O‘zbekiston Milliy kutubxonasida qanday muhim tadbirlar o‘tkaziladi?
Afsonalarga ko’ra, palov Ibn Sino tomonidan hunarmandning qiziga uylana olmagan shahzodaning yaralangan yuragini davolash uchun o‘ylab topilgan. Ayni paytda dunyo nigohini o’ziga qaratayotgan birinchi Buxoro biennalesining mavzusi palov tarixiga ishora qilgan holda “Yaralangan yuraklar uchun retseptlar” deb nomlandi.
Ovqat manzaralar: Ta'm xaritalari, qalb aks-sadolari
Biennale O‘zbekiston uchun muhim bo’lgan uch yo’nalish – san’at, hunarmandchilik va gastronomiyani birlashtiradi. Biz esa e’tiboringizni Buxoro tasviriy san'at muzeyida tashkil etilgan “Ovqat manzaralar: Ta'm xaritalari, qalb aks-sadolari” nomli maxsus ko'rgazmaga qaratmoqchimiz.
Ko’rgazma ekspozitsiyasi umumiy dasturxon, taqsimot va mehmondo’stlik atrofida qurilgan. Xalqimizga xos choyxo‘rlik, ziyofat va bayramlar, dalalarda palov pishirish, bozorlar manzaralari aks etgan kartinalar joy olgan. O’zbeklar dasturxon yozarkan, unga birinchi non qo’yadi. Ko’rgazma ham Anna Andreyenkoning "Tinchlik noni" asari bilan ochiladi.
Mehmonga choy berish ham odatlarimizdan. Zokir Inog‘omovning asarida milliy libosdagi kelinning qaynonaga choy uzatayotgan tasviri ana shu an’anani to’la ochib beradi. Nadejda Kashina, Zinaida Kovalevskaya, Fevzi Rajepov singari taniqli rassomlarning asarlarida esa zaminimizning barakali tuprog’i, mo’l-ko’lchilik va tabiat saxovatini his qilish mumkin.
Ko’rgazmaning "Manzaralar" bo‘limida Buxoro va uning boy tarixiga alohida e’tibor qaratilgan. Islom me’morchiligi, tor ko‘chalar, hovlilar, odamlar hayoti bari – o‘ziga xos, ranglar gammasi ham mayin – qum, kulrang va havorang tuslarga kiradi.
Muzey ekspozitsiyasidan video installyatsiyalar ham o’rin olgan bo’lib, ular mumtoz musiqa fonida ko’rgazmadagi asarlar vizualligini oshiradi.
Bu yerda taom madaniy o’zlikning kuchli belgisi – asl ta’m xaritasi, chuqur qalb aks-sadosi sifatida qaraladi.

Foodscapes. Taste cards, soul echoes
According to legends, pilaf was invented by Ibn Sina to treat the wounded heart of a prince who could not marry the daughter of a craftsman. The theme of the first Bukhara Biennale, which currently attracts the attention of the world, was called "Recipes for Wounded Hearts," referring to the history of pilaf.
The Biennale unites three important areas for Uzbekistan - art, crafts, and gastronomy. We would like to draw your attention to the special exhibition "Foodscapes. Taste cards, soul echoes", organized at the Bukhara Museum of Fine Arts.
The exhibition is built around a common table, distribution, and hospitality. Here, paintings depicting tea parties, feasts, and celebrations characteristic of our people, the preparation of pilaf in the fields, and market scenes are presented. When Uzbeks set the table, they put the first bread on it. The exhibition also opens with Anna Andreyenko's work "The Bread of Peace".
To treat guests with tea is also our habit. In Zokir Inoğomov's work, the portrayal of a bride in a national dress serving tea to her mother-in-law fully reveals this tradition. In the works of such famous artists as Nadezhda Kashina, Zinaida Kovalevskaya, Fevzi Rajepov, one can feel the fertile soil of our land, the abundance and generosity of nature.
In the "Scenes" section of the exhibition, special attention is paid to Bukhara and its rich history. Video installations are also included in the museum's exposition, which enhance the visual appeal of the exhibition's works against the background of classical music.
Here, food is considered as a strong sign of cultural identity - a true taste map, a deep echo of the heart.