Joriy yilning iyun-iyul oylari davomida Samarqand arxeologiya institutining “Qoyatosh rasmlarini o‘rganish guruhi” tomonidan “O‘rta Zarafshon havzasi qoyatosh rasmlari katalogini yaratish” loyihasi doirasida arxeologik tadqiqotlar amalga oshirildi.
Nurota tog‘ tizmasidagi noyob qoyatosh suratlari hujjatlashtirildi
Tadqiqotlar davomida Nurota tog‘ tizmasining Oqtog‘, G‘o‘bdintog‘ va Qaroqchitog‘ tog‘laridan oqib tushuvchi soy va daralarda joylashgan Qoraqismoqsoy, Yetimsoy, Alamlisoy, Andoqsoy, Oqmo‘lasoy, Kuyukdara, Burgansoy, Jizmonsoy va Sangijumonsoy yonbag‘irlaridagi qoyatosh rasmlari o‘rganilib, ro‘yxatga olindi. Bu haqda Madaniy meros agentligi xabar qildi.
Tasvirlarda ibtidoiy kishilarning ijtimoiy-iqtisodiy hayoti, e’tiqodi, dunyoqarashi va hayvonot olami haqidagi tasavvurlari ifodalangan. Ular orasida odamlar, ibtidoiy buqa va sigirlar, sher, bug‘u, tog‘ echkisi, ot, qulon kabi yovvoyi hayvonlar aks etgan. Ayniqsa, tog‘ echkilarining yugurib ketayotgani va ular ortidan sherning quvib borayotgan manzarasi alohida e’tiborga loyiq.
Qoyatosh rasmlari qadimgi odamlarning hayot tarzini, xo‘jalik faoliyatini, diniy qarashlarini o‘rganishda muhim ilmiy manba bo‘lib xizmat qiladi.

Документированы уникальные наскальные рисунки Нуратинского хребта
В июне-июле текущего года "Группа по изучению наскальных рисунков" Самаркандского института археологии провела археологические исследования в рамках проекта "Создание каталога наскальных рисунков бассейна Среднего Зеравшана".
В ходе исследований были изучены и зарегистрированы наскальные рисунки на склонах Каракисмоксая, Етимсая, Аламлисая, Андаксая, Акмоласая, Куюкдара, Бургансая, Джизмонсая и Сангиджумансая, расположенных в ручьях и ущельях, стекающих с гор Актаг, Губдинтог и Караччитаг Нуратинского хребта. Об этом сообщило Агентство культурного наследия.
Изображения отражают социально-экономическую жизнь, верования, мировоззрение и представления о животном мире первобытных людей. Среди них были люди, первобытные быки и коровы, дикие животные, такие как львы, олени, горные козлы, лошади и куланы. Особого внимания заслуживает вид бегущих горных козлов и льва, преследующего их.
Наскальные рисунки служат важным научным источником для изучения образа жизни, хозяйственной деятельности и религиозных взглядов древних людей.