350 dan ziyod sharqshunos olimlar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga murojaat yo‘lladi
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) ning Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi» VII Xalqaro kongressi ishtirokchilari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga murojaat qabul qildi.
Xususan, qabul qilingan hujjatda shunday deyiladi:
«Sizning boshchiligingizda joriy qilinayotgan ko‘p qirrali islohotlar, jumladan, mamlakatning ochiqligi va xalqaro munosabatlarni rivojlantirish, shuningdek, fuqarolik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash tufayli O‘zbekiston madaniy merosini qayta tiklash va ommalashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihalarni amalga oshirish imkoni yaratildi. Biz Sizning aynan taʼlim, mamlakatning madaniy merosini o‘rganish va asrash davlatni barqaror taraqqiy ettirish, maʼrifatli kelajakni qurishning kafolati ekanligi borasidagi qarashlaringizni qo‘llab-quvvatlaymiz. Shu tufayli «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi» mavzusi  Kongressning  asosiy g‘oyasi bo‘lib kelayotgani bejiz emas».
Olimlar mamlakatimiz madaniy merosini saqlash va ommalashtirish zarurligini alohida taʼkidladilar.
«Madaniy meros Yangi O‘zbekistonni qurish yo‘lida mamlakat faol foydalanayotgan eng muhim boylikdir. Aynan u millatning madaniy kodini asrab-avaylash va uni avloddan avlodga yetkazish kafolati hisoblanadi», deya taʼkidlaganlar Kongress ishtirokchilari.
Murojaatda qayd etilishicha, «O‘zbekiston madaniy merosi»  turkumining 70 jildi, maxsus va ommabop nashrlar, «O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar»  turkumining 16 jildi, qadimiy qo‘lyozma yodgorliklar faksimile nusxalari va ko‘plab boshqa nashrlarni chop etish Butunjahon jamiyatining keyingi yillardagi faoliyati samarasi bo‘ldi. O‘zbekiston tarixida ilk bor 50 dan ortiq xorijiy to‘plamlardagi O‘zbekistonning 100 nafar tarixiy shaxslariga oid 200 dan ortiq miniatyuralar bir nashrda jamlab chop etildi. Bularning barchasi bevosita Sizning shaxsan ko‘rsatgan eʼtiboringiz va mamlakat hukumatining doimiy yordami tufayli amalga oshirildi».
Shuningdek, olimlar o‘z murojaatida istiqbolga mo‘ljallangan rejalari haqida ham maʼlumot berdilar.
«Butunjahon jamiyati kelgusida «Sharq miniatyurasida O‘zbekiston tarixiy shaxslari» loyihasini davom ettirish, O‘zbekiston musiqiy merosining «Oltin fondi»ni yaratish, ko‘p tilli video-lektoriy tashkil qilish, hujjatli va ilmiy-ommabop filmlarni tayyorlash va taqdim etish, milliy mintaqaviy muzeylar to‘plamlarini nashr qilish va boshqa ko‘plab ishlarni rejalashtirgan. O‘zbekiston meʼmoriy va arxeologiya yodgorliklari kataloglarini chop etish jahon ilm-fani uchun dolzarb, deb hisoblaymiz va bu borada hukumat yordamidan umidvormiz», deyiladi murojaatda.
VII Xalqaro kongress ishtirokchilari Butunjahon jamiyati loyihalarining qo‘llab-quvvatlanayotganligi, madaniyat va tarix sohasidagi oliy darajali tadbirlarning tashkil etilayotganligi uchun minnatdorlik bildirib, Samarqand sayyohlik markazidan hayratda ekanliklarini qayd etganlar.
«Biz jahon ilmiy hamjamiyati uchun nihoyatda muhim bo‘lgan forumlar, kongresslar va ko‘rgazmalarni o‘tkazish uchun keng imkoniyat yaratganingiz uchun Sizga chuqur minnatdorlik bildiramiz. Shu kunlarda biz Sizning tashabbusingiz bilan yaratilgan betakror Samarqand sayyohlik markazi va ko‘hna Samarqandning jozibali «Boqiy shahar» tarixiy-etnografik bog‘i bilan katta hayajon ila tanishmoqdamiz», – deya yakunlanadi Kongress ishtirokchilarining murojaati.
Murojaat O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha   Butunjahon jamiyati (WOSCU)ning «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi»  VII Xalqaro kongressining yakuniy yig‘ilishida ishtirokchilarning umumiy ovoz berishi bilan qabul qilindi.
***
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti
Sh. M. Mirziyoyevga
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati
«O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi»
VII Xalqaro kongressi ishtirokchilarining
OCHIQ MUROJAATI
(2023 yil 5–8 noyabr, Samarqand)
Muhtaram Shavkat Miromonovich!
Biz, «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi» VII Xalqaro kongressi ishtirokchilari, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati aʼzolari (WOSCU) – olimlar va madaniyat arboblari, ilm-fan va maʼrifat namoyandalari, ommaviy axborot vositalari xodimlari, turli mamlakat va tashkilotlardan kelgan vakillarimiz, shunday bo‘lsa-da, bizni O‘zbekiston Respublikasining boy madaniy merosiga bo‘lgan umumiy qiziqish va ehtirom birlashtirib turibdi.
Ko‘hna O‘zbekiston zaminining yorqin namoyandalari fan va madaniyat, ijtimoiy tafakkur va sanʼat rivojiga bebaho hissa qo‘shganlar. Jahon sivilizatsiyasi taraqqiyotida ushbu kashfiyotlar ahamiyati va ko‘lamini ochib berish Butunjahon jamiyati faoliyatining asosiy maqsadi hisoblanadi.
Sizning boshchiligingizda joriy qilinayotgan ko‘p qirrali islohotlar, jumladan, mamlakatning ochiqligi va xalqaro munosabatlarni rivojlantirish, shuningdek, fuqarolik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash tufayli O‘zbekiston madaniy merosini qayta tiklash va ommalashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihalarni amalga oshirish imkoni yaratildi.
Biz, Sizning aynan taʼlim, mamlakatning madaniy merosini o‘rganish va asrash davlatni barqaror taraqqiy ettirish, maʼrifatli kelajakni qurishning kafolati ekanligi borasidagi qarashlaringizni qo‘llab-quvvatlaymiz. Shu tufayli «O‘zbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans asosi» mavzusi  Kongressning  asosiy g‘oyasi bo‘lib kelayotgani bejiz emas.
Yildan-yilga Butunjahon jamiyatining faoliyati tobora katta xalqaro nufuzga ega bo‘lib bormoqda. Faoliyatimiz qamrovi hamda chegaralarini kengaytirib borarkanmiz, biz qadimiy O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar rivojini yana-da rag‘batlantiramiz.
O‘zbekistonning boy madaniy merosi mavzusiga qayta-qayta murojaat qilar ekanmiz, biz zamonaviy dunyoda jamiyatni modernizatsiya qilish, ayniqsa yosh avlodni tarbiyalash masalalarida merosimizni o‘rganish va ommalashtirishning ahamiyati katta ekanini ko‘rsatishga intilamiz.
«O‘zbekiston madaniy merosi» turkumining 70 jildi, maxsus va ommabop nashrlar, «O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar»  turkumining 16 jildi, qadimiy qo‘lyozma yodgorliklar faksimile nusxalari va ko‘plab boshqa nashrlarni chop etish Butunjahon jamiyatining keyingi yillardagi faoliyati samarasi bo‘ldi.
O‘zbekiston tarixida ilk bor 50 dan ortiq xorijiy to‘plamlardagi O‘zbekistonning 100 nafar tarixiy shaxslariga oid 200 dan ortiq miniatyuralar bir nashrda jamlab chop etildi. Bularning barchasi bevosita sizning shaxsan ko‘rsatgan eʼtiboringiz va mamlakat hukumatining doimiy yordami tufayli amalga oshirildi.
Butunjahon jamiyatining VII Kongressida uning ishtirokchilari Sizning tashabbuslaringizga asoslangan yangi tadqiqotlar, noshirlik, multimedia va ommabop loyihalarini taqdim etishmoqda. Ularni ishlab chiqishda 40 ta mamlakatdan 300 dan ziyod olimlar va ekspertlar qatnashmoqda.
Butunjahon jamiyati kelgusida «Sharq miniatyurasida O‘zbekiston tarixiy shaxslari» loyihasini davom ettirish, O‘zbekiston musiqiy merosining «Oltin fondi»ni yaratish, ko‘p tilli video-lektoriy tashkil qilish, hujjatli va ilmiy-ommabop filmlarni tayyorlash va taqdim etish, milliy mintaqaviy muzeylar to‘plamlarini nashr qilish va boshqa ko‘plab ishlarni rejalashtirgan. O‘zbekiston meʼmoriy va arxeologiya yodgorliklari kataloglarini chop etish jahon ilm-fani uchun dolzarb, deb hisoblaymiz va bu borada hukumat yordamidan umidvormiz.
Madaniy meros Yangi O‘zbekistonni qurish yo‘lida mamlakat faol foydalanayotgan eng muhim boylikdir. Aynan u millatning madaniy kodini asrab-avaylash va uni avloddan avlodga yetkazish kafolati hisoblanadi.
Shu munosabat bilan Biz Sizga «O‘zbekiston madaniy merosi» turkumidagi kitob-albomlarning ilk 35 jildini maxsus nashr etish hamda ularni xalq taʼlimi tizimi orqali mamlakat maktablari, kollej va litseylariga tarqatish bo‘yicha xayrli tashabbusingiz uchun minnatdorlik izhor etamiz. Umid qilamizki, bu ezgu ish davom ettiriladi.
Muhtaram Shavkat Miromonovich! O‘zbekistonda ilm-fan taraqqiyoti uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan serg‘ayrat faoliyatingiz uchun Sizga chuqur hurmat-ehtirom bildirishga ijozat eting.
Jahon ilmiy hamjamiyati uchun nihoyatda muhim bo‘lgan forumlar, kongresslar va ko‘rgazmalarni o‘tkazishda keng imkoniyat yaratganingiz uchun Sizga chuqur minnatdorlik bildiramiz. Shu kunlarda biz Sizning tashabusingiz bilan yaratilgan betakror Samarqand sayyohlik markazi va ko‘hna Samarqandning jozibali «Boqiy shahar» tarixiy-etnografik bog‘i bilan katta hayajon ila tanishmoqdamiz.
Sizga mustahkam sog‘lik va gullab-yashnayotgan Yangi O‘zbekistonni qurish hamda taraqqiy ettirishga qaratilgan ishingizda ulkan muvaffaqiyatlar tilaymiz!
O‘zbekiston Respublikasi xalqlariga farovonlik va tinchlik yor bo‘lsin!
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati VII Xalqaro kongressi ishtirokchilari, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati aʼzolari (WOSCU).

More than 350 scholars-orientalists accepted the Appeal to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev
Participants in the 7th International Congress of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan (WOSCU) The Cultural Legacy of Uzbekistan: the Foundation of a New Renaissance, which took place in Samarkand, accepted the Open Appeal to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
In particular, the adopted document states:
“Large-scale projects implemented in the field of revival and popularization of the cultural heritage of Uzbekistan became possible owing to the multifaceted reforms you are carrying out, as well as the policy of openness of the country, the development of partnerships with other countries and the support of civil initiatives. We share your position that it is education, study and preservation of the country’s cultural heritage that is the key to the stable development of the state, achieving new heights in building an enlightened future. In this regard, it is no coincidence that the leitmotif of the Congress remains The Cultural Legacy of Uzbekistan is the Foundation of a New Renaissance,” the appeal states.
Scholars especially noted the importance and necessity of preserving and popularizing the cultural legacy of our country.
“Cultural heritage is the most important resource that the country is actively using on the way to building a New Uzbekistan. It is this that is the key to preserving the cultural code of the nation and its transmission from generation to generation,” noted the participants in the Congress.
The Appeal notes that “the result of the activities of the World Society in recent years has been the publication of 70 volumes of the Cultural Heritage of Uzbekistan in the Worlds Collections series, special and popular publications, 16 volumes of the Architectural Epigraphy of Uzbekistan series, the publication of facsimiles of ancient handwritten monuments and much more. For the first time in the history of Uzbekistan, one publication contains more than 200 miniatures of 100 historical figures of Uzbekistan from more than 50 foreign collections. All this became possible thanks directly to your personal attention and the constant assistance of the country’s government.”
The scholars also informed in their address about plans for the future.
“The plans of the World Society include further implementation of the Historical Personalities of Uzbekistan in Oriental Miniature project, creation of a multilingual video lecture, preparation and presentation of documentaries and popular science films, further research and publication of collections of national regional museums and much more. We believe that the publication of complete catalogs of architectural and archaeological monuments of Uzbekistan is relevant for world science and the World Society, and here we count on the help of the state,” the appeal states.
Participants in the 7th International Congress expressed gratitude for supporting the projects of the World Society, organizing a high-level event in the field of culture and history, and admired the new Samarkand tourist center.
“We express our gratitude to you for the opportunity to hold forums, congresses, and exhibitions that are so significant for the global scientific community. During these days, we all get acquainted with deep admiration at the unique Samarkand tourist center and the Eternal City historical and ethnographic park, created on your initiative, which has become for many of us a new point of attraction in ancient Samarkand,” concluded the Congress participants.
The appeal was adopted by a general vote of participants at the final meeting of the 7th International Congress of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan (WOSCU) The Cultural Legacy of Uzbekistan: the Foundation of a New Renaissance.
***
To the President of the Republic of Uzbekistan
Shavkat Mirziyoyev
The Open Appeal from the Participants in
the 7th International Congress of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan
The Cultural Legacy of Uzbekistan: the Foundation of a New Renaissance
(November 5-8, 2023, Samarkand)
Dear Mr. President,
We, participants in the 7th International Congress The Cultural Legacy of Uzbekistan: the Foundation of a New Renaissance, members of the World Society for the Preservation, Study and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan (WOSCU) – scholars, cultural figures, workers of science and education, mass media represent different countries and organizations, while united by a common interest and love for the rich cultural heritage of the Republic of Uzbekistan.
The brilliant representatives of the ancient land of Uzbekistan made an invaluable contribution to the development of science and culture, social thought and art. The identification of the significance and scale of the contributions to the development of world civilization is the main goal the work carried out by the World Society. Large-scale projects implemented in the field of revival and popularization of the cultural legacy of Uzbekistan have become possible thanks to the multifaceted reforms you carry out, including the openness of the country and development of partnership relations, as well as support for civic initiatives.
We share your position that it is education, the study and preservation of the country’s cultural heritage that is the key to the stable development of the state, achieving new heights in building an enlightened future. In this regard, it is no coincidence that the leitmotif of the Congress remains the theme – The Cultural Legacy of Uzbekistan: the Foundation of a New Renaissance.
Year after year, the activities of the World Society gain more and more international reputation By expanding our scale and boundaries, we stimulate the development of scientific research in the study of the cultural legacy of ancient Uzbekistan.
Revisiting the topic of the richest cultural heritage of Uzbekistan into account, we strive to show the importance and relevance of its study and popularization in the contemporary world for the modernization of society and especially the issues on the education of the younger generation.
The World Society's activities in recent years have resulted in the publication of 70 volumes of the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections series, special and popular editions, 16 volumes of the Architectural Epigraphy of Uzbekistan series, facsimiles of ancient handwritten monuments and much more.
This is the first edition in the history of Uzbekistan featuring more than 200 miniatures of 100 historical figures from Uzbekistan kept in over 50 foreign collections. All this has become possible thanks to your direct and personal attention and the constant assistance of the Government of the country.
In the 7th Congress of the World Society, its participants presented new research, publishing, multimedia and popularization projects based on your initiatives. More than 300 scholars and experts from 40 countries are taking part in their development and realization.
The World Society’s plans include further implementation of the Historical Personalities of Uzbekistan in Oriental Miniature project, creation of a multilingual video lecture, preparation and presentation of documentaries and popular science films, further research and publication of collections of national regional museums and much more. We believe that the publication of complete catalogs of architectural and archaeological monuments of Uzbekistan is relevant for world science, and here we count on the help of the state.
Cultural legacy is the most important resource that the country is actively using on the way to building a New Uzbekistan. It is precisely this that is the key to preserving the cultural code of the nation and its transmission from generation to generation.
In this regard we thank you for the unprecedented initiative to publish the first 35 volumes of books-albums from the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections series and distribute them through the public education system to school libraries, colleges and lyceums in your country. We hope that this noble work will continue.
Dear Shavkat Miromonovich, we would like to pay our deep respect to you for your tireless work aimed at creating all necessary conditions for progress in science in Uzbekistan.
We express our gratitude to you for the opportunity to hold such forums, congresses, and exhibitions so important for the world academic community. On these days, we are all deeply delighted to acquaint ouselves with the unique Samarkand Tourist Center, the construction of which was initiated by you, and the Eternal City Historical and Ethnographic Park, which has become for many of us a new point of attraction in ancient Samarkand.
We wish you good health and further success in your work aimed at building and developing a prosperous New Uzbekistan!
We wish prosperity and peace to the peoples of the Republic of Uzbekistan!
Participants in the 7th International Congress of the World Society for the Preservation, Study and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan, members of the World Society for the Preservation, Study and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan (WOSCU).