Ирина Попова: "Ҳар қандай цивилизациянинг асоси китоб ҳисобланишини айтиб, Ўзбекистон Президентига ташаккур билдираман"
Халқаро маданий мерос ҳафталигида музейлар билан боғлиқ жуда кўп мавзулар ёритилмоқда. Масалан, музей қадриятларини каталоглаштириш, қўлёзмаларни сақлаш каби жуда чиройли лойиҳалар ҳам бор. Бу лойиҳаларнинг ўзига хос бўлган хусусиятлари IT технологияларидан  ойдаланиб, жуда ёрқин ва ажойиб, сунъий интеллект билан боғлиқ бўлган фундаментал лойиҳаларнинг комбинациясидир. Айни пайтда бу ҳозирги ёшлар учун жуда қизиқарли мавзудир. Бундай лойиҳаларни амалга ошириш ёшларни китоб ўқиши бўлган қизиқишини янада оширишга хизмат қилади.
Сўзимнинг якунида ҳар қандай цивилизациянинг асоси китоб ҳисобланишини айтиб, Ўзбекистон Президентига ташаккур билдираман.

Ирина Попова: "Отмечая, что основой любой цивилизации является книга, выражаю благодарность Президенту Узбекистана"
На Неделе международного культурного наследия освещается множество тем, связанных с музеями. Например, есть очень интересные проекты по каталогизации музейных ценностей и сохранению рукописей. Эти проекты уникальны тем, что представляют собой комбинацию фундаментальных проектов, связанных с искусственным интеллектом, и активно используют IT-технологии, что делает их яркими и впечатляющими. В настоящее время эта тема чрезвычайно интересна для молодежи. Реализация таких проектов способствует повышению интереса молодых людей к чтению книг.
В заключение хочу отметить, что основой любой цивилизации является книга, и выразить благодарность Президенту Узбекистана.