Londondagi auksion savdo uylaridagi O‘zbekiston madaniy merosi bilan tanishuv
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, asrash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati raisi, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi rahbari F.Abduholiqov boshchiligidagi delegatsiya vakillari London shahridagi Christie‘s va Sotheby‘s auksion uylarida bo‘ldi.
Tashrif davomida Christie‘s auksion savdo uyining Islom va Hindiston sanʼati bo‘limi boshlig‘i Sara Plambli mazkur tashkilot tarixi va faoliyati bilan qisqacha tanishtirdi. Tashkilotda mavjud bir qator nodir eksponatlar, tasviriy sanʼat asarlari haqida maʼlumot berdi. Ushbu auksion uyida temuriylar davri kitobat sanʼati taʼsirida yaratilgan “Xamsa” asari, “Shams va Mushtariy” dostoni, shuningdek, Firdavsiyning “Shohnoma”, Nizomiy Ganjaviyning “Xamsa”, Hofizi Abruning “Majmaʼ ut tavorix” qo‘lyozmalari saqlanmoqda.
Maʼlumot uchun, Christie‘s auksion savdo uyiga 1766-yilda angliyalik kolleksioner Jeyms Kristi tomonidan asos solingan. Bugungi kunda Christie‘s auksion savdo uyi fransiyalik milliarder Fransua Pinoga qarashli.  Parij, Milan, Moskva, Nyu-York singari yirik shaharlarda mazkur auksion uyining vakolatxonalari bor.
Shundan so‘ng, delegatsiya vakillari Londondagi yana bir auksion savdo uyi – Sotheby‘s auksion savdo uyiga bordi. Delegatsiyaga Sotheby‘s auksion savdolari bo‘limi rahbari Benedikt Karter, savdo uyining masʼul xodimi Maryam Farhodiy  hamrohlik  qildi. O‘zbekistonlik mehmonlar savdo uyida saqlanayotgan VIII asrga mansub sug‘diylar libosi, somoniylar davriga tegishli bo‘lgan sopol idishlar, qoraxoniylar davriga tegishli kumush ko‘za, qadimiy binolarga oid koshinlar, mamluklar, abbosiylar, elxoniylar va temuriylar davrida ko‘chirilgani taxmin qilingan Qurʼoni karim qo‘lyozmalari, O‘zbekiston hududi ikki uch asr muqaddam yaratilgan gilamchilik va kashtachilik namunalari, Boburiylar davri miniatyuralari bilan tanishdi.
Maʼlumot uchun, Sotheby‘s auksion savdo uyi shu yo‘nalishda faoliyat ko‘rsatuvchi eng yirik savdo tashkiloti sanaladi. Mazkur savdo uyiga Londonda 1744-yilda kitob savdogari Samyuel Beyker tomonidan asos solingan. Ayni paytda dunyoning 10 dan ortiq mamlakatlarida o‘z filiallariga ega bo‘lgan ushbu kompaniyaning bosh ofisi Nyu-Yorkda joylashgan.
Londondagi auksion savdo uylaridagi O‘zbekiston madaniy merosi bilan tanishuvLondondagi auksion savdo uylaridagi O‘zbekiston madaniy merosi bilan tanishuv

Знакомство с культурным наследием Узбекистана в аукционных торговых домах Лондона
Делегация во главе с председателем Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, руководителем Центра исламской цивилизации в Узбекистане Ф. Абдухаликовым посетила аукционные дома Christie's и Sotheby's в Лондоне.
В ходе визита Сара Пламбли, руководитель отдела исламского и индийского искусства аукционного торгового дома Christie's, кратко ознакомила с историей и деятельностью организации. Он предоставил информацию о ряде редких экспонатов и произведений изобразительного искусства, имеющихся в организации. В этом аукционном доме хранятся произведения "Хамса," эпос "Шамс и Муштари," созданные под влиянием книжного искусства эпохи Тимуридов, а также рукописи "Шахнаме" Фирдоуси, "Хамсы" Низами Гянджеви и "Маджма ат-таварих" Хафизи Абру.
Для справки, аукционный торговый дом Christie's был основан в 1766 году английским коллекционером Джеймсом Кристи. Сегодня аукционный торговый дом Christie's принадлежит французскому миллиардеру Франсуа Пино.  Представительства этого аукционного дома имеются в таких крупных городах, как Париж, Милан, Москва, Нью-Йорк.
После этого представители делегации посетили другой аукционный торговый дом в Лондоне - Sotheby's. Делегацию сопровождали руководитель отдела аукционных продаж Sotheby's Бенедикт Картер и ответственный сотрудник торгового дома Марьям Фархади. Гости из Узбекистана ознакомились с хранящимися в торговом доме согдийской одеждой VIII века, керамической посудой эпохи Саманидов, серебряным кувшином эпохи Караханидов, изразцами, относящимися к древним зданиям, рукописями Корана, предположительно скопированными в период правления мамлюков, Аббасидов, Ильханидов и Тимуридов, образцами ковроткачества и вышивки, созданными на территории Узбекистана два-три столетия назад, образцами эпохи Бабуридов.
Для справки, аукционный торговый дом Sotheby's является крупнейшей торговой организацией, работающей в этом направлении. Этот торговый дом был основан в Лондоне в 1744 году книготорговцем Сэмюэлем Бейкером. В настоящее время головный офис этой компании, имеющей филиалы в более чем 10 странах мира, находится в Нью-Йорке.
Знакомство с культурным наследием Узбекистана в аукционных торговых домах ЛондонаЗнакомство с культурным наследием Узбекистана в аукционных торговых домах Лондона