Tole’noma Iskandar Sulton 27 yoshga to‘lganda tuzilgan va tug‘ilgan sanasini aniqlash imkonini beradi. Tole’noma Ulug‘bek saroyida xizmat qilgan G‘iyosiddin Jamshid Koshiyning bobosi Maqsud ibn Hasan Koshiy tomonidan 1411-yilda tuzilgan. Tole’noma qo‘lyozmaning 18b-19a varaqlaridan joy olgan. Ushbu qo‘lyozma Eronning Sheroz rassomlik maktabi namunasi hisoblanadi. U qo‘sh sahifadan iborat bo‘lib, unda temuriy shahzoda Iskandar Sulton ibn Umarshayx Mirzoning tavallud paytidagi osmondagi asosiy burj va sayyoralar holati tasvirlangan. Iskandar Sulton (1384–1415) uchun tayyorlangan bu nodir qo‘lyozma nafaqat shaxzodaning tug‘ilgan sanasini va shaxsiy tole’nomasini ko‘rsatadi, balki Temuriylar davri san’ati va saroy madaniyatiga oid ko‘plab ma’lumotlarni ham o‘z ichiga oladi.
Iskandar madaniyatli inson, san’at va adabiyot homiysi edi. U kitoblar kuchirtirdi, kutubxonalarni rivojlantirdi va ilm-fanga ulkan e’tibor qaratdi. 1410-yilda u tug‘ilgan paytdagi yulduz va sayyoralar holatini aks ettiruvchi shaxsiy tole’noma tuzdirdi. Bu asar o‘sha davrning eng go‘zal namunasi bo‘lib, unda burjning o‘n ikki belgisi hayotiy va mukammal tarzda tasvirlangan edi.
Iskandar Sulton tole’nomasi bezaklari bilan ajralib turadi. Lojuvard va oltin bilan qo‘lda bezatilgan sahifalar Temuriylar davridagi kitobat san’atining eng zo‘r namunasi hisoblanadi. Shahzoda Iskandarga berilgan Iskandar Zulqarnayn nomi va tole’nomadagi astronomik ma’lumotlar, bu qo‘lyozmaning nafaqat tarixiy, balki ilmiy ahamiyatga ham ega ekanligini ko‘rsatadi.
Iskandar Sulton tole’nomasi — Temuriylar davrining nodir asari
Tole’noma hukmdorlar hayotida muhim rol o‘ynab, janglar, nikohlar va qurilishlar uchun qulay sana va vaqtlarni belgilashda qo‘llangan.

The Horoscope of Iskandar Sultan
The personal horoscope of Iskandar Sultan, the grandson of Amir Temur — founder of the Timurid state and a key figure in the development of art and science in Central Asia — is now being presented to the public in the Second Renaissance exhibition of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan.
The Horoscope of Iskandar Sultan is not only a historical document but also a rare masterpiece that continues to attract the attention of scholars, art historians, and visitors more than five centuries after its creation.
The horoscope was compiled when Iskandar Sultan turned 27 and makes it possible to determine his date of birth. It was prepared in 1411 by Maqsud ibn Hasan Kashiy, the grandfather of Ghiyath al-Din Jamshid al-Kashi, who served at the court of Ulugh Beg. The horoscope is located on folios 18b–19a of the manuscript. This manuscript is considered an example of the Shiraz school of painting in Iran. This Timurid masterpiece of book art consists of two illuminated pages depicting the positions of the main zodiac signs and planets in the sky at the moment of birth of the Timurid prince Iskandar Sultan ibn Umarshaykh Mirza. Prepared for Iskandar Sultan (1384–1415), this rare manuscript not only records the prince’s date of birth and personal horoscope, but also contains valuable information about Timurid art and court culture.
Iskandar was a cultivated individual and a patron of art and literature. He commissioned copies of books, developed libraries, and paid great attention to science. In 1410, he ordered the preparation of a personal horoscope reflecting the positions of the stars and planets at the time of his birth. This work became one of the finest examples of its era, with the twelve zodiac signs depicted in a vivid and masterful manner.
The Horoscope of Iskandar Sultan stands out for its rich decoration. The pages, hand-illuminated in lapis lazuli and gold, represent one of the finest examples of Timurid book art. The name Iskandar Zulqarnayn given to the prince, along with the astronomical data contained in the horoscope, demonstrates that this manuscript possesses not only historical but also scientific significance.
Horoscopes played an important role in the lives of rulers, helping determine auspicious dates and times for battles, marriages, and construction projects.