Oltin davr: zardo‘zlik hunarmandchiligi qanday qilib Buxoro ko‘rki timsoliga aylandi
Zardo‘zlik sanʼati Sosoniylar saroyida keng rivojlangan deb taxmin qilish uchun barcha asoslar mavjud bo‘lib, uning hukmronligi O‘rta Osiyoning madaniy va tarixiy viloyatlari hududlariga ham o‘z taʼsirini o‘tkazgan. Amir Temur hukmronligi davrida saroy sanʼatining ushbu turi mavjud bo‘lganligi haqida Ispaniyaning elchisi Ryui Gonzales de Klavixo o‘zining 1403 – 1406 yillarda Samarqandga qilgan sayohati kundaligida tasvirlab bergan.
Alisher Navoiy davrida Hirotda zar bilan kashta tikuvchi – zardo‘zlik kasbi bo‘lgani haqida Vasifiy o‘z xotiralarida eslatib o‘tadi. U adabiy yig‘inlarning ishtirokchilari haqida so‘z yuritar ekan, ular orasida «Hirotning umidli yoshlari orasidan» chiqqan Hirot jamiyatiga mansub iqtidorli bir yigit – Hasan-zardo‘z nomini ham tilga olib o‘tadi.
Samarqand va Hirot shaharlarida zardo‘zlik sanʼati yuqori darajada rivojlanganligini keyingi davrlarga oid tarixiy manbalar ham to‘liq tasdiqlaydi. Misol uchun, tarixchi Melixo Samarqandda zardo‘zlik sanʼati bilan shug‘ullanuvchi alohida mahalla bo‘lganligini xabar qilgan. XVI asrda bu sanʼat turi asta-sekin Shayboniylar o‘zbek davlatining poytaxtiga aylantirgan Buxoro shahridagina markazlasha boshlagan. Bu yerda zardo‘zlik sanʼati rasmiy saroy sanʼati maqomini olgan.
Abdurazzoq Samarqandiy o‘zining «Hindistonga sayohat» nomli asarida Shohrux davrida Hindistonda zardo‘zi kashtachilik uslubi bilan bezatilgan Hirot kiyimlari borligi haqida maʼlumot qoldirgan. Xuddi shu davrga oid hujjatlar va yodgorliklarda zardo‘zlik hunari va ularning namunalari haqida so‘z boradi.
XVII asrda yashab ijod qilgan mashhur buxorolik shoir va rassom Fitrat zardo‘zlik bilan shug‘ullangan va o‘zi ham matoga chiroyli naqshlar tika olgan. Yuzlab mohir sulolaviy zardo‘z-ustalar Buxoro amirlarining muhtasham saroy etiketi tarkibiga kiradigan zardo‘zi uslubida serhasham tarzda bezatilgan naqshinkor liboslarni tayyorlash bilan mashg‘ul bo‘lishgan. Amir Olimxonning xukmronlik davrida Buxoroda saroy buyurtmalarini bajaradigan ustaxonalar bo‘lgan. Ulardan baʼzilari Ark hududida joylashgan. Bu yerda ular erkaklar va ayollarning choponlarini, ayollarning do‘ppilariyu ro‘mollarini, poyafzallarni, kamarlarni, ko‘rpalarni va boshqa ko‘p narsalarni tikishgan. Zardo‘zlik mahsulotlarining deyarli barchasi amir saroyi tomonidan sotib olingan. Zardo‘zi kashtachilik mahsulotlarining deyarli barchasi amir saroyi tomonidan sotib olingan va uning maʼlum bir qismigina bozorlarda sotish uchun yetkazib berilgan.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi" turkumidagi “O'zbekiston amaliy san'at va hunarmandchilik tarixi davlat muzeyi to'plami” kitob-albomida (XXXIX jild) tanishishingiz mumkin.

There is every reason to believe that the art of gold stitching flourished at the court of the Sassanids, whose power extended to the cultural and historical areas of Central Asia.
The existence of this type of court art during the reign of Amir Timur is reported by the Spanish envoy Ruy Gonzalez de Clavijo in his diary, describing his journey to Samarkand in 1403-1406. Vasifi mentions the profession of gold embroiderers-zarduzs during the times of Alisher Navoi in Herat in his memoirs. Describing the participants of a literary assembly, he names among them a certain Hasan-zarduz, apparently belonging to the refined society of "the brilliant young men of Herat".
The high level of development of gold embroidery in Samarkand and Herat is also evidenced by later historical sources. Thus, the historian Melikho reported that there was a quarter of gold embroiderers in Samarkand. Gradually, this activity focused exclusively in Bukhara, which became the capital of the Uzbek state of the Shaybanids in the 16th century. Here, gold embroidery attained the status of official court art. In his work "Journey to India," Abdurazzak Samarkandi left information about garments adorned with gold embroidery in Herat in India during the reign of Shahrukh. Documents and monuments from the same period also mention the craft of gold embroiderers and their products.
The well-known Bukharan poet and artist of the 17th century, Fitrat, engaged in the gold embroidery craft and himself embroidered beautiful patterns on fabric. Hundreds of skilled hereditary embroiderers were engaged in the production of rich gold embroidered garments, which were part of the lavish court etiquette of the Bukharan emirs.
During the reign of Emir Alimkhan in Bukhara, there were workshops that fulfilled court orders. Some of them were located directly on the territory of the Ark. Here, they embroidered men's and women's robes, women's caps and scarves, shoes, belts, horse blankets, and much more. Almost all of the gold embroidery production was consumed by the emir's court, and only a minor part was sold on the market.