19-mart kuni Yaponiyaning Osaka shahridagi Etnologiya milliy muzeyida “Ipak yo‘li savdogarlarining aks-sadosi: Samarqand yodgorliklari va Yevroosiyo aloqalari” xalqaro ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi.
Ko‘rgazma 200 dan ortiq buyumlarni, jumladan Arxeologiya instituti va “Samarqand” muzey-qo‘riqxonasini tamsil etuvchi, Samarqanddan keltirilgan 63 ta arxeologik va muzey eksponatlarini birlashtiradi. Materiallarning salmoqli qismi kelib chiqishi Kofirqala xarobasiga mansub bo‘lib, o‘zbek-yapon arxeologik tadqiqotlari natijalarini o‘zida aks ettiradi.
Loyiha Markaziy Osiyo tarixida savdogarlarning tutgan o‘rniga bag‘ishlangan bo‘lib, Ipak yo‘lini nafaqat tijorat yo‘li, balki Yevroosiyoning turli mintaqalarini tutashtirgan madaniy, diniy va ijtimoiy almashinuv makoni sifatida ko‘rib chiqishni taklif etadi.
Ko‘rgazma 2026-yilning 2-iyuniga qadar davom etadi. Bu haqda O'zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg’armasi xabar qildi.

19 марта в Национальном музее этнологии в Осаке, Япония, начала свою работу международная выставка "Эхо торговцев Шелкового пути: памятники Самарканда и евразийские связи".
Выставка объединит более 200 предметов, включая 63 археологических и музейных экспоната из Самарканда, представляющих Институт археологии и Самаркандский музей-заповедник. Значительная часть материалов относится к руинам Кофиркалы и отражает результаты узбекско-японских археологических исследований.
Проект посвящен роли торговцев в истории Центральной Азии и предлагает рассматривать Шелковый путь не только как торговый путь, но и как пространство культурного, религиозного и социального обмена, соединяющее различные регионы Евразии.
Выставка продлится до 2 июня 2026 года. Об этом сообщил Фонд развития культуры и искусства Узбекистана.