Shavkat Mirziyoyev 29-yanvar kuni O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Bu majmua tariximizda ilgari bo‘lmagan ulkan va noyob loyihadir. Bugungi kunda muhtasham bino qad rostlab, qurilish yakuniy bosqichga kirgan. Markaz binosi uch qavatni tashkil etib, qadimgi  me’moriy obidalarimiz shaklida bunyod etilmoqda. Milliy gumbaz va peshtoqlar unga alohida ko‘rk va salobat bag‘ishlagan. Majmuaning to‘rt tomonida balandligi 34 metrli peshtoqlar, o‘rtada 65 metrli gumbaz qurilgan.
Prezident Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdi
Foto: Prezident matbuot xizmati
Markazning eng asosiy qismida Qur’oni karim zali bunyod etilmoqda. Bu yerda qadimiy Usmon Mus'hafi joylashtiriladi. Shuningdek, somoniylar, qoraxoniylar, xorazmshohlar, O‘zbekxon, temuriylar va boshqa tarixiy sulolalar davrida bitilgan muqaddas kitobimiz nusxalari va ularning eski o‘zbek tilidagi tarjimalari qo‘yiladi. Jahondagi eng nodir qo‘lyozma Qur’onlardan namunalar ham o‘rin oladi.
Majmuada “Islomdan avvalgi sivilizatsiyalar”, “Birinchi Renessans davri”, “Ikkinchi Renessans davri”, “O‘zbekiston XX asrda”, “Yangi O‘zbekiston – yangi Renessans” kabi bo‘limlar tashkil etiladi.
Mazkur davrlar tarixi turli ashyolar, qo‘lyozma manbalar, suratlar va multimedia vositalari orqali namoyish etilgan. Xorazmiy, Farg‘oniy, Forobiy, Beruniy, Ibn Sino, Burhoniddin Marg‘inoniy, Mahmud Zamahshariy, Mirzo Ulug‘bek, Alisher Navoiy, Bobur Mirzo, Ali Qushchi kabi alloma va mutafakkirlarning serqirra faoliyati haqida ma’lumot berilgan. Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Hakim Termiziy, Abu Mansur Moturidiy, Abu Muin Nasafiy, Qaffol Shoshiy, Abdulxoliq G‘ijduvoniy, Najmiddin Kubro, Bahouddin Naqshband, Xo‘ja Ahror Valiy kabi ulamolarning islom ma’rifatiga qo‘shgan hissasi atroflicha yoritilgan.
Davlat rahbari Markazning faoliyati va ahamiyati haqida to‘xtaldi:
“Islom sivilizatsiyasining, islom ta’limotining zamini – aslida ilm-fan, madaniyat, ta’lim va tarbiyadir. Biz barpo etayotgan markazning bosh g‘oyasi, asosi ham shu. Eng muhim tomoni – yurtimizdagi islom madaniyati bilan bog‘liq bir necha ming yillik qadimiy o‘tmish bir joyda – mana shu majmuada mujassam bo‘ladi. Markaz bilan tanishgan odam ana shu tarixni yaqqol ko‘rib, islom dini, bu avvalo, tinchlik, taraqqiyot va bag‘rikenglik dini ekanini, o‘zbek xalqining dunyo tamadduniga qo‘shgan buyuk hissasini anglaydi”.
Qurilish ishlari va ekspozitsiya bilan tanishish jarayonida Shavkat Mirziyoyev Markaz faoliyatini tashkil etish, uning ma’no-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish yuzasidan zarur ko‘rsatmalar berdi. Shuningdek, Toshkentning turizm salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimot bilan ham tanishdi. Prezident mutasaddilarga tadbirkor va hunarmandlar uchun qulayliklarni ko‘paytirish, sayohatlarni mazmunli va qiziqarli tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Ma’lumot uchun: Islom sivilizatsiyasi markazi Prezidentning 2017 yil 23 iyundagi qaroriga binoan boshlanib, 2018 yilgi Ramazon hayiti kuni uning poydevoriga tamal toshi qo‘yilgan edi. Markaz tomonidan bir qator xalqaro ilmiy muassasa va tashkilotlar, jumladan, YUNЕSKO, AYSЕSKO bilan yaqin hamkorlik o‘rnatildi. 2024 yil avgustda Toshkent va Samarqand shaharlarida “Buyuk ajdodlar merosi – Uchinchi Renessans asosi” mavzusidagi VIII xalqaro kongress o‘tkazildi. Unda 35 ta davlatdan 200 ga yaqin xorijiy olimlar qatnashib, markaz bo‘yicha qimmatli taklif va tavsiyalar bildirdi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the creative work being carried out at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan on January 29.
This unique project has no analogues in the history of our country. Today, the majestic building has already been erected, and the construction has reached the final stage. The majestic building of the center consists of three floors and is made in the style of ancient architectural monuments. The traditional dome and facade, a unique combination of national ornaments give it a special beauty and grandeur. On four sides of the complex there are 34-meter high portals, and in the center there is a 65-meter high dome.
The heart of the center will be the hall of the Koran. Here will be placed the priceless relic of the Islamic world - the most ancient Muskhaf Usman. It will also display copies of the holy book created during the eras of Samanids, Karakhanids, Khorezmshahs, Uzbeks, Temurids and other historical dynasties, their translations into the old Uzbek language, as well as the rarest handwritten copies of the Koran from all over the world.
The complex will organize sections “Pre-Islamic Civilizations”, “The First Renaissance”, “The Second Renaissance”, “Uzbekistan in the 20th Century” and “New Uzbekistan – New Renaissance”. The President paid special attention to their scientific concept and the conditions created.
The history of these periods is presented through various artifacts, handwritten sources, photographs and multimedia technologies. Particular emphasis is placed on the multifaceted activities of scholars and thinkers Al-Khwarizmi, Al-Farghani, Al-Farabi, Al-Beruni, Ibn Sina, Mahmud Zamakhshari, Mirzo Ulugbek, Alisher Navoi, Ali Kushchi and others. The contribution of outstanding thinkers such as Imam Bukhari, Imam Termizi, Hakim Termizi, Abu Mansur Moturidi, Abu Muin Nasafi, Kaffol Shashi, Abdulkhalik Gijduvani, Najmiddin Kubro, Burhaniddin Marginoni, Bahauddin Naqshband, Khoja Akhror Vali to the development of Islamic education is covered in detail.
_UYgQIVN_1.webp)
The Head of State noted the significance and objectives of the center.
- The Islamic civilization and Islamic teachings have always been based on science, culture, education and upbringing. These values are the foundation of the center we are creating. Its main goal is to unite in one place the millennial heritage of Islamic culture associated with our country. Everyone who visits this center will be able to see the greatness of this history, realize that Islam is first and foremost a religion of peace, progress and tolerance, as well as gain a deeper understanding of the outstanding contribution of the Uzbek people to the world civilization - noted the President.
Having familiarized himself with the construction progress and the concept of the future exposition, the President gave specific instructions on organizing the center's work, its meaningful enrichment, and further improvement.
The Head of State also reviewed a presentation on the development of the capital's tourism potential.
The President instructed officials to take additional measures to expand opportunities for entrepreneurs and artisans, as well as to organize tourist routes that will make trips around the capital even more engaging and interesting.
For information: Center of Islamic Civilization in Uzbekistan actively cooperates with leading international scientific organizations, including UNESCO and ICESCO. In August 2024, the VIII International Congress on the theme "The Heritage of Great Ancestors - the Foundation of the Third Renaissance" was held in Tashkent and Samarkand, which brought together about 200 scientists from 35 countries. During the event, valuable proposals were put forward for the further development of the center.