O‘zbekiston Prezidentining tegishli farmoniga asosan, transchegaraviy qo‘shma turistik marshrutlarni kengaytirish maqsadida “Turkmaniston – Xorazm – Qoraqalpog‘iston – Qozog‘iston” yo‘nalishida yangi turistik yo‘lak-halqa ishlab chiqildi.
Turizm qo‘mitasi tegishli tashkilotlar hamda xususiy sektor vakillari bilan hamkorlikda mazkur yo‘nalishni sayyohlar uchun qulay, mazmunli va madaniy boy kontentga ega qilib shakllantirdi. Yo‘nalishga UNESCO Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan hamda milliy va mintaqaviy ahamiyatga ega 15 dan ortiq obyekt qamrab olingan. Jumladan:
Turkmanistonda - Qadimgi Marv shahri, Darvoza gaz krateri, Ko'hna Urganch;
Xorazmda - Ichan qal’a, Dushan qal’a;
Qoraqalpog‘istonda - I.V. Savitskiy muzeyi, Qizil qal’a, Chilpiq qal’a, Sulton Uvays Bobo ziyoratgohi, Tuproq qal’a, Ayoz qal’a;
Qozog‘istonda - Torish vodiysi, Bo‘zjira vodiysi, Shaqpaq Ota maqbarasi, Sherqal’a tog‘i.
Sayyohlar va turistik tashkilotlarga mazkur yo‘nalish bo‘yicha mustaqil ravishda yoki turistik guruhlar tarkibida sayohatlarni tashkil etish tavsiya etiladi.

Согласно соответствующему указу Президента Узбекистана, в целях расширения совместных трансграничных туристических маршрутов был разработан новый туристический маршрут-кольцо по направлению "Туркменистан - Хорезм - Каракалпакстан - Казахстан".
Комитет по туризму в сотрудничестве с профильными организациями и представителями частного сектора разработал маршрут, сочетающий удобство путешествия и богатое культурное содержание. В маршрут включены более 15 объектов, имеющих статус объектов всемирного наследия ЮНЕСКО, а также объектов национального и регионального значения, в том числе:
В Туркменистане: Древний Мерв, газовый кратер Дарваза, Куня Ургенч;
В Хорезме: Ичан-Кала, Дишан-Кала;
В Каракалпакстане: Музей имени И.В. Савицкого, Кызыл-кала, Чилпык-кала, место паломничества Султан Увайс Бобо, Топрак-кала, Айяз-кала;
В Казахстане: долина Торыш, долина Бозжыра, мавзолей Шакпак-Ата, гора Шеркала.
Туристам и туристическим организациям рекомендуется организовывать самостоятельные или групповые путешествия по маршруту «Туркменистан – Хорезм – Каракалпакстан – Казахстан», насыщенные уникальными открытиями и яркими впечатлениями.