Amir Temur merosi bo‘yicha xalqaro konferensiya ishtirokchilari Prezidentga murojaat yo‘lladi
Joriy yilning 13-15-noyabr kunlari Toshkentda “Markaziy Osiyoda maʼnaviy meros va maʼrifatparvarlik” mavzusidagi xalqaro Kongress bo‘lib o‘tadi.
Markaziy Osiyo maʼnaviy merosiga qaratilgan xalqaro Kongress o‘tkaziladi
Islom sivilizatsiyasi markazi, Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi, Markaziy Osiyo xalqaro instituti hamda WOSCU tashkiloti hamkorligida o‘tkazilayotgan anjumanda 300 ga yaqin xorijiy va mahalliy olimlar ishtirok etishi kutilmoqda.
Kongress dasturi doirasida yoshlar forumi, madaniy ko‘rgazmalar va “Markaziy Osiyo: buyuk o‘tmish — buyuk kelajak” mavzusidagi badiiy ekspozitsiya ham tashkil etiladi. Bu loyihalar orqali mintaqa xalqlarining umumiy ilmiy va madaniy merosi, ularning jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan hissasi keng namoyish etiladi.
Shuningdek, mintaqa mamlakatlarida saqlanayotgan qo‘lyozma merosi, maʼrifatparvarlik g‘oyalari va ularning zamonaviy tahliliga bag‘ishlangan ilmiy maqolalar jamlangan “Markaziy Osiyo maʼnaviy merosi” nomli maxsus ilmiy to‘plam taqdimot qilinadi.
Taʼkidlanishicha, anjuman ilm-fan, tarix, madaniyat, sanʼat, kino, muzeyshunoslik va kutubxona ishi uchun muhim maydon bo‘ladi, ishtirokchilar ilk bor Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi faoliyati bilan yaqindan tanishadi.

Международный конгресс, посвященный духовному наследию Центральной Азии
13-15 ноября текущего года в Ташкенте состоится Международный конгресс на тему "Духовное наследие и просвещение в Центральной Азии".
Ожидается, что в конференции, организованной Центром исламской цивилизации, Министерством иностранных дел, Академией наук Узбекистана, Международным институтом Центральной Азии и организацией WOSCU, примут участие около 300 зарубежных и местных ученых.
В рамках программы конгресса также будут организованы молодежный форум, культурные выставки и художественная экспозиция на тему "Центральная Азия: великое прошлое - великое будущее". Эти проекты широко демонстрируют общее научное и культурное наследие народов региона и их вклад в мировую цивилизацию.
Также будет представлен специальный научный сборник "Духовное наследие Центральной Азии", содержащий научные статьи, посвященные рукописному наследию, идеям просвещения и их современному анализу, хранящимся в странах региона.
Отмечается, что конференция станет важной площадкой для науки, истории, культуры, искусства, кино, музееведения и библиотечного дела, участники впервые ознакомятся с деятельностью Центра исламской цивилизации, созданного по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.