Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида «Вақт капсулалари» — 3D-эффектлар ёрдамида тарихга назар ташлаш ҳиссини берадиган йўлакчалар ўрнатилади. Бу ҳақда Тошкентдаги Маданий мерос ҳафталигида ўз тақдимотида Pitch ва «Сила света» студияси ҳаммуассиси ва ижодий директор Борис Кислицин маълум қилди.
Шу боис Ислом цивилизацияси марказида тўртта музей зали очилиши режалаштирилган бўлиб, улар турли тарихий даврларга бағишланади, яна бир зал эса Қуръонга бағишланади. Артефактлар кўргазмасига эга экспозициялар катта мониторлар билан тўлдирилади. Бу залларни «вақт капсулалари» боғлаб туради. Лойиҳа «Вақт девори» деб номланди.
Шундай қилиб, исломдан олдинги давр зали ва «Биринчи Ренессанс» (IX-XIII асрлар) зали 32 метрли капсула орқали боғланади, у исломнинг Мовароуннаҳрда тарқалиши ҳақида хариталар орқали ҳикоя қилади. Кейинги залга — «Иккинчи Ренессанс» (Темурийлар даври) — 47 метрли капсула орқали ўтилади, бу ерда муғуллар босқини ва уларни Амир Темур томонидан қувиб чиқарилиши ҳақида ҳикоя қилинади. Ниҳоят, «вақт капсуласи»нинг учинчи қисми Россия Империяси мустамлакачилигига бағишланган бўлиб, у «Учинчи Ренессанс — Янги Ўзбекистон» залига олиб боради.
«Биз музей ва кўргазма фаолияти билан анча вақтдан бери шуғулланиб келамиз ва Ислом цивилизацияси маркази билан ҳамкорлик қилиш мен учун катта шараф. Учинчи Ренессансни ривожлантиришга ўз ҳиссамизни қўшишни истадик. Биз музейнинг иммерсив тажрибаси ва медиа йўналишлари устида ишлаяпмиз, чунки тахминан музейга ташриф буюрувчиларнинг 70 фоизи ёшлар бўлиши кутилмоқда. Улар учун тушунарли ва қизиқарли тилда гаплашиш муҳим. Ислом цивилизацияси маркази ўз номига муносиб равишда турли мамлакатлардан ташриф буюрувчилар ҳисобига кўп тиллилик бўлиши лозим. Биз мультимедияли ечимлар ва инновацион технологиялар каби мослашувчан воситалардан фойдаланамиз, улар ҳар бир ташриф буюрувчи учун ўзига хос, унутилмас ва албатта, яхлит тажриба яратишга имкон беради», — дейди Борис Кислицин.

The Center for Islamic Civilization in Uzbekistan will feature "time capsules" — corridors where 3D effects will create an immersive presence. This was revealed during a presentation at the Cultural Heritage Week in Tashkent by Boris Kislytsin, co-founder and creative director of Pitch and the "Force of Light" studio.
It is planned that the Center for Islamic Civilization will open four museum halls dedicated to different historical eras, with one hall dedicated entirely to Qurans. Exhibitions showcasing artifacts will be complemented by large monitors, and these halls will be connected by the "time capsules." The entire project is called the "Wall of Time."
For example, the hall of the pre-Islamic era will be connected to the hall dedicated to the "First Renaissance" (9th-13th centuries) by a 32-meter-long capsule, using maps to illustrate the spread of Islam in Mawarannahr. The path to the next hall, focused on the "Second Renaissance" (Timurid era), will pass through a 47-meter-long capsule, telling the story of the Mongol invasion and their subsequent expulsion by Amir Timur. Finally, the third "time capsule," dedicated to the colonization by the Russian Empire, will lead to the hall called "The Third Renaissance — New Uzbekistan."
"We have been working in the museum and exhibition field for quite some time, and it is a great honor for me to collaborate with the Center for Islamic Civilization. I want to contribute to the cause of the Third Renaissance. We are working on the immersive experience and the media aspect of the museum because it is expected that about 70% of museum visitors will be young people. We want to communicate in a way that is understandable and engaging for them. The Center for Islamic Civilization lives up to its name. There should be multilingualism, as visitors from different categories will come. We are focusing on flexible tools, such as multimedia solutions and innovative technologies, which will allow us to create a unique, unforgettable, and seamless experience for every visitor," explains Boris Kislytsin.