U ko‘nglimiz mulki, davlatimiz ulug‘ timsolidir. Bundan qariyb 34 yil muqaddam o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan edi.
Tilni asrash, rivojlantirish – millatning yuksalishi demakdir. Shu bois, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan mustahkamlab qo‘yilgan. O‘zbek tili mustaqil davlatimizning bayrog‘i, gerbi, madhiyasi qatorida turadigan, qonun yo‘li bilan himoya qilinadigan muqaddas davlat ramziga aylandi.
O'zbekiston madaniy merosining eng bebaho ramzi bo'lmish o'zbek tilini yanada yuksaltirish har birimiz uchun muqaddas burch sifatida qaralshi lozim.

Язык - достояние наших сердец, великий символ нашей страны. Около 34 лет назад узбекскому языку был присвоен статус государственного.
Сохранение и развитие языка означает возвышение нации. Поэтому правовой статус государственного языка закреплен в Конституции Республики Узбекистан. Узбекский язык стал символом государственного суверенитета, наряду с флагом, гербом, гимном и находится под защитой законодательства.
Пропаганду узбекского языка, который является ценнейшим символом культурного наследия Узбекистана, следует рассматривать как священный долг каждого из нас.