O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha butunjahon jamiyati ushbu san’at tarixini o‘rganishga, uni rivojlantirishga munosib hissa qo‘shib kelmoqda. Muxbirimiz Elyor Go‘ro‘g‘liyev mavzuni davom ettiradi.
Qur’oni Karimning Usmon nusxafini yetti marta ko‘chirgan xattot Habibulloh Solih nafaqat kitobotchi xattotlar balki, islom olamida ham taniqli shaxs hisoblanadi. Uning kolleksiyasida hozir ham o‘zi tomonidan ko‘chirilgan bir necha Qur’oni Karim nusxalari bo‘lib, ayrim sahifalari tilla yordamida zeb berib ishlangan. Xattot inson necha yoshda bo‘lishidan qat’iy nazar ilm o‘rganishi kerakligini, Yurtga nafi tegadigan insongina kamol topishini ta’kidlaydi.
Habibulloh Solih: "Abdulla Avloniy bobomiz aytganlar-ku, topar ilm ila odam o‘g‘li kamol, yeturmas kamola jamol ila mol. Bobolarimiz ta’kidlar edi, o‘qigan o‘zar, o‘qimagan to‘zar. Ilm olishga hamma imkoniyatlar eshik keng ochilganligi uchun, yoshidan qat’iy nazar ilm olsalar, yagona najot ilm deb,- ajdodlarimiz ta’kidlagan".
Yillar davomida yurtimizdagi ko‘plab tarixiy obidalarga yozilgan bitiklarni tiklashda jonbozlik ko‘rsatgan Habibulloh Solih hozir ham doimiy izlanishda. "Xattotdan yuksak mahorat, bilim va ko‘nikmadan tashqari, sabr-toqatli bo‘lish ham taqozo etiladi" - deydi u. Vaholanki, bugungi yoshlar smart olamga ko‘proq ko‘ngil qo‘ygan, virtual hayotda kezilmaydigan odamlar kamdan kam uchraydi. Shunga qaramasdan, xattotlik san’ati kabi mashaqqatli faoliyatni boshidan tutayotganlar ham ko‘p deydi xattot.
Habibulloh Solih: "Qaynar buloq ko‘z ochdiga qiyoslangandek, hamma sohada o‘zgarishlar va ilg‘orliklar namoyon bo‘lyapti . Hamma ish ham masalan, mehnat-u mashaqqat tufayli amalga oshadi-da. Faqat bitta sohani qiyin deb bo‘maydi, qiyin narsani o‘zi yo‘q. Hozirgi kunda shogirdlarimiz, Xudoga shukr, son-sanoqsiz, hattoimki, xattotlik, islomlik kaligrafiy deb YUNESKO tashkiloti 21-yil ro‘yxatga olgan. Xalqaro ma’naviy meros xotira ro‘yxatiga o‘nligiga kiritildi degan so‘z bu juda katta e’tibor".
O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar mazkur kitob albomning ko‘plab seriyalari O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha butunjahon jamiyati tomonidan nashr etildi. Mazkur jarayonda xattot Habibulloh Solih ham faol ishtirok etdi. Uning fikricha, bunday kitob albomlar nafaqat xattotlarni izlanishga chorlaydi, balki boy tariximizni chuqurroq o‘rganishga, tarixiy faktlarga oydinlik kiritish va madaniy merosimizni kelgusi avlodlarga ham yetkazishga xizmat qiladi.
Habibulloh Solih: "Yodgorlik obidalarida epigrafik yozuvlar degan albom. Xorijiy mamlakatlarga ham bizda ma’naviy meroslarimiz naqadar buyuk ekanligini ko‘rsatuvchi bir omil hisoblanadi. Mana yoshlarimiz buni ko‘rib, qanday buyuk bir ajdodlarimiz o‘tganligi, hamma sohalarda, ham san’atda, ham madaniyatda, ham bunyodkorlikda ekanliklarini dars beruvchi qo‘llanma hisoblanadi. Firdavs Abduxoliqov og‘amizni mehnatlari tufayli haqiqqatdan ham ajdodlarimiz asrlar davomida mehnati singan qo‘lyozmalar bugungi kunda butun dunyo xazinalaridan keltirilyapti. Asl nusxa qo‘lyozmalariyam, elektron nusxalariyam uni son sanog‘i juda ko‘p".
Aytish joizki, Butunjahon jamiyati jahon madaniy merosining ajralmas qismi sifatida O‘zbekiston madaniy merosini asrab avaylash, o‘rganish va targ‘ib qilish sohasida ko‘plab xayrli ishlarni amalga oshirmoqda.
Jarayonda esa Habibulloh Solih singari ustozzoda xattotlarning ham o‘rni alohida ahamiyat kasb etadi. Elyor Go‘ro‘g‘liyev, Bobur Yo‘ldoshev Zamon axborot tahliliy dasturi uchun.

Calligraphy is an integral part of our cultural heritage
Our people possess a rich cultural heritage, among which the art of calligraphy stands out as a national treasure. It's important to note that calligraphy transcends books, being widely and skillfully applied in architecture and folk art.
The World Society for the Study, Preservation, and Popularization of Cultural Legacy ofUzbekistan contributes significantly to exploring the history and development of this art form. Reporter Elyor Gurugliev will continue with the topic.
Habibulloh Solih, known for copying the Ottoman version of the Holy Quran seven times, is renowned not only among calligraphers but also in the Islamic world. His collection includes several copies of the Holy Quran he transcribed, with some pages adorned in gold. He emphasizes the importance of lifelong learning and contributing to the country's welfare.
Habibulloh Solih quotes Abdulla Avloni, highlighting that true perfection lies in knowledge rather than physical beauty, and that education is key to leading and avoiding chaos. Our ancestors believed that knowledge is the only way to save people, regardless of their age, because the door to all opportunities is hidden in knowledge.
For many years, Habibulloh Solih, enthusiastic about restoring inscriptions on our country's historical monuments, remains in continuous search. "Beyond skill, knowledge, and ability, calligraphy requires patience," he said. Although the current youth are more drawn to the digital world, with few wandering in virtual life, there are still many who embark on the challenging endeavor of calligraphy, according to the calligrapher.
Habibulloh Solih: Changes and progress are evident in all spheres, achieved through diligent work. Nowadays, thankfully, we have countless students, and Islamic calligraphy was registered by UNESCO in 2021 as a part of the international spiritual heritage, which is a significant acknowledgment.
Book-albums of the series "Architectural Epigraphy of Uzbekistan", many of which have been published by the World Society for the Study, Preservation, and Popularization of Cultural Legacy of Uzbekistan, has actively involved the calligrapher Habibulloh Solih himself. He believes these books albums not only encourage calligraphers to research but also deepen our rich history, clarify historical facts, and pass on our cultural heritage to future generations.
Habibulloh Solih: "The Architectural Epigraphy of Uzbekistan" book-album is a testament to the grandeur of our spiritual heritage for foreign countries. It serves as a guide teaching our youth about the greatness of our ancestors in all fields, including art, culture, and creativity. Thanks to Firdavs Abdulkhalikov's efforts, manuscripts that our ancestors worked on for centuries are now being retrieved from the treasures of the world, with numerous original manuscripts and digital copies available".
It must be noted that the World Society is conducting truly valuable work in preserving, studying, and popularizing Uzbekistan's cultural heritage as an integral part of global cultural heritage.
In this process, the role of the calligrapher Habibulloh Solih holds special significance, - Elyor Gurugliev, Bobur Yoldoshev for the information program "Zamon".