Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг навбатдаги Кенгайтирилган Илмий кенгаши йиғилиши бўлиб ўтди. Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан бунёд этилаётган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази  мамлакатимиз асрлар давомида жаҳон цивилизациясининг ажралмас қисми, ислом маданияти марказларидан бири бўлиб келганини акс эттирадиган илмий-тарихий концепцияни ишлаб чиқиш ва амалга оширишни мақсад қилган.
Шу боис, Марказ томонидан бир неча босқичда унинг контентини бойитишда хорижлик ва маҳаллий олимлар иштирокида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.  18-26 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Маданият  вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги хамкорлигида   ўтказилган «Шарқ ренессанси феномени: давлатлар, динлар, шахслар ва цивилизациялар» мавзусида  халқаро маданий мерос ҳафталигининг асосий мақсади ҳам, Ислом цивилизацияси маркази концепциясини бойитишда миллий ва хорижий олимлар ҳамкорлигидаги илмий лойиҳаларни амалга оширишни янги босқичга кўтариш,  Ўзбекистон маданий меросини халқаро майдонда тарғиб этишга қаратилди.
Баҳром Абдуалимов- ЎзФА вице президенти, Шарқшунослик институти директори, Кенгайтирилган илмий Кенгаш аъзоси.
-Ярим йил давомида Ислом цивилизацияси маркази жуда фаоллашди. Бу ғоя Президент эътибори билан давлат сиёсати даражасига кўтарилгани боис, миллий ва хорижий олимларни бирлаштирди,  деган эътирофларни халқаро маданий мерос ҳафталиги иштирокчиларидан эшитдик. Ҳақиқатдан ҳам, Ислом цивилизацияси маркази катта академик ғоялар маскани, илмий-тадқиқот муасссага  айланяпти. Яқин-яқингача ҳам олимлар ўртасида марказнинг биноси тайёр бўп қолди, лекин контенти тайёр эмас деган фикрлар бўлган. Бу ўша пайтлари қайсидир маънода асосли эди. Лекин, халқаро маданий мероси ҳафталигида иштирок этган Буюк Британиядаги Оксфорд Ислом тадқиқотлари маркази директори Фараҳ Аҳмад Низами марказ фаолияти билан танишиб, бинодан кўра марказ контенти ранг-баранг ва бой эканлигини таъкидлади. Янги лойиҳалар ҳам бор. Биз уларни давлат буюртмаси деб ҳам қабул қилишимиз керак. Шу жиҳатларни ҳисобга олсак  ЎзФАнинг  барча етакчи олимлари Ислом цивилизацияси маркази билан ҳамкорлик қилишга, янгидан-янги лойиҳалар устида ишлашга доим тайёр.

Another meeting of the Expanded Scientific Council of the Center for Islamic Civilization took place in Uzbekistan. It is known that the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, created on the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, aims to develop and implement a scientific-historical concept that reflects the fact that our country has been an integral part of world civilization and one of the centers of Islamic culture for centuries.
In this regard, the Center is conducting large-scale work to enrich its content in several stages with the participation of foreign and local scholars. From October 18 to 26, the city of Tashkent hosted the International Cultural Heritage Week on the topic “The Phenomenon of the Eastern Renaissance: States, Religions, Personalities, and Civilizations,” organized by the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, the Ministry of Culture, and the Ministry of Foreign Affairs. The main goal of the event was to elevate the implementation of scientific projects involving national and foreign scholars to a new level in order to enrich the concept of the Center for Islamic Civilization, as well as to promote Uzbekistan's cultural heritage on the international stage.
Bahrom Abdualimov is the Vice President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Director of the Institute of Oriental Studies, and a member of the Expanded Scientific Council.
"Over the past six months, the Center for Islamic Civilization has become significantly more active. We have heard acknowledgments from participants of the International Cultural Heritage Week that, thanks to the President’s attention, this idea has risen to the level of state policy and has united national and foreign scholars. Indeed, the Center for Islamic Civilization is turning into a hub of great academic ideas and a research institution."
Until recently, there was an opinion among scholars that the building of the Center was almost ready, but its content was not yet complete. At that time, this opinion was somewhat justified. However, Farah Ahmad Nizami, Director of the Oxford Centre for Islamic Studies (United Kingdom), after familiarizing himself with the Center’s activities during the International Cultural Heritage Week, noted that the content of the Center is far more diverse and rich than the building itself. There are also new projects. We should perceive them as a state mandate. Taking these aspects into account, all leading scholars of the Academy of Sciences of Uzbekistan are always ready to cooperate with the Center for Islamic Civilization and work on new projects.