Ўрта асрлардаги ўзбек хонликлари ҳудудида, сўнгра Ўзбекистонда гиламдўзлик сеҳрли ҳунар ҳисобланиб, гиламлар тумор вазифасини ўтаган.
Айнан гиламлар аёл ҳаётидаги энг муҳим воқеалар - тўй билан боғлиқ маросимларнинг доимий, ажралмас қисми эди.
Турли этник гуруҳлар ўртасидаги тўй тадбирлари маълум бир фарқларга эга бўлиши мумкин эди, лекин умуман олганда улар совчилик, унаштириш (фотиҳа), келин уйида шариат бўйича никоҳ ўқиш (никоҳ), келинни куёвнинг уйига кузатиш, тўй кечаси, тўйнинг иккинчи куни “юз очиш” маросими (юз очар), “келин салом”, тўйдан кейинги 40 кун (чилла)ни ўз ичига олган. Ёш аёл ҳаётидаги бу ва бошқа муҳим воқеаларнинг барчаси унинг қўли билан яратилган ажойиб кашталар, гиламлар ёрдамида бўлиб ўтади.
Мисол учун, ёш қиз ота-онасининг уйини тарк этганида, оила аёллари само ҳомийлигининг рамзи сифатида куёвнинг остонасигача бошида сўзанини кўтариб юришган. Тошкентда келиннинг боши узра сўзананинг маҳаллий муқобили бўлган палак кўтарилган. “Осмони фалак рамзи бўлган кашта келинни ёвуз руҳларнинг ҳийла-найрангларидан ва ёмон кўзлардан ҳимоя қилади”, деб ишонишган.
Кашталарнинг сеҳри уларнинг нақшида эди. Гулли (Бухоро мактаби) ёки астрал (Самарқанд мактаби) нақшлари, кўп сонли туморлар - буларнинг барчаси ёмон кўздан ҳимоя қилиш, соғлом зурриёт, фаровонлик ва узоқ умр кўриш ғояларини ўзида мужассам этган.
Ўзбекистон халқларининг бошқа урф-одат ва анъаналари ҳақида “Ўзбекистон маданий мероси Давлат Дин тарихи музейи коллекцияларида (Санкт-Петербург) ” китоб-альбомидан ўқинг.

On the territory of the late medieval Uzbek khanates and later in Uzbekistan, carpet-making was considered a magical craft, and carpets were regarded as talismans.
Carpets were the permanent attributes of the most significant events in a woman's life – the rites associated with the wedding.
Wedding rituals could vary insignificantly in different ethnic groups, but in general they included matchmaking (sovchilik), engagement (fotikha), approval of marriage according to Sharia in a bride's house (nikoh), moving of the bride to the bridegroom's house, a wedding party (tui), wedding night, the "face opening ritual" on the second day of the wedding (yuz kurar), "bride bowing" – reception of guests at the husband's house (kelin salom), and the first 40 days after the wedding (chilla). All these and other significant events in the life of a young woman took place against the background of fantastic embroideries and carpets created by her hands.
For example, when a young girl left her parents' house, the women from the family carried an unfolded suzani over her head to as far as the threshold of the bridegroom's house as a symbol of the patronage of heaven. In Tashkent, the bride was wrapped in embroidery together with her head, for which a palak – a local analogue of suzani – was used. It was believed that the embroidery symbolizing the sky protected the bride from evil spirits and the evil eye.
The magic of embroidery was also in their patterns. Floral (Bukhara school) or astral (Samarkand school) motifs, numerous amulets – they all bore the ideas of protection from the evil eye, wishes of numerous healthy children, prosperity and a long family life.
Read about other customs and traditions performed by the peoples of Uzbekistan in the book -album Cultural Legacy of Uzbekistan in the Collections of the State Museum of the History of Religion (St. Petersburg).