Ўзбекистондан илҳомланган: қозоқ рассомларининг ноёб расмлари ягона иллюстрацияли китобда чоп этилади
Қозоғистоннинг қадимий музейларидан бири – A.Кастеев номидаги Давлат санъат музейида ҳаёти ва ижоди Ўзбекистон билан боғлиқ бўлган қозоқ рассомларининг ноёб картиналарини сақламоқда.
Бу тўплам жанр ва услуб жиҳатидан жуда ранг-барангдир. Рассомлар ўзларининг картиналари ва график суратларида Ўзбекистон маданиятининг ўзига хослигини, беқиёслигини акс эттирганлар.
Музейнинг хорижий санъат бўлими бошлиғи Галина Сирлибаева мазкур тўплам ҳақида сўзлаб берди. Шунингдек, у А. Кастеева номидаги Давлат санъат музейида сақланаётган Марказий Осиё маданий меросига бағишланган иллюстрацион китоб-альбом муаллифидир. Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти ушбу китобни нашр этиш устида иш олиб бормоқда.
Галина Сирлибаеванинг сўзларига кўра, бугунги кунда музейда ХХ аср Қозоғистон санъати мумтоз намояндаларига айланган 14 нафар мўйқалам устасининг асарлари сақланмоқда. Уларнинг ўзбек мавзусига бўлган қизиқиши турли жанрдаги 68 та асарда ўз ифодасини топади.
Ўзбекистоннинг тарихий ўтмиши, архитектура ёдгорликларининг улуғворлиги ва бетакрорлиги, ўзбек халқининг табиати, турмуши ва урф-одатлари қозоқ рассомларини ҳам ўзига тортади. Асарларнинг аксарияти 1960 йилларда яратилган.
– 1960 йилларда Қозоғистонда графика санъатининг фавқулодда гуллаб-яшнаши кузатилди. Бу даврда машҳур устага айланган кўплаб рассомлар фаол ишлай бошладилар, улар ҳам ўз ижодида Ўзбекистон мавзусига мурожаат қилдилар. График тўплам турли хил техникалар билан ажралиб туради. Ишлар линогравюра, ёғоч, монотип, литография, акварел техникасида бажарилган. Мисол тариқасида Андрей Дячкиннинг “Ўзбекистон бўйлаб” туркумини ва таниқли график рассом Евгений Сидоркиннинг “Ўзбек қизи портрети”ни келтиришим мумкин. Қозоғистоннинг энг кекса график рассоми Валентин Антошченко-Оленев Хива ва Бухорога бағишланган бир неча туркум линогравюралар, шунингдек, “Бухоро халқ кўнгилочар ўйинлари” туркумига киритилган ажойиб асарларни яратди. Қозоқ акварели бўйича энг йирик уста Уке Ажиев Ўзбекистонга бир неча бор ташриф буюрганини унинг республиканинг қадимий шаҳарларига бағишланган кескин индивидуал акварел расмлари тасдиқлайди.
Қозоғистон рассомлари Ўзбекистоннинг умумий бадиий қиёфасини яратишга ўз ҳиссаларини қўшдилар, улар анъанавий мавзуларни янги ракурслардан, ўзига хос индивидуал талқинда кўрсатишга муваффақ бўлишди, – дейди Галина Сирлибоева.
Давлат санъат музейи хорижий санъат бўлими мудири. A.Кастеева ўзбек рассомларининг ноёб асарларини ҳам айтиб ўтди. Шундай қилиб, тўплам Ўрта Осиё республикалари орасида энг кўп қамровли ва кўпмиллатли ҳисобланади. У ижодий шахсларнинг кенг доираси ва жанр хилма-хиллиги билан ажралиб туради. Булар портрет ва ландшафт, натюрморт ва тематик композициялардир.
Музейда ўзбек рассомларининг бир неча авлодлари маҳорати деярли тўлиқ намойиш этилган. Булар асли фарғоналик бўлган A.Волков, Ўзбекистон ССР халқ рассоми бўлган қозоқ рассоми Ў.Тансиқбоев, ёшлигидан Тошкентда яшаган Н.Қорахон, 1927 йилда 15 ёшида Самарқандга кўчиб келган Ш.Aхмаровнинг турли йиллардаги расмларидир. Кекса авлод эстафетасини 1950-1960 йиллардаёқ санъат соҳасига келган рассомлар – Р. Аҳмедов, Б. Бобоев, В. Бурмакин, Ю. Талдикинлар давом эттирдилар.
Бу ноёб расмларнинг барчаси яқин кунларда “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги “Абилхон Кастеев номидаги Қозоғистон Республикаси Давлат санъат музейи тўплами” номли янги иллюстрацияли китоб-альбомда чоп этилади. Таъкидланганидек, китоб муаллифи музейнинг хорижий санъат бўлими бошлиғи Галина Сирлибаевадир.
– “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” каби кенг кўламли халқаро лойиҳада иштирок этиш таклифи учун миннатдорлик билдирамиз. Бу бизга ўзбек ижодкорлари меросини чуқур ўрганиш, уларнинг ҳар бири ижодининг ўзига хос хусусиятларини ҳис қилиш, ушбу ажойиб тўпламни яратиш йўлларини излаш ва таҳлил қилиш имконини берди, – дейди китоб-альбом муаллифи.
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси Фирдавс Абдухолиқов А.Кастеев номидаги Давлат санъат музейи тўплами ҳақидаги жилд “Марказий Осиё дурдоналари” туркумидаги китоб-альбомлар қаторига киради. Ушбу нашрлар Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Афғонистон музейларидаги тўпламларга бағишланади.
– Бутунжаҳон жамияти Марказий Осиё халқаро институти билан ҳамкорликда “Марказий Осиё дурдоналари” туркуми устида ишламоқда. Таклиф ва ташаббусларни амалга ошириш бўйича йўл харитаси Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг учинчи маслаҳат йиғилишида эълон қилинган. Географик яқинлик туфайли мамлакатларимиз маданий тараққиётида кўплаб алоқа илдизларига эга. Савдо ва бошқа турдаги муносабатлар натижасида Ўрта Осиё мамлакатлари музейлари Ўзбекистон ҳудудида яратилган санъат ашёларининг сақловчисига айланди. Шу билан бирга, ўтмишда бизнинг ҳудудларимиз бир хил давлат тузилмалари таркибида бўлган. Ҳозирда мулкдор давлатлар меросига айланган ана шундай давр ёдгорликлари тарихий ўтмиш чегаралар ва маданиятлар муштараклигидан далолат бермоқда ўқувчиларимиз учун ҳам қизиқиш уйғотмоқда, – дейди Фирдавс Абдухолиқов.
Таъкидлаш жоизки, лойиҳа ҳомийси кўп йиллардан буён Ўзбекистонда амалга оширилаётган илмий ва маданий ташаббуслар ҳамда лойиҳаларни қўллаб-қувватлаб келаётган «Eriell Group» нефть хизматлари компанияси ҳисобланади.

Вдохновленные Узбекистаном: уникальные полотна казахстанских художников выйдут в единой иллюстрированной книге
В одном из старейших музеев Казахстана – Государственном музее искусств им. А.Кастеева хранятся уникальные картины казахстанских художников, чья жизнь и творческая судьба были связаны с Узбекистаном.
Коллекция достаточно представительная и разнообразная по жанрам и стилистике. Художники отразили в своих полотнах и графических листах своеобразие и самобытность культуры Узбекистана.
О коллекции рассказала руководитель отдела зарубежного искусства музея, Галина Сырлыбаева. Она также является автором иллюстрированной книги-альбома о культурном наследии Центральной Азии, хранящемся в Государственном музее искусств им. А.Кастеева. Над изданием книги работает Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.
По словам Галины Сырлыбаевой, на сегодняшний день в музее хранятся работы 14 мастеров, ставших уже классиками искусства Казахстана XX века. Их интерес к узбекской теме нашел отражение в 68 произведениях различных жанров.
Казахстанских художников привлекало и историческое прошлое Узбекистана, величие и уникальность памятников архитектуры, природа, быт и обычаи узбекского народа. Основная масса произведений была создана в 1960-е годы.
В 1960-е годы в Казахстане наблюдается необычайный расцвет графического искусства. В этот период активно начинают работать многие, ставшие известными мастерами художники, которые в своем творчестве также обратились к теме Узбекистана. Графическая коллекция отличается разнообразием технических прием. Работы выполнены в технике линогравюры, ксилографии, монотипии, литографии, акварели. В качестве примера могу привести серию «По Узбекистану» Андрея Дячкина и «Портрет девочки-узбечки» выдающегося художника-графиста Евгения Сидоркина. Старейший график Казахстана – Валентин Антощенко-Оленев - выполнил несколько серий линогравюр, посвященных Хиве, Бухаре, а также замечательные листы, объединенные в серию «Бухарские народные забавы». Крупнейший мастер в области казахстанской акварели – Уке Ажиев -  неоднократно бывал в Узбекистане, о чем свидетельствуют его остро индивидуальные акварельные листы, посвященные древним городам республики. Художники Казахстана внесли свой вклад в создание собирательного художественного образа Узбекистана, сумели показать традиционную тематику в новых ракурсах, в собственной индивидуальной интерпретации, - рассказала Галина Сырлыбаева.
Руководитель отдела зарубежного искусства Государственного музея искусств им. А.Кастеева также назвала уникальные работы узбекистанских художников. Эта коллекция наиболее многочисленная и представительная среди республик Центральной Азии. Она отличается широким диапазоном творческих индивидуальностей и жанровым разнообразием. Это портрет и пейзаж, натюрморт и тематическая композиция.
Мастерство нескольких поколений узбекистанских художников-живописцев представлено в музее практически в полном объеме. Это картины разных лет А. Волкова, уроженца Ферганы, У. Тансыкбаева – казаха, ставшего Народным художником УзССР, Н. Карахана, с раннего детства, проживавшего в Ташкенте, Ч. Ахмарова, в 15-летнем возрасте переехавшего в Самарканд в 1927 году. Эстафету старшего поколения продолжили художники, пришедшие в искусство уже в 1950-1960-е годы – Р. Ахмедов, Б. Бабаев, В. Бурмакин, Ю. Талдыкин.
Все эти уникальные полотна в скором времени выйдут под единой обложкой в новой иллюстрированной книге-альбоме под рабочим названием «Коллекция Государственного музея искусств Республики Казахстан имени Абылхана Кастеева» серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Как отмечалось, автором книги является руководитель отдела зарубежного искусства музея Галина Сырлыбаева.
-Мы благодарны за приглашение принять участие в таком масштабном международном проекте – «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Это дало и нам возможность углубиться в изучение наследия узбекских художников, почувствовать особенности творчества каждого из них, проследить и проанализировать пути создания этой замечательной коллекции, - сказала автор книги-альбома.
Председатель Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана Фирдавс Абдухаликов подчеркнул, что том о собрании Государственного музея искусств им. А.Кастеева составит серию книг-альбомов «Шедевры Центральной Азии». Эти издания будут посвящены музейным собраниям Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Афганистана.
Всемирное общество совместно с Международным институтом Центральной Азии работает над серией книг «Шедевры Центральной Азии», основываясь на дорожной карте по реализации предложений и инициатив, которые Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев озвучил на третьей Консультативной встрече глав государств Центральной Азии. В силу географической близости наши страны имеют множество точек соприкосновения в своем культурном развитии. Вследствие торговых и иного рода контактов, музеи стран Центральной Азии стали хранителями художественных предметов, созданных на территории Узбекистана. Вместе с тем, в прошлом наши территории были частью одних и тех же государственных образований. Памятники таких периодов, ныне являющиеся наследием государств-обладателей, также будут интересны нашим читателям, как свидетельство общности границ и культур в историческом прошлом, - прокомментировал Фирдавс Абдухаликов.
Отметим, спонсором проекта выступает нефтесервисная компания «Eriell Group», многие годы занимающаяся поддержкой научных и культурных инициатив и проектов, реализуемых в Узбекистане.