Bugun Malayziya Islom san’ati muzeyida ikki tomonlama madaniy aloqalarni mustahkamlash va islom sivilizatsiyasini o‘rganishda ilmiy hamkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan "Madaniy meros: O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi ko‘prik" mavzusidagi xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ko‘magida tashkil etilgan tadbirda Malayziyaning eng yirik "Al-Buxoriy" jamg‘armasi, Malayziya Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Islomni anglash instituti, Malayziya Islom madaniyati instituti, Islom tafakkuri va sivilizatsiyasi xalqaro instituti, Islom fanlari universiteti, Xalqaro islom universiteti hamda boshqa yetakchi ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbati davomida Prezidentimiz tashabbusi bilan O‘zbekistonda ma’naviy-ma’rifiy sohada, shuningdek, O‘zbekiston madaniy merosini saqlash, o‘rganish va ommalashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar taqdim etildi. Islom sivilizatsiyasi markazi, Xalqaro islom akademiyasi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston musulmonlari idorasi, Imom Buxoriy, Imom Moturidiy va Imom Termiziy nomidagi xalqaro ilmiy markazlar faoliyatiga alohida e’tibor qaratildi. Ishtirokchilar e’tiboriga ushbu ilmiy muassasalar faoliyatiga bag‘ishlangan maxsus hujjatli filmlar namoyish etildi. Shuningdek, Malayziya ilmiy jamoatchiligiga O‘zbekiston Prezidentining "Malayziya islom san’ati muzeyi" kitob-albomiga yozgan so‘zboshisi taqdim etildi.
Islom sivilizatsiyasi markazi taqdimoti bilan tanishgan davra suhbati ishtirokchilari O‘zbekiston Prezidentining ushbu markazni tashkil etish tashabbusini yuqori baholadilar. Olimlar mazkur loyiha yoshlarni ma’rifatparvarlik ruhida tarbiyalash va tinchliksevar islom qadriyatlarini targ‘ib qilishda muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. Tadbir doirasida maxsus deklaratsiya ham qabul qilindi. Bu Prezident Shavkat Mirziyoyevning Islom sivilizatsiyasi markazida xalqaro olimlar va tadqiqotchilarning ishlashi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish to‘g‘risidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlash maqsadida amalga oshirildi. Ushbu muhim qadam islom merosi yo‘nalishidagi yetakchi mutaxassislar bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, Markaz muzeyini boyitish, shuningdek, O‘zbekiston va jahon hamjamiyati o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan.
Xalqaro islom tafakkuri va sivilizatsiyasi instituti (Malayziya) O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hamda Imom Buxoriy, Imom Moturidiy va Imom Termiziy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazlari bilan o‘zaro anglashuv Memorandumini imzoladi. Davra suhbatining asosiy qarorlaridan biri ikki mamlakatning islom sivilizatsiyasini o‘rganishga ixtisoslashgan yetakchi tadqiqotchilari va ekspertlarini birlashtiradigan qo‘shma O‘zbekiston-Malayziya ilmiy jamiyatini tashkil etish bo‘ldi.
Tashkilotga O‘zbekiston tomonidan Islom sivilizatsiyasi markazi, Malayziya tomonidan esa Islom tafakkuri va sivilizatsiyasi xalqaro instituti rahbarlik qiladi. Ekspertlar kengashining birinchi yig‘ilishi O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining rasmiy ochilishi arafasida bo‘lib o‘tadi. Jamiyatning asosiy vazifalariga qo‘shma ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish va nashrlar, ta’lim va madaniy tashabbuslarni tashkil etish, akademik tajriba va resurslar almashish, shuningdek, islom merosi masalalari bo‘yicha xalqaro muloqotni rivojlantirish kiradi. Jamiyatning kordinatorlari etib O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori – doktor Firdavs Abduxoliqov va Xalqaro islom tafakkuri va sivilizatsiyasi instituti direktori – doktor Abdulaziz Bergut saylandi.
O‘zbekiston Prezidentining islom madaniyatini asrab-avaylash va buyuk allomalar merosini o‘rganishga qo‘shgan hissasini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Malayziya tomoni o‘zbekistonlik tadqiqotchilarga 100 000 dan ortiq qo‘lyozma va nodir nashrlardan elektron foydalanish imkonini beruvchi maxsus sertifikat taqdim etdi. Malayziya Islom tafakkuri va sivilizatsiyasi xalqaro instituti kutubxonasining sertifikati va raqamli kaliti O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktoriga tantanali ravishda topshirildi. Shuningdek, Imom Moturidiy, Imom Buxoriy va Imom Termiziy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazlariga ham ruxsat berildi.
Davra suhbati davomida O‘zbekiston tomoni ikki tomonlama ilmiy, ta’lim va madaniy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan bir qator tashabbuslarni ilgari surdi. Xususan, Malayziya Islom tafakkuri va sivilizatsiyasi instituti hamda O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, shuningdek, Imom Buxoriy, Imom Moturidiy va Imom Termiziy nomidagi xalqaro markazlar o‘rtasida radikalizmning oldini olish bo‘yicha maxsus dastur doirasida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish taklif etildi. Madaniyat sohasidagi tashabbuslar Malayziya Islom san’ati muzeyida O‘zbekistonning tarixiy yodgorliklari va topilmalariga bag‘ishlangan fotoko‘rgazma tashkil etishni, shuningdek, mamlakatning tarixiy-madaniy merosi bilan tanishish maqsadida Malayziyaning diniy va ta’lim tashkilotlari vakillari, jurnalistlar va jamoat arboblari uchun O‘zbekiston bo‘ylab mediatur o‘tkazishni o‘z ichiga oladi. Ta’lim sohasida malayziyalik olimlarni Imom Buxoriy va Imom Moturidiy nomidagi xalqaro stipendiyalar dasturlariga jalb etish, shuningdek, O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi va Malayziya xalqaro islom universiteti o‘rtasida qo‘shma ta’lim dasturini ishlab chiqish, jumladan, Visiting Professor dasturi bo‘yicha o‘zbekistonlik o‘qituvchilarning Malayziya oliy o‘quv yurtlarida ishtirokini ta’minlash taklif qilindi. Ilmiy sohada Malayziya Islom madaniyati instituti va Imom Buxoriy nomidagi markaz o‘rtasida musulmon olimlarining tibbiyot sohasidagi ilmiy merosini o‘rganish va qayta tiklash hamda Imom Buxoriy merosini tadqiq etish taklif etildi. Bundan tashqari, ma’naviy-ma’rifiy aloqalarni mustahkamlash maqsadida malayziyalik dindorlarga O‘zbekistondagi Imom Buxoriy, Imom Termiziy va Bahouddin Naqshband bilan bog‘liq muqaddas qadamjolarni ziyorat qilish imkonini beruvchi "Umra plyus" maxsus ziyorat dasturini ishga tushirish taklif etildi.
Tadbir doirasida O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) hamda O‘zbekiston ilmiy markazlari tomonidan nashr etilgan kitoblar va faksimile nashrlarning noyob ko‘rgazmasi ham tashkil etildi. Taqdim etilgan nashrlar davra suhbati ishtirokchilarining chuqur qiziqishini uyg‘otdi. Ilmiy va madaniy hamkorlikni mustahkamlash ramzi sifatida kitoblar to‘plami Malayziyaning hamkor tashkilotlari kutubxonalariga, jumladan, Xalqaro islom tafakkuri va sivilizatsiyasi instituti, Malayziya Islom madaniyati instituti va boshqa muassasalarga sovg‘a qilindi.
Davra suhbati yakunida ishtirokchilar Malayziya Islom san’ati muzeyidagi o‘zbek madaniy merosi ekspozitsiyasini ziyorat qilishdi. Tadbir mehmonlari O‘zbekistonning boy merosini aks ettiruvchi noyob tarixiy ashyolar bilan tanishib, muzeyning doimiy ekspozitsiyasini ham ko‘zdan kechirishdi. Alohida ta’kidlash joizki, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) tomonidan nashr etilgan "O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" turkumining 58-jildi aynan Malayziya Islom san’ati muzeyi to‘plamlariga bag‘ishlangan.

Сегодня в Музее исламского искусства Малайзии состоялся международный круглый стол «Культурное наследие: мост между Узбекистаном и Малайзией», посвящённый укреплению двусторонних культурных связей и развитию научного сотрудничества в изучении исламской цивилизации.
В мероприятии, организованном при поддержке Министерства иностранных дел Республики Узбекистан приняли участие представители крупнейшего малазийского фонда «Аль-Бухари», Института исламского понимания при Кабинете Министров Малайзии, Института исламской культуры Малайзии, Международного института исламской мысли и цивилизации, Университета исламских наук, Международного исламского университета и других ведущих образовательных и научно-исследовательских учреждений.
В ходе круглого стола были презентованы масштабные реформы, осуществляемые в Узбекистане по инициативе Президента страны в области духовно-просветительской деятельности, а также в сфере сохранения, изучения и популяризации культурного наследия Узбекистана. Особое внимание уделили деятельности Центра исламской цивилизации, Международной исламской академии, Комитета по делам религий, Управлению мусульман Узбекистана, а также международным научным центрам имени Имама Бухари, Имама Мотуридий и Имама Термизи. Участникам были продемонстрированы специальные документальные фильмы, посвящённые деятельности этих исследовательских учреждений. Также научному сообществу Малайзии было представлено предисловие Президента Узбекистана к книге-альбому «Музей исламского искусства Малайзии».
Ознакомившись с презентацией Центра исламской цивилизации, участники круглого стола высоко оценила инициативу Президента Узбекистана по созданию Центра исламской цивилизации. Ученые подчеркнули, что данный проект играет важную роль в просвещении молодёжи и популяризации ценностей миролюбивого ислама.
В рамках мероприятия была принята специальная Декларация в поддержку инициативы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о создании благоприятных условий для работы международных учёных и исследователей в Центре исламской цивилизации в Узбекистане. Этот важный шаг направлен на реализацию совместных проектов с ведущими специалистами в области исламского наследия, обогащение музейного контента Центра, а также дальнейшее расширение научного взаимодействия между Узбекистаном и мировым сообществом.
Международный институт исламской мысли и цивилизации (Малайзия) подписал Меморандум о взаимопонимании с Центром исламской цивилизации Узбекистана, а также международными научно-исследовательскими центрами имени Имама Бухари, Имама Мотуридий и Имама Термизи.
Одним из ключевых решений круглого стола стало учреждение совместного узбекско-малайзийского научного общества, который объединит ведущих исследователей и экспертов двух стран, специализирующихся на изучении исламской цивилизации.
Организационное руководство возьмут на себя с узбекской стороны Центр исламской цивилизации, а с малайзийской – Международный институт исламской мысли и цивилизации. Первое заседание экспертного совета состоится в Узбекистане в преддверии официального открытия Центра исламской цивилизации. Основные задачи общества включают проведение совместных научных исследований и публикаций, организацию образовательных и культурных инициатив, обмен академическим опытом и ресурсами, а также развитие международного диалога по вопросам исламского наследия. Координаторами общества избраны доктор Фирдавс Абдухаликов – директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане и доктор Абдулазиз Бергут – директор Международного института исламской мысли и цивилизации.
В знак поддержки вклада Президента Узбекистана в сохранение исламской культуры и изучения наследия великих учёных, малайзийская сторона передала специальный сертификат, предоставляющий узбекским исследователям электронный доступ к более чем 100 000 рукописей и редких изданий. Сертификат и цифровой ключ к библиотеке Международного института исламской мысли и цивилизации Малайзии торжественно вручили директору Центра исламской цивилизации в Узбекистане. Доступ также предоставлен международным научно-исследовательским центрам Имама Мотуридий, Имама Бухари и Имама Термизи.
В ходе круглого стола узбекская сторона выдвинула ряд инициатив, направленных на укрепление научного, образовательного и культурного сотрудничества между Узбекистаном и Малайзией. В частности, было предложено развивать партнёрские связи между Институтом исламской мысли и цивилизации Малайзии и Центром исламской цивилизации Узбекистана, а также международными центрами имени Имама Бухари, Имама Мотуридий и Имама Термизи в рамках специальной программы по предотвращению радикализма. В сфере культуры инициативы включают организацию фото-выставки в Музее исламского искусства Малайзии, посвящённой историческим памятникам и артефактам Узбекистана, а также проведение медиатура по Узбекистану для малайзийских представителей духовных и образовательных организаций, журналистов и общественных деятелей с целью ознакомления с историко-культурным наследием страны. В сфере образования предложено привлечь малайзийских учёных к программам международных стипендий имени Имама Бухари и Имама Мотуридий, а также разработать совместную образовательную программу между Международной исламской академией Узбекистана и Международным исламским университетом Малайзии, включая участие узбекских преподавателей в малайзийских вузах по программе Visiting Professor. В научной сфере предложено реализовать совместные проекты между Институтом исламской культуры Малайзии и Центром имени Имама Бухари, направленные на изучение и восстановление научного наследия мусульманских учёных в области медицины и исследование современного значения наследия Имама Бухари. Кроме того, в целях укрепления духовно-просветительских связей предложено запустить специальную паломническую программу «Умра плюс», которая позволит малайзийским верующим совершать посещение святых мест в Узбекистане, связанных с Имамом Бухари, Имамом Термизи и Бахауддином Накшбандом.
В рамках мероприятия также состоялась уникальная выставка книг и факсимильных изданий, изданных Центром исламской цивилизации Узбекистана, Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) и научными центрами Узбекистана. Представленные издания вызвали глубокий интерес у участников круглого стола. В знак укрепления научного и культурного сотрудничества коллекции книг были переданы в дар библиотекам партнёрских малайзийских организаций, включая Международный институт исламской мысли и цивилизации, Институт исламской культуры Малайзии и другие организации.
В завершение круглого стола его участникам посетили экспозицию узбекского культурного наследия в Музее исламского искусства Малайзии. Гости мероприятия ознакомились с уникальными историческими артефактами, представляющими богатое наследие узбекской цивилизации, а также осмотрели постоянную экспозицию музея. Необходимо особо отметить, что именно собраниям Малазийского музея исламского искусства посвящена 58 том серии "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира", изданная Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU).