WOSCU Samarqand bo’ylab kitob ulashmoqda
"O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" loyihasi doirasidagi turkum kitob-albomlar Samarqand viloyatidagi turli idora va tashkilotlarga beminnat tarzda taqdim etilmoqda.
Shu yilning mart oyidan boshlab viloyatdagi hokimliklar, boshqarmalar, konsullik va elchixonalar, banklar, ilmiy va diniy markazlar, prokuratura va sudlar, shuningdek, 30 dan ziyod mehmonxonalar, 10 ta o‘quv markazlari, 14 ta tibbiyot markazlari, 40 ga yaqin sayyohlik firmalariga jami 1650 jild “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” kitob-albomlarini topshirish rejalashtirilgan.
Bugun, 4-martgacha 15 ta manzilga 150 jild kitob-albom sovg’a qilindi. Fotolavha:
"Kitob ulashganlarga minnatdorlik bildiramiz"
"O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi dastlabki kitob-albomlarning Samarqandda o‘tgan taqdimotida qatnashgan edim. O‘shanda beshinchi jildigacha qiziqib o‘qiganman. Mana yana 10 jild tashkilotimizga sovg‘a qilindi. Yurtimizning boy, noyob madaniy merosi bilan tanishtiruvchi ushbu kitoblarni ulashganlarga minnatdorlik bildiramiz", - deydi "Hududiy elektr tarmoqlari" AJ Samarqand viloyati bo‘limi rahbari Eldor Mamasoliyev.
"Sovg'alar uchun rahmat..."
"So‘nggi yillarda davlatimizda tarixiy va madaniy merosga bo‘lgan eʼtibor yuqori darajada. Shu vaqtgacha dunyo Samarqandni tarixiy obidalari bilan tanib kelgan bo'lsa, endi Toshkentda bunyod etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi boy merosimizni butun dunyoga namoyish etmoqda. Bizda kitob-albomlarning Rossiya etnografiya muzeyidagi merosimizga bag‘ishlangan jildi bor edi. Mana, yana o‘n jild taqdim qilindi. Tibbiyot markazimizda ishlovchi barcha shifokorlar, xodimlar nomidan mana shu sovg‘alar uchun katta rahmat deymiz", - deydi Samarqand viloyati ko‘p tarmoqli tibiyot markazi bosh shifokori Lutfillo Mahmonov.
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) tomonidan nashr etilgan ushbu kitob-albomlar O‘zbekistonga oid va dunyoning turli mamlakatlari muzeylari hamda shaxsiy kolleksiyalarida saqlanayotgan san’at asarlari haqidagi keng qamrovli ma’lumotlar to‘plamidir. Kitoblar nafaqat olim va tadqiqotchilar, balki O‘zbekistonning boy madaniy merosiga qiziquvchi barcha mahalliy va xorijiy o‘quvchilar, yosh avlod vakillari uchun mo‘ljallangan.
Ta’kidlash kerak, jahonda o‘xshashi yo‘q "O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" loyihasining amalga oshirilishi nafaqat madaniy, balki ijtimoiy-siyosiy ahamiyatga  ham ega. Chunki u davlat rahbarining tarixiy o‘tmish va madaniy merosga bo‘lgan munosabatini butun dunyoga namoyish etadi. Loyihaga O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganayotgan taniqli olimlar – arxeologlar, san’atshunoslar, tarixchilar, mutaxassislar va ekspertlar jalb qilingan.
Bugungacha mamlakatimizning eng yirik kutubxona va muzeylariga, taʼlim muassasalariga hamda xorijdagi – AQSH, Britaniya kutubxonalariga 2500 dona kitob-albom sovg‘a qilingan.

WOSCU делится книгами по Самарканду
Серия книг-альбомов в рамках проекта "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" безвозмездно передается различным ведомствам и организациям Самаркандской области.
С марта текущего года планируется передать 1650 томов книг-альбомов "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" хокимиятам, управлениям, консульствам и посольствам, банкам, научным и религиозным центрам, прокуратуре и судам области, а также более чем 30 гостиницам, 10 учебным центрам, 14 медицинским центрам и около 40 туристическим фирмам.
Сегодня, до 4 марта, 150 томов книг-альбомов были подарены 15 адресам
Фото:
"Спасибо тем, кто поделился книгами"
Я участвовал в презентации первых книг-альбомов серии "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира", состоявшейся в Самарканде и с интересом читал до пятого тома. Вот еще 10 томов были подарены нашей организации. Мы выражаем благодарность тем, кто делится этими книгами, знакомящими с богатым, уникальным культурным наследием нашей страны", - сказал руководитель Самаркандского областного отделения АО "Hududiy elektr tarmoqlari" Эльдор Мамасолиев.
"Выражаем благодарность..."
"В последние годы в нашей стране уделяется большое внимание историческому и культурному наследию. Если до сих пор мир знал Самарканд своими историческими памятниками, то теперь Центр исламской цивилизации, построенный в Ташкенте, демонстрирует всему миру наше богатое наследие. У нас был том книг-альбомов, посвященный нашему наследию в Российском этнографическом музее. Вот еще десять томов. От имени всех врачей и сотрудников нашего медицинского центра мы выражаем огромную благодарность за эти подарки", - сказал главный врач Самаркандского областного многопрофильного медицинского центра Лутфилло Махмонов.
Эти книги-альбомы, изданные Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU), представляют собой обширный сборник сведений о произведениях искусства, относящихся к Узбекистану и хранящихся в музеях и частных коллекциях разных стран мира. Книги предназначены не только для ученых и исследователей, но и для всех местных и иностранных читателей, представителей молодого поколения, интересующихся богатым культурным наследием Узбекистана.
Следует отметить, что реализация уникального в мире проекта "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" имеет не только культурное, но и социально-политическое значение, поскольку демонстрирует всему миру отношение главы государства к историческому прошлому и культурному наследию. К проекту привлечены известные ученые, изучающие культурное наследие Узбекистана - археологи, искусствоведы, историки, специалисты и эксперты.
На сегодняшний день крупнейшим библиотекам и музеям нашей страны, образовательным учреждениям, а также библиотекам США и Великобритании за рубежом подарено 2500 книг-альбомов.