Edvard Rtveladze "Do'stlik" ordeni bilan mukofotlandi
Bugun, 28-may kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev "Mamlakatimizda madaniyat, san’at va adabiyot sohalarini rivojlantirishga ulkan hissa qo‘shgan bir guruh marhum ijodkorlarni mukofotlash to‘g‘risida"gi farmonni imzoladi.
Farmon bilan Yangi O‘zbekistonda inson qadrini ulug‘lash, ajdodlar xotirasiga munosib ehtirom ko‘rsatish maqsadida o‘zining yorqin iste’dodi, ko‘p yillik samarali ijodiy faoliyati bilan kelajak avlodlar uchun bebaho meros qoldirgan, Vatanimiz mustaqilligining ma’naviy asoslarini mustahkamlash, xalqimizning ma’rifiy-badiiy tafakkuri va intellektual salohiyatini yuksaltirish, yurtimizda madaniyat, san’at va adabiyot sohalarini rivojlantirishga beqiyos hissa qo‘shgan, jamiyatimizda ezgulik va mehr-oqibat, vatanparvarlik va bag‘rikenglik tamoyillarini qaror toptirish yo‘lida unutilmas xizmat qilib, sermazmun hayoti va yuksak insoniy fazilatlari bilan el-yurt xotirasidan chuqur joy egallagan bir guruh marhum ijodkorlar orden va medallar bilan mukofotlandi.
Jumladan, "Do'stlik" ordeni bilan mukofotlanganlar orasida atoqli arxeolog olim, tarixchi, san’atshunos, O‘zbekiston Fanlar Akademiyasi akademigi, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) Ilmiy kengashining doimiy raisi Edvard Rtveladze ham bor.
Rtveladze “El-yurt hurmati” ordeni bilan taqdirlangan, 2017
“Arxeologiya ritsari” deya e'tirof etilgan olim “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” xalqaro multimedia loyihasining ilk kunidan boshlab (2016-yil) unga ilmiy rahbarlik qilgan, butun dunyodan mutaxassislarni loyihaga jalb etishga o‘z obro-e'tibori bilan hissa qo‘shgan edi. Uning O‘rta Osiyo qadimiy va o‘rta asrlar tarixi, arxeologiyasi, numizmatika va epigrafikasi, sanʼati va madaniyati tarixiga bag‘ishlangan yuzlab maqola va tadqiqotlari, monografiya va risolalari yurtimiz hamda dunyo olimlari va mutaxassislariga yaxshi maʼlum.
Akademik Edvard Rtveladzening mamlakatimiz ilm-fanini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U O‘zbekiston Respublikasining Davlat mukofoti, “Buyuk xizmatlari uchun”, “Mehnat shuhrati” va “El-yurt hurmati” ordenlariga sazovor bo‘lgan edi. "Do'stlik" ordeni ham atoqli olimning 60 yillik ilmiy faoliyati munosib e'tirof etilganidan darakdir.

Сегодня, 28 мая, Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ "О награждении посмертно группы творческих деятелей, внесших огромный вклад в развитие сфер культуры, искусства и литературы в стране".
Согласно Указу, в целях возвеличивания чести и достоинства человека в Новом Узбекистане, проявления глубокого уважения к памяти предков, за бесценное наследие, оставленное будущим поколениям благодаря многолетней плодотворной творческой деятельности, огромный вклад в укрепление духовных основ независимости Родины, повышение просветительского, художественного мышления и интеллектуального потенциала нашего народа, развитие сфер культуры, искусства и литературы, утверждение принципов гуманизма, доброты и милосердия, патриотизма и великодушия группа покойных творческих деятелей, занявших глубокое место в памяти народа своими высокими человеческими качествами, награждены орденами и медалями.
Среди награжденных орденом "Дўстлик" — выдающийся ученый-археолог, историк, искусствовед, академик Академии наук Узбекистана, постоянный председатель Ученого совета Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) Эдвард Ртвеладзе.
Ученый, признанный "Рыцарем археологии", с первого дня руководил международным мультимедийным проектом "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" (2016 год), внес свой вклад в привлечение к проекту специалистов со всего мира. Сотни его статей и исследований, монографий и брошюр, посвященных древней и средневековой истории, археологии, нумизматике и эпиграфике, истории искусства и культуры Средней Азии, хорошо известны ученым и специалистам нашей страны и мира.
Заслуги академика Эдварда Ртвеладзе в развитии отечественной науки были достойно оценены государством. Он был удостоен Государственной премии Республики Узбекистан, награжден орденами "Буюк хизматлари учун", "Мехнат шухрати" и "Эл-юрт хурмати". Орден "Дўстлик" также является достойным признанием 60-летней научной деятельности выдающегося ученого.
Память о заботливом наставнике, скромном и искреннем человеке Эдварде Ртвеладзе навсегда сохранится в наших сердцах.