Sharqning betakror meʼmoriy yodgorliklari orasida Registon va Tojmahal alohida o‘rin tutadi. Ular nafaqat o‘z davrining buyuk inshootlari, balki madaniy aloqalar timsoli sifatida ham ahamiyatlidir.
Qizig‘i shundaki, Samarqanddagi Registon maydoni va Agradagi Tojmahal deyarli bir vaqtda qurilgan. Bu ikki muhtasham bino o‘rtasidagi o‘xshashliklar tasodif emas, balki Ashtarxoniylar va Boburiylar davlatlari o‘rtasidagi chuqur madaniy va meʼmoriy hamkorlikning natijasidir.
XVII asrda ushbu ikki buyuk davlat o‘rtasida diplomatik va iqtisodiy aloqalar yuqori pog‘onaga ko‘tarilgan edi. Buni Avrangzeb hukmronligi davrida ishlangan Imomqulixon portreti ham tasdiqlaydi. Registon va Tojmahal qurilishida o‘z davrining eng mohir meʼmorlari ishtirok etgan, ular bir-biridan andoza olib, o‘zaro hamkorlik qilganlar.
Bugungi kunda O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida mazkur ikki tarixiy yodgorlikning o‘xshash va farqli jihatlari, meʼmorlari va ularning bunyod etilishi tarixi haqida maʼlumotlar to‘planmoqda. Shuningdek, ushbu durdonalarga bag‘ishlangan maxsus media kontentlar tayyorlanib, muzeyda namoyish etilishi rejalashtirilgan.

Среди уникальных архитектурных памятников Востока особое место занимают Регистан и Тадж-Махал. Они важны не только как великие сооружения своего времени, но и как символ культурных связей.
Интересно, что площадь Регистан в Самарканде и Тадж-Махал в Агре были построены почти одновременно. Сходство между этими двумя великолепными зданиями не случайно, а является результатом глубокого культурного и архитектурного сотрудничества между государствами Аштарханидов и Бабуридов.
В XVII веке дипломатические и экономические отношения между этими двумя великими державами достигли высокого уровня. Это подтверждает портрет Имамкулихана, созданный во время правления Аурангзеба. В строительстве Регистана и Тадж-Махала участвовали самые искусные архитекторы своего времени, которые брали друг у друга примеры и сотрудничали друг с другом.
По сообщению информационной службы Центра исламской цивилизации в Узбекистане, в настоящее время в Центре собирается информация о сходствах и различиях между этими двумя историческими памятниками, их архитекторах и истории их строительства. Также планируется подготовить и представить в экспозиции специальный медиаконтент, посвященный этим шедеврам.