Buxoro va Sherozda yaratilgan asl miniatyura asarlar Vatanga qaytarildi
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati raisi, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi rahbari F.Abduholiqov boshchiligidagi delegatsiyaning Buyuk Britaniyaga rasmiy safari rejalashtirilgan.
Islom sivilizatsiyasi markazi Axborot xizmati xabar berishicha, tashrif doirasida delegatsiya aʼzolarining Londondagi yirik kolleksionerlar va madaniy meros sohasida faoliyat yuritayotgan taniqli shaxslar — Saruxani, Xaliliy, Bilol Sudchi, Dovudshoh kabi dilerlar bilan uchrashuvlar belgilangan.
Safarning asosiy maqsadlaridan biri yurtimizga oid qimmatli tarixiy artefaktlarni Vatanga qaytarish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni mustahkamlashdir.
Shuningdek, Sotheby‘s va Christie‘s kabi nufuzli auksion uylari orqali xarid qilingan eksponatlar ishtirokida Londonda maxsus ko‘rgazma o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan. Ko‘rgazmada O‘zbekiston tarixiga daxldor 80 dan ortiq noyob artefakt namoyish etiladi.
Londondan O‘zbekistonga:  tarixiy artefaktlar yurtimizga qaytarilishi rejalashtirilmoqda
Bu kabi xalqaro hamkorliklar O‘zbekistonning madaniy merosini tiklash va uni jahonga tanitishda muhim ahamiyat kasb etadi. Yurtimiz iqtisodiyotining barqaror rivojlanishi va davlat siyosatida madaniy merosga qaratilayotgan eʼtibor tufayli tarixiy boyliklarimizni qaytarish uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda.
Xalqaro nufuzga ega Sotheby‘s va Christie‘s auksion uylari har bir eksponatning haqiqiyligi va tarixiy qimmatini tasdiqlovchi jahon standartlariga muvofiq ekspertiza tizimiga ega bo‘lib, xarid qilingan har bir artefakt uchun besh yillik kafolat taqdim etadi.
Avvalroq mazkur delegatsiya joriy yilning 25-aprelidan 2-mayiga qadar Buyuk Britaniyaga tashrif buyurib, auksion uylari bilan tanishgan va O‘zbekiston madaniy merosiga oid 60 ga yaqin lot saralab kelgan, shuningdek, kolleksiyanerlar bilan uchrashuvlar o‘tkazgan edi.

An official visit to Great Britain is planned for a delegation headed by the Chairman of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Heritage of Uzbekistan, Head of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, F.Abdukhalikov.
According to the Information Service of the Center for Islamic Civilization, during the visit, the delegation members are scheduled to meet with major London collectors and prominent figures working in the cultural heritage field - dealers such as Sarukhani, Khalili, Bilal Sudchi, and Davudshah.
One of the main goals of the trip is to strengthen international cooperation on the return of valuable historical artifacts from our country to the Homeland.
A special exhibition featuring exhibits purchased through prestigious auction houses such as Sotheby's and Christie's is also planned in London. More than 80 unique artifacts related to the history of Uzbekistan will be presented at the exhibition.
Such international cooperation plays an important role in restoring the cultural heritage of Uzbekistan and introducing it to the world. Thanks to the sustainable development of our country's economy and the attention paid to cultural heritage in state policy, broad opportunities are being created for the return of our historical heritage.
The internationally renowned auction houses Sotheby's and Christie's have a system of expertise in accordance with world standards, confirming the authenticity and historical value of each artifact, and provide a five-year warranty for each purchased artifact.
Previously, this delegation visited the United Kingdom from April 25 to May 2 of this year, got acquainted with the auction houses and selected about 60 lots related to the cultural heritage of Uzbekistan, and also held meetings with collectors.