Jengsening o‘ziga xos xususiyati
O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi va Hong Kong Palace Museum o'rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
O'zbekiston-Xitoy muzeyshunosligi sohasida hamkorlik yo'lga qo'yiladi
4-iyun kuni Hong Kong Palace Museum direktori Dr Louis Ng Chi-wa O'zbekiston tarixi davlat muzeyiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida muzeylar o'rtasida Xalqaro ko'rgazmalarni tashkil etish, kadrlar malakasini oshirish, restavratsiya va konservatsiya masalalarida muhokama qilindi.
Hong Kong Palace Museum ko'plab davlatlarda xorijiy ko'chma ko'rgazmalar tashkil etadi. Uchrashuv davomida shunday ko'rgazmalarni O'zbekistonda ham tashkil etish va O'zbekiston tarixiga oid eksponatlarni Xitoydagi muzeylarda namoyish etish bo'yicha kelishuvga erishildi.
Ta'kidlash joizki, Hong Kong Palace Museum Markaziy Osiyoda ilk bor O'zbekiston tarixi davlat muzeyi bilan rasmiy aloqalarni o'rnatmoqda va bu O'zbekiston-Xitoy muzeyshunosligi sohasidagi hamkorlik yo'lida muhim qadam bo'lib xizmat qiladi.
Ma'lumot uchun: Hong Kong Palace Museum (Gongkong Saroy Muzeyi) 2022-yilda o‘z eshiklarini ochgan. Gonkongning G‘arbiy Kovlun madaniy tumanida (West Kowloon Cultural District) joylashgan, Xitoyning boy imperatorlik tarixi, san’ati va madaniyatini aks ettiruvchi eng yirik va zamonaviy muzeylardan biridir. Muzey an’anaviy Xitoy madaniyatini zamonaviy global dunyo bilan bog‘lovchi o‘ziga xos ko‘prik vazifasini o‘taydi.

A memorandum of cooperation was signed between the State Museum of the History of Uzbekistan and the Hong Kong Palace Museum.
On June 4, Dr. Louis Ng Chi-wa, Director of the Hong Kong Palace Museum, visited the State Museum of the History of Uzbekistan. During the visit, issues of organizing international exhibitions between museums, improving personnel qualifications, and restoration and conservation were discussed.
The Hong Kong Palace Museum organizes foreign traveling exhibitions in many countries. During the meeting, an agreement was reached on organizing similar exhibitions in Uzbekistan and exhibiting exhibits related to the history of Uzbekistan in museums in China.
It should be noted that the Hong Kong Palace Museum is establishing official relations with the State Museum of the History of Uzbekistan for the first time in Central Asia, which serves as an important step toward cooperation in the field of Uzbek-Chinese museology.
For reference: The Hong Kong Palace Museum opened its doors in 2022. Located in Hong Kong's West Kowloon Cultural District, it is one of the largest and most modern museums reflecting China's rich imperial history, art, and culture. The museum serves as a unique bridge connecting traditional Chinese culture with the modern global world.