Бу қорахонийлар тангаси. Юпқа ва текис, Қорахонийлар даврида иқтисодий инқироз авж олди, металл қиммат ва танқис эди. Аммо шунга қарамай, усталар битта тангада 30 тагача сўз зарб қилишга муваффақ бўлишди.
Қоидага кўра, бу Қуръондан олинган суралар эди. Токи одамлар Муҳаммад пайғамбарнинг ўгитларини ҳеч қачон унутмаслари учун шундай қилинган.
180 дона шундай тангадан иборат хазина Хўжаобод туманида ариқ қазиш чоғида топилган. Бу топилма Андижон музейининг ноёб коллекциясига кирган.
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти (WOSCU) “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги ноёб, энг нодир экспонатлар тасвирланган китобни яратиш устида ишламоқда.
Китоб 6 бўлимдан иборат бўлиб, музейда сақланаётган археологик, нумизматик, бадиий-ҳунармандчилик коллекциялари, қўлёзма мероси, тасвирий санъат дурдоналари ҳақида батафсил сўз юритилган. Ўқувчилар ушбу қадимий артефактлар тарихини ўрганиш ва уларнинг расмларини томоша қилиш имкониятига эга бўлишади.
Тасаввур қилинг-а, Ўзбекистон ҳудудида 1 миллион йил аввал ҳам одамлар яшаган. Археологик тадқиқотлар бизнинг ҳудудимиз антропогенез марказларидан бири, яъни инсоннинг келиб чиқиши ҳақида дадил тахмин қилиш имконини беради.
Бир қатор тадқиқотлар Марказий Осиёни одамлар кейинчалик Европа, Сибир ва Шимолий Америкага жойлашган минтақа сифатида кўрсатмоқда. Бизнинг узоқ аждодларимиз қандай яшаган? Улар нима билан шуғулланган, нимага меҳр қўйган, маданияти, анъаналари қандай ривожланган? Антик давр сирлари билан танишиш, палеолит, мезолит, неолит ва энеолит даврларидаги одамларнинг ҳаёти, урф-одатлари, эътиқодлари ҳақида кўпроқ маълумот олиш мумкин бўлади.
Бундан ташқари, китобда Андижон вилоятида кулолчиликнинг ривожланиш, темир ишлаб чиқариш ва металлга ишлов бериш тарихи, тикувчилик ва гиламдўзликнинг ривожи, ёғоч ўймакорлиги ва манзарали наққошлик, миллий каштачилик, хаттотлик ва миллий кийим-кечак санъатлари ўрин олган.
Китоб-альбом куратори, санъатшунослик фанлари номзоди Шаҳло Абдуллаева нашрнинг мазмун-моҳияти, музейнинг ноёб экспонатлари ҳақида батафсил тўхталиб ўтди. Унинг сўзларига кўра, музейнинг нумизматик, қўлёзма фондларининг энг нодир экспонатлари, бадиий ва ҳунармандчилик коллекцияларини нашр этиш режалаштирилган.
Имом Замахшарийнинг ҳижрий 809/1407 йилда ёзилган “Тафсири Кашшоф”нинг иккинчи жилди, Шайх Абу Толиб ал-Маккий қаламига мансуб 908 саҳифадан иборат 1098/1687й. “Қувтул кулуб” асари, Темурийлар даврининг машҳур олимларидан бири, араб тили, нутқ ва мантиқ фани ўқитувчиси Мир Саййид Шариф Журжоний (1340-1413) қўлёзмаси фонддаги қадимий нодир асарлар ҳисобланади.
Жамғарманинг ноёб қўлёзмалари сифатида 1937 йилда машҳур хаттот ва мусаввир Мирзо Иброҳим Субҳий томонидан қайта ёзилган 54 бетлик “Девони Одам”, 20 бетлик “Девони Маҳмуд”, 160 бетлик “Девони афғон”ни қайд этишимиз мумкин.
– Бу китоблар нафис безаклари билан эътиборни тортади. Шу билан бирга, Шарқ адабиёти санъатининг кўзгуси сифатида хаттотлик ва қўлёзма китобларнинг ўлмас анъаналари XX асрда ҳам йўқолмаганига ёрқин мисолдир,- дейди Шаҳло Абдуллаева.
Музейнинг ноёб ва нодир экспонати XX аср бошларида андижонлик ҳунарманд томонидан яратилган чойшабдир. Унга Шарқ халқларининг ўрта аср севги лирикаси сатрлари қўлланган.
Эй нигорим ҳусн ичида сен каби жонона йўқ,
Шамъи рухсоринга куйган мен каби парвона йўқ,
Ишқинг бошима сабру қарорим қолмади мани,
Тоқат эткали бир ошиқи жонона йўқ...
Шу ва бошқа кўплаб экспонатлар миллий музей коллекцияларига бағишланган китоб-альбомни безатган. Музей коллекциялари ҳақидаги матнлар муаллифлари музей ходимларининг ўзлари: директорнинг илмий ишлар бўйича ўринбосари Роҳат Муҳамедова, илмий ходимлар Авазбек Позилжонов ва Искандар Мадғозиевлар ҳисобланади.

30 слов на маленькой монете и другие артефакты древности
Например эта караханидская монета: тонкая и плоская. В эпоху Караханидов бушевал экономический кризис, металл был дорогим и в дефиците. Но, несмотря на это, мастера умудрялись отчеканить на одной монетке до 30 слов. Как правило, это были суры из Корана. Чтобы люди никогда не забывали заветов пророка Мухаммеда.
Клад из 180 таких монет был обнаружен при рытье арыка в Ходжаабадском районе. Эта находка стала частью уникальной коллекции Государственного музея истории и культуры Андижанской области.
Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) работает над созданием уникальной иллюстрированной книги серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», в которую войдут редчайшие экспонаты музея.
Книга будет состоять из 6 разделов и подробно расскажет об археологической, нумизматической, декоративно-прикладной коллекциях, рукописном наследии и шедеврах изобразительного искусства, хранящихся в музее. У читателей книги будет уникальный шанс узнать историю этих древних артефактов и увидеть их изображения.
Только представьте себе - территорию Узбекистана уже 1 миллион лет назад населяли люди. Исследования археологов позволяют сделать смелое предположение о том, что наш край является одним из очагов антропогенеза, то есть происхождения человека. Ряд исследований указывают на Центральную Азию как на регион, откуда люди, скорее всего, позднее заселили Европу, Сибирь и Северную Америку.
Как же жили наши далекие предки? Чем занимались, увлекались, как развивалась их культура и традиции? Прикоснуться к тайнам древности и узнать больше о быте, традициях, верованиях людей эпох палеолита, мезолита, неолита и энеолита вскоре станет возможным.
Кроме этого, в книгу войдут история развития гончарного искусства в Андижанской области, история производства чугуна и металлообработки, развития рукоделия и ковроделия, резьбы по дереву и орнаментальной росписи, национальной вышивки, каллиграфии и национальной одежды.
Более подробно о содержании издания и уникальных экспонатах музея рассказала куратор книги-альбома, кандидат искусствоведения Шахло Абдуллаева. По ее словам, планируются к публикации редчайшие экспонаты нумизматического, рукописного фондов, а также коллекций декоративно-прикладного искусства музея.
Среди старинных раритетов рукописного фонда - второй том «Тафсири Кашшоф» имама Замахшари, написанный в 809 г.х./1407 г., сочинение «Кувтул Кулуб», состоящее из 908 страниц, написанное шейхом Абу Талибом ал-Макки, датированное 1098 г.х./1687 г., рукопись Мир Сайида Шарифа Джурджани (1340–1413), одного из известных ученых эпохи Темуридов, учителя арабского языка, речи и логики.
В числе уникальных рукописей фонда можно упомянуть 54-страничную «Девони Адам», 20-страничную «Девони Махмуд», 160-страничную «Девони Афган», которые были переписаны известным каллиграфом и художником Мирза Ибрагим Субхи в 1937 г.
“Эти книги привлекают внимание своим изящным декором. В то же время они являются ярким примером того, что традиции каллиграфии и иллюминирования рукописной книги, как отражение бессмертных традиций искусства восточной литературы, не были утрачены в ХХ веке, получив достойное продолжение” – отмечает Шахло Абдуллаева.
Уникальным и редким экспонатом музея является покрывало, созданное в начале XX века андижанской мастерицей. На него нанесены строки средневековой любовной лирике народов Востока.
Эй нигорим ҳусн ичида сен каби жонона йўқ,
Шамъи рухсоринга куйган мен каби парвона йўқ,
Ишқинг бошима сабру қарорим қолмади мани,
Тоқат эткали бир ошиқи жонона йўқ...
(Эй, любимая моя, нет никого прекрасней тебя,
Как мотылька обжигает меня пламя твоей красы.
И не осталось мочи терпеть более мук любви,
Влюбленному, у которого нет возлюбленной…)
Эти и многие другие экспонаты украсят книгу-альбом, посвященную отечественным музейным собраниям. Авторами текстов о музейных коллекциях являются сами сотрудники музея: заместитель директора по научной работе Рохат Мухамедова, научные сотрудники Авазбек Позилжонов и Искандар Мадгозиев.