Londondan O‘zbekistonga:  tarixiy artefaktlar yurtimizga qaytarilishi rejalashtirilmoqda
O‘zbekiston islom sivilizatsiyasi markazida “114 Qurʼon qo‘lyozmasi” deb nomlangan keng qamrovli loyiha amalga oshirilmoqda. Unda tarixiy va madaniy jihatdan yurtimizga aloqador 114 ta noyob Qurʼon qo‘lyozmalari o‘rganiladi va keng jamoatchilikka taqdim etiladi.
Bu loyihada jahon islom sanʼati tarixida benazir namuna sifatida tan olingan asar — Umar Aqtaʼ tomonidan XIV–XV asrlarda Amir Temur buyurtmasiga binoan yaratilgan ulkan qo‘lyozma Qurʼon nusxasi alohida o‘rin tutadi.
Tarixiy manbalarga ko‘ra, xattot Umar Aqtaʼning nogironligi bo‘lgan — o‘ng qo‘li bilakdan pasti yo‘q edi, ammo u chap qo‘lida Qurʼon bitgan. Uning xatlarida harflar keng, tartibi matematik aniqlikda, simmetriya va muvozanatga asoslangan edi.
Rivoyatlarga ko‘ra, Amir Temur o‘z saroyi uchun shunday Qurʼon yaratilishini istaganki, u o‘qilganda odamlar hayratdan jim bo‘lib qolsin. Dastlab, Umar Aqtaʼ unga uzuk ko‘ziga joylashadigan darajada kichik musʼhaf hadya qilgan. Ammo Sohibqiron bundan mamnun bo‘lmagan va “Qurʼoni karimni bu qadar kichraytirish Allohning kalomiga munosib emas” deya fikr bildirgan. Shundan so‘ng, Umar Aqtaʼ o‘sha zamon uchun mislsiz hajmga ega Qurʼon musʼhafini bitishga kirishgan. Bu ish nafaqat ruhiy, balki jismoniy jihatdan ham katta mehnat talab qilgan.
Mazkur Qurʼonning har bir sahifasi 1,25 x 2,25 metr hajmga ega bo‘lib, o‘ta katta formatdagi musʼhaf hisoblanadi. Bunday ulkan sahifalarni oddiy odam ko‘tara olmagan — ular maxsus aravalarda Temur saroyiga olib kirilgan. Shunga ko‘ra, baʼzi tadqiqotchilar ushbu musʼhafni “elephantine Qur‘an” (fildek ulkan Qurʼon) deb atashgan.
Amir Temur buyurtmasi bilan yaratilgan ulkan Qurʼon nusxasi haqida bilasizmi?
Foto: cisc.uz
Nusxa muhaqqaq uslubida, yaʼni rasmiy va o‘qishga qulay xat bilan bitilgan. Qora siyoh, tilla va ko‘k ranglar bilan bezatilgan. Baʼzi sahifalarda sanʼatiy xatolar ham ko‘rinsa-da, ular ataylab qoldirilgan bo‘lib, islomiy anʼanaga ko‘ra “Faqat Alloh mukammaldir” degan g‘oyani anglatadi. Shuningdek, musʼhafning harflari, oyatlar soni va satrlar orasida maxfiy simmetriya va arifmetik nisbatlar saqlangan. Ushbu yondoshuv Qurʼonni nafaqat o‘qiladigan, balki “tomosha qilinishi lozim bo‘lgan” sanʼat asariga aylantiradi.
Ushbu qo‘lyozmaning to‘liq nusxasi saqlanmagan. Ammo uning bir qancha sahifalari dunyo muzeylarida, yirik kolleksiyalarda, jumladan Nasser D. Khalili Islamic Art Collection (London), Metropolitan Museum (Nyu-York), Freer–Sackler Gallery (Vashington), Aga Khan Museum (Toronto)da saqlanmoqda.
Nufuzli “Sotheby‘s” savdo uyi tomonidan o‘tkazilgan auksionda ushbu noyob Qurʼon qo‘lyozmasining bir satri sotuvga qo‘yilgan. Ayni paytda yurtimizdagi Islom sivilizatsiyasi markazi delegatsiyasi tomonidan uni O‘zbekistonga olib kelish choralari ko‘rilmoqda.

Знаете ли вы об огромной копии Корана, созданной по заказу Амира Темура?
В Центре исламской цивилизации Узбекистана реализуется масштабный проект под названием "114 рукописей Корана." В нем будут изучены и представлены широкой общественности 114 уникальных рукописей Корана, исторически и культурно связанных с нашей страной.
В этом проекте особое место занимает крупная рукописная копия Корана, созданная Умаром Акта в XIV-XV веках по заказу Амира Темура, которая признана уникальным образцом в истории мирового исламского искусства.
Согласно историческим источникам, каллиграф Умар Акта был инвалидом - у него не было правой руки ниже запястья, но он писал Коран на левой руке. В его письмах буквы были широкими, а порядок основан на математической точности, симметрии и равновесии.
Согласно легендам, Амир Темур хотел, чтобы для его дворца был создан такой Коран, который заставил бы людей замолчать от изумления. Сначала Умар Акта подарил ему Коран, настолько маленький, что он мог поместиться в глаз кольца. Однако Сохибкиран не был этим доволен и выразил мнение, что "такое уменьшение Священного Корана недостойно слов Аллаха". После этого Умар Акта начал писать Коран, который имел беспрецедентный для того времени объем. Эта работа требовала больших усилий не только умственно, но и физически.
Каждая страница этого Корана имеет размер 1,25 x 2,25 метра и считается мусхафом чрезвычайно большого формата. Такие огромные страницы не мог нести обычный человек - их привозили во дворец Тимура на специальных повозках. Соответственно, некоторые исследователи назвали этот Коран "elephantine Qur'an" (коран, огромный, как слон).
Фото: cisc.uz
Копия написана в стиле мухаккак, то есть официальным и удобным для чтения почерком. Украшен черными чернилами, золотом и синим. Хотя на некоторых страницах есть художественные ошибки, они намеренно оставлены, что, согласно исламской традиции, означает идею "Только Аллах совершенен". Также сохранились скрытая симметрия и арифметические соотношения между буквами, количеством аятов и строками Мусхафа. Такой подход делает Коран не просто произведением искусства, которое можно читать, но и произведением искусства, которое "должно смотреть".
Полная копия этой рукописи не сохранилась. Однако несколько его страниц хранятся в музеях мира, в крупных коллекциях, включая Исламскую художественную коллекцию Нассера Д. Халили (Лондон), Метрополитен-музей (Нью-Йорк), Галерею Фрира-Саклера (Вашингтон), Музей Ага Хана (Торонто).
На аукционе, организованном престижным торговым домом "Sotheby's," была выставлена на продажу одна строка этой уникальной рукописи Корана. В настоящее время делегация Центра исламской цивилизации в нашей стране принимает меры по его возвращению в Узбекистан.