Баҳром Абдуҳалимов, ЎзРФА вице президенти, Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти директори, профессор: "Замон тезкорликни талаб этмоқда"
— 2024 йилда мамлакатимизнинг маданий-гуманитар соҳасидаги энг йирик воқеалардан бири, ҳеч шубҳасиз, Муҳтарам Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг илмий-маърифий ва ташкилий фаолияти бўлди.
Марказ асрлар давомида Ўзбекистон жаҳон цивилизациясининг ажралмас қисми ва ислом маданияти марказларидан бири бўлганини акс эттириб, халқимизнинг бой ўтмиши ва илм-маърифат ривожига қўшган ҳиссасини намоён этишга қаратилган йирик мегалойиҳага айланиб улгурди.
2024 йилда марказнинг илмий-маърифий ва халқаро ҳамкорлик соҳасидаги фаолияти сезиларли даражада фаоллашди. Жорий йил июль ойида ўтказилган “Буюк аждодлар мероси — Учинчи Ренессанс пойдевори” форуми бу борадаги энг муҳим воқеалардан бири бўлди. Форумда 500 га яқин олим иштирок этди ва Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг мақсадлари, вазифалари, амалга оширган ишлари ҳамда янги лойиҳалари атрофлича муҳокама қилинди. Билдирилган таклиф ва тавсиялар асосида янги “йўл харитаси” лойиҳаси ишлаб чиқилди.
2025 йилда Ислом цивилизацияси маркази билан ҳамкорлик янада юқори босқичга кўтарилишига ишонамиз. Қиладиган хайрли ишларимиз кўп, замон эса тезкорликни талаб этмоқда.
Янги йилда маҳаллий ва хорижий олимлар халқимизнинг бой ўтмиши, илм-фан ривожига қўшган улкан ҳиссасини тадқиқ қилишда янги марраларни эгаллаб, тарих зарварақларига муҳрланишини кутиб қоламиз.

Bahrom Abduhalimov, Vice President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Director of the Abu Rayhan Beruni Institute of Oriental Studies, Professor: "Time demands promptness."
— In 2024, one of the most significant events in the cultural and humanitarian sphere of our country, without a doubt, was the scientific, educational, and organizational activity of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, established at the initiative of the esteemed President.
The Center has become a large-scale megaproject that reflects the fact that Uzbekistan has been an integral part of world civilization and one of the centers of Islamic culture for centuries. It aims to showcase the rich historical heritage of our nation and its contribution to the development of science and enlightenment.
In 2024, the Center for Islamic Civilization significantly intensified its activities in the fields of scientific education and international cooperation. One of the most important events in this direction was the forum "The Legacy of Great Ancestors — The Foundation of the Third Renaissance," which took place in July of this year. The forum was attended by about 500 scholars, who thoroughly discussed the goals, objectives, accomplishments, and new projects of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan. Based on the proposals and recommendations, a draft of a new "roadmap" was developed.
We believe that in 2025, cooperation with the Center for Islamic Civilization will reach a new level. We have many noble tasks ahead, and time demands promptness.
In the new year, we look forward to seeing both domestic and international scholars achieve new heights in studying the rich historical heritage of our people and its immense contribution to the development of science, leaving their mark on the pages of history.