"Dunyo": Britaniya kutubxonasiga "O'zbekiston madaniy merosi jahon to'plamlarida" turkumidagi kitob-albomlar topshirildi
Tadbirda O'zbekiston elchisi Ravshan Usmanov, Britaniya kutubxonasining amaliyotlar bo'yicha direktori Jas Rai va boshqalar ishtirok etdi.
O'zbekiston madaniy merosini o'rganish, saqlash va ommalashtirish bo'yicha butunjahon jamiyati tomonidan taqdim etilgan 50 jildlik "O'zbekiston madaniy merosi jahon to'plamlarida" turkumidagi kitob-albomlarni Britaniya kutubxonasiga topshirish marosimi bo'lib o'tdi, deb xabar bermoqda "Dunyo"AA muxbiri.
Tadbirda O'zbekiston elchisi Ravshan Usmanov, Britaniya kutubxonasining amaliyotlar bo'yicha direktori Jas Rai va boshqalar ishtirok etdi. Ishtirokchilarga har bir adabiyot to'g'risida qisqacha ma'lumotlar, shuningdek, maxsus sertifikat taqdim etildi.
Elchi Britaniya kutubxonasining amaliyotlar bo'yicha direktori Jas Rai bilan alohida uchrashuv o'tkazdi.
Britaniya tomoni taqdim etilgan kitob-albomlar kutubxonaning muhim va nodir asarlar to'plamlaridan joy egallashiga umid bildirdi.
"Britaniya kutubxonasi O'zbekiston bilan har tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirishdan manfaatdor", - dedi Jas Rai.
Muloqot chog'ida, shuningdek, Britaniya kutubxonasi ko'magida O'zbekiston kutubxonalarini samarali boshqarish va ikki mamlakat kutubxonalari o'rtasida doimiy hamkorlikni yo'lga qo'yish masalalari muhokama qilingan.
London shahrida joylashgan Britaniya kutubxonasi dunyodagi eng yirik ilmiy kutubxonalardan biri sanaladi. Kutubxonada 200 milliongacha bo'lgan kitoblar, qadimiy qo'lyozmalar va noyob adabiyotlar fondi saqlanadi.
Mazkur tuzilma Buyuk Britaniya Madaniyat, OAV va sport vazirligi homiyligidagi xususiy davlat tashkiloti hisoblanadi. Uning fondlarida miloddan avvalgi 2000-yilga oid qadimiy qo'lyozma va buyumlarning katta zaxiralari mavjud. Unga har yili 1,5-2 million kishi tashrif buyuradi.

ИА "Дунё": Книги-альбомы «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» переданы Британской библиотеке
Британская библиотека находится в Лондоне и считается одной из крупнейших научных библиотек Великобритании и мира.
Британской библиотеке переданы 50 томов книги-альбома «Культурное наследие Узбекистана в коллекциях мира», изданных Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, сообщает ИА "Дунё".
В библиотеке собрано до 200 миллионов книг, старинных рукописей и редкой литературы. Библиотека является частной государственной организацией под эгидой Министерства культуры, СМИ и спорта Великобритании. В его фондах хранятся большие запасы древних рукописей и предметов, датируемых 2000 годом до нашей эры. Ежегодно ее посещают 1,5-2 миллиона человек.
В церемонии вручения дара приняли участие посол Узбекистана Равшан Усманов, директор Британской библиотеки по практикамДжас Рай и старшие сотрудники учреждения, а также узбекские дипломаты. Британской стороне была представлена информация о каждой книге, а также передан специальный сертификат.
Джас Рай выразила надежду, что представленные книги и альбомы займут место в фонде важных и редких произведений библиотеки. Она отметила, что Британская библиотека заинтересована в дальнейшем развитии и расширении всестороннего сотрудничества с Узбекистаном.
Также были обсуждены возможности поддержки Британской библиотекой эффективного управления библиотеками Узбекистана и вопросы налаживания сотрудничества между библиотеками двух стран.