ТОШКЕНТДА «ҚУРЪОН: ТИНЧЛИК ЭЗГУЛИК ВА МАЪНАВИЙ УЙҒОНИШ ЁҒДУСИ” МАХСУС КЎРГАЗМАСИ МАВЗУСИДА МАДАНИЙ СИМПОЗИУМ БЎЛИБ ЎТДИ
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва «Сбер» ахборот технологиялари соҳасида ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишиб олишди
Ҳамкорлик меморандуми Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухаликов ва «Сбер»нинг халқаро бўлим раҳбари Олег Капитов томонидан Тошкентдаги Маданий мерос ҳафталиги доирасида имзоланди.
Капитовнинг сўзларига кўра, «Сбер» Россиядаги энг технологик компания бўлиб, у ерда 42 минг мутахассис ва 4 та суперкомпьютер фаолият юритади.
«Биз Ислом цивилизацияси маркази билан барча тилларга таржима қилиш лойиҳасини амалга оширишни режалаштирмоқдамиз. Бизда изчил ва синхрон таржимани амалга оширувчи «Сбер-таржимон» мавжуд. Бу халқаро конференцияларни ўтказишга ёрдам беради. Китобларни таржима қилиш учун мультимедия платформаси яратилади», — деди Капитов.
Шунингдек, «Сбер» вакилининг сўзларига кўра, компания меросни сақлашда технологиялар ёрдамида иш олиб бормоқда.
«Бизнинг «Цифровой Петр» дастуримиз Пётр Iнинг тушунарсиз ёзувларини 20 дақиқада шифрдан чиқариб берди. Бу Ислом цивилизацияси маркази фаолиятида ҳам фойда келтириши мумкин», — деди Олег Капитов.

A memorandum of cooperation was signed by the Director of the Center for Islamic Civilization, Firdavs Abdukhalikov, and the Head of Sber's International Department, Oleg Kapitov, during the Cultural Heritage Week in Tashkent.
According to Kapitov, Sber is the most technologically advanced company in Russia, with 42,000 specialists and 4 supercomputers.
“With the Center for Islamic Civilization, we plan to implement a project for translation into any language. We have ‘Sber Translator,’ which provides both consecutive and simultaneous translation. This will help in holding international conferences. A multimedia platform for book translation will also be created,” said Kapitov.
Additionally, according to a representative from Sber, the company is engaged in preserving heritage using technology.
“Our ‘Digital Peter’ program deciphered all of Peter I’s letters, which had very illegible handwriting, within 20 minutes, something that specialists could not read. This may also be useful for the work of the Center for Islamic Civilization,” said Oleg Kapitov.