Баҳром Абдуҳалимов, ЎзРФА вице президенти, Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти директори, профессор: "Замон тезкорликни талаб этмоқда"
— 2024 йилда мамлакатимизнинг маданий-гуманитар соҳасидаги энг йирик воқеалардан бири, ҳеч шубҳасиз, Муҳтарам Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг илмий-маърифий ва ташкилий фаолияти бўлди.
Марказ асрлар давомида Ўзбекистон жаҳон цивилизациясининг ажралмас қисми ва ислом маданияти марказларидан бири бўлганини акс эттириб, халқимизнинг бой ўтмиши ва илм-маърифат ривожига қўшган ҳиссасини намоён этишга қаратилган йирик мегалойиҳага айланиб улгурди.
2024 йилда марказнинг илмий-маърифий ва халқаро ҳамкорлик соҳасидаги фаолияти сезиларли даражада фаоллашди. Жорий йил июль ойида ўтказилган “Буюк аждодлар мероси — Учинчи Ренессанс пойдевори” форуми бу борадаги энг муҳим воқеалардан бири бўлди. Форумда 500 га яқин олим иштирок этди ва Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг мақсадлари, вазифалари, амалга оширган ишлари ҳамда янги лойиҳалари атрофлича муҳокама қилинди. Билдирилган таклиф ва тавсиялар асосида янги “йўл харитаси” лойиҳаси ишлаб чиқилди.
2025 йилда Ислом цивилизацияси маркази билан ҳамкорлик янада юқори босқичга кўтарилишига ишонамиз. Қиладиган хайрли ишларимиз кўп, замон эса тезкорликни талаб этмоқда.
Янги йилда маҳаллий ва хорижий олимлар халқимизнинг бой ўтмиши, илм-фан ривожига қўшган улкан ҳиссасини тадқиқ қилишда янги марраларни эгаллаб, тарих зарварақларига муҳрланишини кутиб қоламиз.

Бахром Абдухалимов, вице-президент Академии наук Узбекистана, директор Института востоковедения имени Абу Райхона Беруни, профессор: "Время требует оперативности".
— В 2024 году одним из крупнейших событий в культурно-гуманитарной сфере нашей страны, без сомнения, стала научно-просветительская и организационная деятельность Центра исламской цивилизации в Узбекистане, созданного по инициативе уважаемого Президента.
Центр стал масштабным мегапроектом, отражающим то, что Узбекистан на протяжении веков являлся неотъемлемой частью мировой цивилизации и одним из центров исламской культуры, и направлен на демонстрацию богатого исторического наследия нашего народа и его вклада в развитие науки и просвещения.
В 2024 году деятельность Центра исламской цивилизации в области научно-просветительской и международной кооперации значительно активизировалась. Одним из самых значимых событий в этом направлении стал форум "Наследие великих предков — основа Третьего Ренессанса", который состоялся в июле этого года. В форуме приняли участие около 500 ученых, где были детально обсуждены цели, задачи, выполненные работы и новые проекты Центра исламской цивилизации в Узбекистане. На основе предложений и рекомендаций был разработан проект новой "дорожной карты".
Мы верим, что в 2025 году сотрудничество с Центром исламской цивилизации выйдет на новый уровень. Нам предстоит множество благородных дел, а время требует оперативности.
В новом году мы ожидаем, что отечественные и зарубежные ученые достигнут новых высот в изучении богатого исторического наследия нашего народа и его огромного вклада в развитие науки, оставив свой след на страницах истории.