizni qo‘llab-quvvatlaymiz. Shu tufayli «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi» mavzusi  Kongressning  asosiy g‘oyasi bo‘lib kelayotgani bejiz emas».
Olimlar mamlakatimiz madaniy merosini saqlash va ommalashtirish zarurligini alohida taʼkidladilar.
«Madaniy meros Yangi O‘zbekistonni qurish yo‘lida mamlakat faol foydalanayotgan eng muhim boylikdir. Aynan u millatning madaniy kodini asrab-avaylash va uni avloddan avlodga yetkazish kafolati hisoblanadi», deya taʼkidlaganlar Kongress ishtirokchilari.
Murojaatda qayd etilishicha, «O‘zbekiston madaniy merosi»  turkumining 70 jildi, maxsus va ommabop nashrlar, «O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar»  turkumining 16 jildi, qadimiy qo‘lyozma yodgorliklar faksimile nusxalari va ko‘plab boshqa nashrlarni chop etish Butunjahon jamiyatining keyingi yillardagi faoliyati samarasi bo‘ldi. O‘zbekiston tarixida ilk bor 50 dan ortiq xorijiy to‘plamlardagi O‘zbekistonning 100 nafar tarixiy shaxslariga oid 200 dan ortiq miniatyuralar bir nashrda jamlab chop etildi. Bularning barchasi bevosita Sizning shaxsan ko‘rsatgan eʼtiboringiz va mamlakat hukumatining doimiy yordami tufayli amalga oshirildi».
Shuningdek, olimlar o‘z murojaatida istiqbolga mo‘ljallangan rejalari haqida ham maʼlumot berdilar.
«Butunjahon jamiyati kelgusida «Sharq miniatyurasida O‘zbekiston tarixiy shaxslari» loyihasini davom ettirish, O‘zbekiston musiqiy merosining «Oltin fondi»ni yaratish, ko‘p tilli video-lektoriy tashkil qilish, hujjatli va ilmiy-ommabop filmlarni tayyorlash va taqdim etish, milliy mintaqaviy muzeylar to‘plamlarini nashr qilish va boshqa ko‘plab ishlarni rejalashtirgan. O‘zbekiston meʼmoriy va arxeologiya yodgorliklari kataloglarini chop etish jahon ilm-fani uchun dolzarb, deb hisoblaymiz va bu borada hukumat yordamidan umidvormiz», deyiladi murojaatda.
VII Xalqaro kongress ishtirokchilari Butunjahon jamiyati loyihalarining qo‘llab-quvvatlanayotganligi, madaniyat va tarix sohasidagi oliy darajali tadbirlarning tashkil etilayotganligi uchun minnatdorlik bildirib, Samarqand sayyohlik markazidan hayratda ekanliklarini qayd etganlar.
«Biz jahon ilmiy hamjamiyati uchun nihoyatda muhim bo‘lgan forumlar, kongresslar va ko‘rgazmalarni o‘tkazish uchun keng imkoniyat yaratganingiz uchun Sizga chuqur minnatdorlik bildiramiz. Shu kunlarda biz Sizning tashabbusingiz bilan yaratilgan betakror Samarqand sayyohlik markazi va ko‘hna Samarqandning jozibali «Boqiy shahar» tarixiy-etnografik bog‘i bilan katta hayajon ila tanishmoqdamiz», – deya yakunlanadi Kongress ishtirokchilarining murojaati.
Murojaat O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha   Butunjahon jamiyati (WOSCU)ning «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi»  VII Xalqaro kongressining yakuniy yig‘ilishida ishtirokchilarning umumiy ovoz berishi bilan qabul qilindi.
***
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti
Sh. M. Mirziyoyevga
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati
«O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi»
VII Xalqaro kongressi ishtirokchilarining
OCHIQ MUROJAATI
(2023 yil 5–8 noyabr, Samarqand)
Muhtaram Shavkat Miromonovich!
Biz, «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi» VII Xalqaro kongressi ishtirokchilari, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati aʼzolari (WOSCU) – olimlar va madaniyat arboblari, ilm-fan va maʼrifat namoyandalari, ommaviy axborot vositalari xodimlari, turli mamlakat va tashkilotlardan kelgan vakillarimiz, shunday bo‘lsa-da, bizni O‘zbekiston Respublikasining boy madaniy merosiga bo‘lgan umumiy qiziqish va ehtirom birlashtirib turibdi.
Ko‘hna O‘zbekiston zaminining yorqin namoyandalari fan va madaniyat, ijtimoiy tafakkur va sanʼat rivojiga bebaho hissa qo‘shganlar. Jahon sivilizatsiyasi taraqqiyotida ushbu kashfiyotlar ahamiyati va ko‘lamini ochib berish Butunjahon jamiyati faoliyatining asosiy maqsadi hisoblanadi.
Sizning boshchiligingizda joriy qilinayotgan ko‘p qirrali islohotlar, jumladan, mamlakatning ochiqligi va xalqaro munosabatlarni rivojlantirish, shuningdek, fuqarolik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash tufayli O‘zbekiston madaniy merosini qayta tiklash va ommalashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihalarni amalga oshirish imkoni yaratildi.
Biz, Sizning aynan taʼlim, mamlakatning madaniy merosini o‘rganish va asrash davlatni barqaror taraqqiy ettirish, maʼrifatli kelajakni qurishning kafolati ekanligi borasidagi qarashlaringizni qo‘llab-quvvatlaymiz. Shu tufayli «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi» mavzusi  Kongressning  asosiy g‘oyasi bo‘lib kelayotgani bejiz emas.
Yildan-yilga Butunjahon jamiyatining faoliyati tobora katta xalqaro nufuzga ega bo‘lib bormoqda. Faoliyatimiz qamrovi hamda chegaralarini kengaytirib borarkanmiz, biz qadimiy O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar rivojini yana-da rag‘batlantiramiz.
O‘zbekistonning boy madaniy merosi mavzusiga qayta-qayta murojaat qilar ekanmiz, biz zamonaviy dunyoda jamiyatni modernizatsiya qilish, ayniqsa yosh avlodni tarbiyalash masalalarida merosimizni o‘rganish va ommalashtirishning ahamiyati katta ekanini ko‘rsatishga intilamiz.
«O‘zbekiston madaniy merosi» turkumining 70 jildi, maxsus va ommabop nashrlar, «O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar»  turkumining 16 jildi, qadimiy qo‘lyozma yodgorliklar faksimile nusxalari va ko‘plab boshqa nashrlarni chop etish Butunjahon jamiyatining keyingi yillardagi faoliyati samarasi bo‘ldi.
O‘zbekiston tarixida ilk bor 50 dan ortiq xorijiy to‘plamlardagi O‘zbekistonning 100 nafar tarixiy shaxslariga oid 200 dan ortiq miniatyuralar bir nashrda jamlab chop etildi. Bularning barchasi bevosita sizning shaxsan ko‘rsatgan eʼtiboringiz va mamlakat hukumatining doimiy yordami tufayli amalga oshirildi.
Butunjahon jamiyatining VII Kongressida uning ishtirokchilari Sizning tashabbuslaringizga asoslangan yangi tadqiqotlar, noshirlik, multimedia va ommabop loyihalarini taqdim etishmoqda. Ularni ishlab chiqishda 40 ta mamlakatdan 300 dan ziyod olimlar va ekspertlar qatnashmoqda.
Butunjahon jamiyati kelgusida «Sharq miniatyurasida O‘zbekiston tarixiy shaxslari» loyihasini davom ettirish, O‘zbekiston musiqiy merosining «Oltin fondi»ni yaratish, ko‘p tilli video-lektoriy tashkil qilish, hujjatli va ilmiy-ommabop filmlarni tayyorlash va taqdim etish, milliy mintaqaviy muzeylar to‘plamlarini nashr qilish va boshqa ko‘plab ishlarni rejalashtirgan. O‘zbekiston meʼmoriy va arxeologiya yodgorliklari kataloglarini chop etish jahon ilm-fani uchun dolzarb, deb hisoblaymiz va bu borada hukumat yordamidan umidvormiz.
Madaniy meros Yangi O‘zbekistonni qurish yo‘lida mamlakat faol foydalanayotgan eng muhim boylikdir. Aynan u millatning madaniy kodini asrab-avaylash va uni avloddan avlodga yetkazish kafolati hisoblanadi.
Shu munosabat bilan Biz Sizga «O‘zbekiston madaniy merosi» turkumidagi kitob-albomlarning ilk 35 jildini maxsus nashr etish hamda ularni xalq taʼlimi tizimi orqali mamlakat maktablari, kollej va litseylariga tarqatish bo‘yicha xayrli tashabbusingiz uchun minnatdorlik izhor etamiz. Umid qilamizki, bu ezgu ish davom ettiriladi.
Muhtaram Shavkat Miromonovich! O‘zbekistonda ilm-fan taraqqiyoti uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan serg‘ayrat faoliyatingiz uchun Sizga chuqur hurmat-ehtirom bildirishga ijozat eting.
Jahon ilmiy hamjamiyati uchun nihoyatda muhim bo‘lgan forumlar, kongresslar va ko‘rgazmalarni o‘tkazishda keng imkoniyat yaratganingiz uchun Sizga chuqur minnatdorlik bildiramiz. Shu kunlarda biz Sizning tashabusingiz bilan yaratilgan betakror Samarqand sayyohlik markazi va ko‘hna Samarqandning jozibali «Boqiy shahar» tarixiy-etnografik bog‘i bilan katta hayajon ila tanishmoqdamiz.
Sizga mustahkam sog‘lik va gullab-yashnayotgan Yangi O‘zbekistonni qurish hamda taraqqiy ettirishga qaratilgan ishingizda ulkan muvaffaqiyatlar tilaymiz!
O‘zbekiston Respublikasi xalqlariga farovonlik va tinchlik yor bo‘lsin!
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati VII Xalqaro kongressi ishtirokchilari, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati aʼzolari (WOSCU).

Более 350 ученых-востоковедов приняли обращение к Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву
Участники VII Международного конгресса Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) «Культурное наследие Узбекистана – основа Нового Ренессанса», который проходит в Самарканде, приняли открытое обращение к Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву.
В частности, в принятом документе говорится:
«Масштабные проекты, реализуемые в области возрождения и популяризации культурного наследия Узбекистана, стали возможны благодаря проводимым Вами многогранным реформам, а также политике открытости страны, развития партнерских взаимоотношений с другими странами и поддержке гражданских инициатив. Мы разделяем Вашу позицию в том, что именно образование, изучение и сохранение культурного наследия страны является залогом стабильного развития государства, достижения новых высот в построении просвещенного будущего. В этой связи неслучайно лейтмотивом Конгресса остается тема «Культурное наследие Узбекистана – основа Нового Ренессанса», – говорится в обращении.
Ученые особо отметили важность и необходимость сохранения и популяризации культурного наследия нашей страны.
«Культурное наследие – важнейший ресурс, который страна активно использует на пути построения Нового Узбекистана. Именно оно является залогом сохранения культурного кода нации и его передачи из поколения в поколение», - отметили участники Конгресса.
В обращении отмечается, что «итогом деятельности Всемирного общества за последние годы стало издание 70 томов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», специальных и популярных изданий, 16 томов серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», издание факсимиле древних рукописных памятников и многое другое. Впервые в истории Узбекистана в одном издании собрано более 200 миниатюр 100 исторических личностей Узбекистана из более чем 50 зарубежных коллекций. Все это стало возможным благодаря непосредственно Вашему личному вниманию и постоянному содействию правительства страны».
Также ученые проинформировали в своем обращении о планах на перспективу.
«В планах Всемирного общества – дальнейшая реализация проекта «Исторические личности Узбекистана в восточной миниатюре», создание многоязычного видеолектория, подготовка и презентация документальных и научно-популярных фильмов, дальнейшее исследование и публикация коллекций национальных областных музеев и многое другое. Считаем, что актуальным для мировой науки и Всемирного общества является издание полных каталогов архитектурных и археологических памятников Узбекистана, и здесь рассчитываем на помощь государства», – говорится в обращении.
Участники VII Международного конгресса высказали слова благодарности за поддержку проектов Всемирного общества, организацию мероприятия высокого уровня в сфере культуры и истории и восхитились новым Самаркандским туристическим центром.
«Мы выражаем Вам благодарность за возможность проведения столь значимых для мирового научного сообщества форумов, конгрессов, выставок. В эти дни все мы с глубоким восхищением знакомимся с уникальным, созданным по Вашей инициативе Самаркандским туристическим центром и историко-этнографическим парком «Вечный город», который стал для многих из нас новой точкой притяжения в древнем Самарканде», - заключили участники Конгресса.
Обращение было принято общим голосованием участников на заключительном заседании VII Международного конгресса Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) «Культурное наследие Узбекистана – основа Нового Ренессанса».
***
Президенту Республики Узбекистан
Ш. М. Мирзиёеву
Открытое обращение участников
VII Международного конгресса Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана «Культурное наследие Узбекистана - основа Нового Ренессанса»
(5–8 ноября 2023 г., Самарканд)
Глубокоуважаемый Шавкат Миромонович!
Мы, участники VII Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана – основа Нового Ренессанса», члены Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) – ученые, деятели культуры, работники науки и просвещения, средств массовой информации, представляем разные страны и организации, при этом объединены общим интересом и любовью к богатейшему культурному наследию Республики Узбекистан.
Яркие представители древней земли Узбекистана внесли неоценимый вклад в развитие науки и культуры, общественной мысли и искусства. Выявление значения и масштаба этих открытий в развитии мировой цивилизации является главной целью работы Всемирного общества.
Масштабные проекты, реализуемые в области возрождения и популяризации  культурного наследия Узбекистана, стали возможны благодаря проводимым вами многогранным реформам, в том числе открытости страны и развитию партнерских отношений, а также поддержке гражданских инициатив.
Мы разделяем Вашу позицию в том, что именно образование, изучение и сохранение культурного наследия страны является залогом стабильного развития государства, достижения новых высот в построении просвещенного будущего. В этой связи неслучайно лейтмотивом Конгресса остается тема «Культурное наследие Узбекистана – основа Нового Ренессанса».
С каждым годом деятельность Всемирного общества приобретает все больший международный авторитет. Расширяя свои масштабы и границы, мы стимулируем развитие научного поиска в изучении культурного наследия древнего Узбекистана.
Вновь и вновь обращаясь к теме богатейшего культурного наследия Узбекистана, мы стремимся показать важность и актуальность его изучения в современном мире для модернизации общества и особенно в вопросах воспитания молодого поколения.
Итогом деятельности Всемирного общества за последние годы стало издание 70 томов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», специальных и популярных изданий, 16 томов серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», издание факсимиле древних рукописных памятников и многое другое.
Впервые в истории Узбекистана в одном издании собрано более 200 миниатюр 100 исторических личностей Узбекистана из более чем 50 зарубежных коллекций. Все это стало возможным благодаря непосредственно Вашему личному вниманию и постоянному содействию правительства страны.
На VII Конгрессе Всемирного общества его участники представили новые исследовательские, издательские, мультимедийные и популяризаторские проекты, основанные на Ваших инициативах. В их разработке и реализации принимают участие более 300 ученых и экспертов из 40 стран.
В планах Всемирного общества – дальнейшая реализация проекта «Исторические личности Узбекистана в восточной миниатюре», создание многоязычного видеолектория, подготовка и презентация документальных и научно-популярных фильмов, дальнейшее исследование и публикация коллекций национальных областных музеев и многое другое. Считаем, что актуальным для мировой науки является издание полных каталогов архитектурных и археологических памятников Узбекистана, и здесь рассчитываем на помощь государства.
Культурное наследие – важнейший ресурс, который страна активно использует на пути построения Нового Узбекистана. Именно оно является залогом сохранения культурного кода нации и его передачи из поколения в поколение.
В этой связи мы благодарим Вас за беспрецедентную инициативу по изданию и специального тиража первых 35 томов книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» и распространении их через систему народного образования в библиотеки школ, колледжей и лицеев страны. Мы надеемся, что эта благородная работа будет продолжена.
Глубокоуважаемый Шавкат Миромонович! Позвольте выразить Вам глубокое уважение за неутомимую деятельность, направленную на создание в Узбекистане всех необходимых условий для научного прогресса.
Мы выражаем Вам благодарность за возможность проведения столь значимых для мирового научного сообщества форумов, конгрессов, выставок. В эти дни все мы с глубоким восхищением знакомимся с уникальным, созданным по Вашей инициативе Самаркандским туристическим центром «Великий шелковый путь» и историко-этнографическим парком «Вечный город», который для многих из нас стал новой точкой притяжения в древнем Самарканде.
Желаем Вам крепкого здоровья и дальнейших успехов в работе, направленной на построение и развитие процветающего Нового Узбекистана!
Желаем процветания и мира народам Республики Узбекистан!
Участники VII Международного конгресса Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана, члены Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU).