Tole’noma Iskandar Sulton 27 yoshga to‘lganda tuzilgan va tug‘ilgan sanasini aniqlash imkonini beradi. Tole’noma Ulug‘bek saroyida xizmat qilgan G‘iyosiddin Jamshid Koshiyning bobosi Maqsud ibn Hasan Koshiy tomonidan 1411-yilda tuzilgan. Tole’noma qo‘lyozmaning 18b-19a varaqlaridan joy olgan. Ushbu qo‘lyozma Eronning Sheroz rassomlik maktabi namunasi hisoblanadi. U qo‘sh sahifadan iborat bo‘lib, unda temuriy shahzoda Iskandar Sulton ibn Umarshayx Mirzoning tavallud paytidagi osmondagi asosiy burj va sayyoralar holati tasvirlangan. Iskandar Sulton (1384–1415) uchun tayyorlangan bu nodir qo‘lyozma nafaqat shaxzodaning tug‘ilgan sanasini va shaxsiy tole’nomasini ko‘rsatadi, balki Temuriylar davri san’ati va saroy madaniyatiga oid ko‘plab ma’lumotlarni ham o‘z ichiga oladi.
Iskandar madaniyatli inson, san’at va adabiyot homiysi edi. U kitoblar kuchirtirdi, kutubxonalarni rivojlantirdi va ilm-fanga ulkan e’tibor qaratdi. 1410-yilda u tug‘ilgan paytdagi yulduz va sayyoralar holatini aks ettiruvchi shaxsiy tole’noma tuzdirdi. Bu asar o‘sha davrning eng go‘zal namunasi bo‘lib, unda burjning o‘n ikki belgisi hayotiy va mukammal tarzda tasvirlangan edi.
Iskandar Sulton tole’nomasi bezaklari bilan ajralib turadi. Lojuvard va oltin bilan qo‘lda bezatilgan sahifalar Temuriylar davridagi kitobat san’atining eng zo‘r namunasi hisoblanadi. Shahzoda Iskandarga berilgan Iskandar Zulqarnayn nomi va tole’nomadagi astronomik ma’lumotlar, bu qo‘lyozmaning nafaqat tarixiy, balki ilmiy ahamiyatga ham ega ekanligini ko‘rsatadi.
Iskandar Sulton tole’nomasi — Temuriylar davrining nodir asari
Tole’noma hukmdorlar hayotida muhim rol o‘ynab, janglar, nikohlar va qurilishlar uchun qulay sana va vaqtlarni belgilashda qo‘llangan.

Личный гороскоп Искандар Султана — внука Сахибкирана Амира Темура и представителя династии Тимуридов — представлен широкой общественности в экспозиции Второго Ренессанса Центра исламской цивилизации в Узбекистане. Об этом сообщила информационная служба Центра.
Гороскоп, составленный в 1411 году Максудом ибн Хасаном аль-Каши — дедом выдающегося математика и астронома Гиясиддина Джамшида аль-Каши, служившего при дворе Мирзо Улугбека, — является ценным историческим документом и выдающимся памятником книжного искусства. Текст размещён на листах 18b–19a рукописи, относящейся к ширазской художественной школе.
Рукопись состоит из двух страниц и отражает положение основных созвездий и планет на небосводе в момент рождения тимуридского принца Искандар Султана ибн Умаршайха Мирзы (1384–1415). Она содержит сведения о дате рождения правителя, а также раскрывает научные представления, художественные традиции и особенности придворной культуры эпохи Тимуридов.
Искандар Султан был образованным правителем и покровителем науки, искусства и литературы. По его поручению был составлен личный гороскоп, фиксирующий расположение небесных тел в момент его рождения. В рукописи представлены двенадцать знаков зодиака, выполненные с высокой художественной точностью.
Создание рукописи стало результатом совместной работы придворных астрономов, художников, каллиграфов и мастеров книжного дела. Она отражает уровень развития астрономических знаний и художественной культуры своего времени и является образцом рукописного наследия придворной библиотеки Тимуридов.
Рукопись отличается богатым художественным оформлением. Страницы украшены вручную с использованием лазури и золота, что свидетельствует о высоком уровне книжного искусства эпохи Тимуридов. Имя Искандар, данное принцу в честь Искандара Зулькарнайна, а также содержащиеся в рукописи астрономические сведения подчёркивают её историческую и научную ценность.
Астрология и астрономия занимали особое место в жизни правителей. Гороскопы использовались для определения благоприятного времени для военных походов, заключения браков и реализации государственных проектов.