Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining faoliyati natijalari va uni yanada rivojlantirish rejalari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimotda oʻtgan davrda markaz tomonidan amalga oshirilgan ishlar haqida axborot berildi. Jumladan, madaniy merosni qaytarish va fondlarni boyitish yoʻnalishida salmoqli ishlar amalga oshirildi. Jami 1 mingdan ziyod artefakt Oʻzbekistonga qaytarildi.
Taqdimotda madaniy merosni qaytarish boʻyicha navbatdagi chora-tadbirlar koʻrib chiqildi. Mazkur yoʻnalishda jahon auksionlari, muzeylar, xususiy kolleksiyalar va xalqaro sanʼat bozorlarida Oʻzbekistonga mansub nodir artefaktlarni izlash, aniqlash, ilmiy oʻrganish, ekspertizadan oʻtkazish, muzokaralar olib borish va ularni Vatanga qaytarish boʻyicha doimiy mexanizm yaratish zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, dunyo boʻylab Oʻzbekiston madaniy merosini doimiy monitoring qilish, madaniy meros obyektlarining yagona raqamli maʼlumotlar bazasi va xalqaro reyestrini shakllantirish, Markaziy Osiyoda yagona boʻlgan zamonaviy ilmiy-tadqiqot laboratoriyasini tashkil etish rejalashtirilgan. Bu borada Xitoy, AQSh, Germaniya, Fransiya, Buyuk Britaniya kabi xorijiy mamlakatlarda saqlanayotgan Oʻzbekiston madaniy merosiga oid kolleksiyalar boʻyicha ham ishlar olib boriladi.

More than 1,000 artifacts have been returned to Uzbekistan
President Shavkat Mirziyoyev was presented with a report on the achievements of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan and its plans for further development.
Information on the work carried out by the center was presented at the presentation. Significant work has also been carried out on the repatriation of cultural heritage. More than 1,000 artifacts have been returned to Uzbekistan.
Further measures for the repatriation of cultural heritage were also considered. The President noted the need to establish a permanent mechanism for the search, identification, scientific study, expert evaluation, negotiation, and repatriation of rare artifacts related to Uzbekistan that are found at international auctions, in museums, private collections, and on international art markets.
It is also planned to establish a system for the continuous monitoring of Uzbekistan's cultural heritage around the world, create a unified digital database and an international registry of cultural heritage objects, and establish a modern research laboratory unparalleled in Central Asia.