"Men poykentlikman"...
... Buxoro vohasining yana bir yirik shahri Poykent bo‘lgan. Solnomalarda ushbu Sug‘d shahar qal’asi miloddan avvalgi IV – III asrlarda paydo bo‘lganligi xabar qilinadi. U Buyuk ipak yo‘lida, Zarafshonning eng quyi oqimidagi daryo bo‘yida joylashgan, shuning uchun “Poykent” – “pastki shahar” nomini olgan.
Xitoy manbalarida uni Bi davlati deb atashgan. Shaharda dunyoning ko‘plab mamlakatlari vakillari turli tillarda so‘zlashishgan.
Narshaxiyning yozishiga ko‘ra, shaharning nomi shu qadar mashhur bo‘lganki, agar poykentliklarning birontasidan qayerdan ekanligini so‘rashsa, u doim: “Men poykentlikman” deb faxr bilan javob bergan va hech qachon “Buxorolikman” demagan.
Poykentdan karvonlar Eronga, Hindistonga, Xorazm orqali – Ural, Volga va Kavkazga jo‘natilgan. Xitoyga poygachi otlar, shisha va sopol buyumlar sotishgan. Ammo savdo yo‘lidagi o‘zaro munosabatlarning eng muhim jihati ma’naviy almashinuv bo‘lgan.
Poykentning tanazzuli XI asrga to‘g‘ri keladi. Shaharni cho‘l to‘liq yutib yuborgan va shuning uchun u bugungi kungacha qum qatlamining ostida deyarli asl holatida saqlanib qolgan.
Poykent manzilgohi o‘rnida olib borilgan qazishmalar natijasida ko‘plab faktologik materiallar ham topildi. Istehkomning saroy majmuasida diametri 11 metr, balandligi 1,5 metr bo‘lgan somonli loydan qurilgan minora poydevori topilgan. Uning O‘rta Osiyodagi eng qadimiy minora ekani va o‘z vaqtida kamida 20 m balandlikda bo‘lganini aytish uchun bugungi kunda jiddiy asoslar bor.

... Другим крупным городом Бухарского оазиса был Пайкенд. В летописях сообщается, что эта согдийская городская крепость возникла в IV-III веках до нашей эры. Он расположен на Великом шёлковом пути, на берегу реки в самом нижнем течении Зарафшана, отсюда и название "Пойкент" - "нижний город".
"Men poykentlikman"...
Китайские источники называют его государством Би. В городе представители многих стран мира говорили на разных языках.
Согласно Наршахи, название города было настолько известным, что если кого-либо из жителей Пайкенда спрашивали, откуда он родом, он всегда с гордостью отвечал: "Я из Пайкенда" и никогда не говорил: "Я из Бухары".
Из Пайкенда караваны отправлялись в Иран, Индию, через Хорезм - на Урал, Волгу и Кавказ. В Китай продавали скаковых лошадей, стекло и керамику. Но важнейшим аспектом торговых отношений был духовный обмен.
Упадок Пайкенда относится к XI веку. Город был полностью поглощён пустыней, и поэтому он сохранился почти в своём первоначальном состоянии под слоем песка по сей день.
В результате раскопок, проведенных на месте поселения Пайкенд, также было обнаружено множество фактологических материалов. В дворцовом комплексе укрепления был обнаружен фундамент башни из соломенной глины диаметром 11 метров и высотой 1,5 метра. Сегодня есть веские основания утверждать, что это самая древняя башня в Средней Азии и что она когда-то была высотой не менее 20 метров.