Uning sertashvish hayoti va jo‘shqin faoliyati siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy jihatdan inqirozga uchrab, tanazzulga tushayotgan Temuriylar saltanatining so‘nggi davriga to‘g‘ri keldi.
Unga buyuk naqshbandiy pir Xoja Ahror Valiy tomonidan Zahiriddin Muhammad ismi qo‘yilgan. Bobosi Yunusxon va otasi Umarshayx Mirzo hazrat Eshon Ubaydullaxondan go‘dakka ism qo‘yib berishni so‘rashadi. U kishi Zahiriddin Muhammad ismi bilan musharraf qildilar... Ular Zahiriddin Muhammad deb aytishga qiynalishardi, shu sababli uni Bobur deb ham atashdilar. Xutba va yorliqlarda uni “Zahiriddin Muhammad Bobur” deb aytishdi va yozishdi. Ammo u ko‘proq Bobur podshoh nomi bilan mashhur (Mirzo Muhammad Haydar, 219-220-betlar).
Oilada go‘dakligidan Bobur, Boburjon deb erkalatishgan va bu unga ham ism ham taxallus bo‘lib, Zahiriddin Muhammad Bobur, Bobur Mirzo, Bobur podshoh sifatida tarixiy manbalarda va ilmiy adabiyotlarda qo‘llaniladi. Boburiylar uni oilada “Firdavs makoniy” deb atashgan.
Bobur Mirzoning tug‘ilishi va bolalik yillari haqida yirik tarixchi G‘iyosiddin Xondamir shunday yozadi:
“Farg‘ona mamlakati podshoh Umarshayx Ko‘ragonning adolati sharafidan jannat bog‘larining rashkini oshiruvchi bo‘lib turganida 888-yil muharram oyining oltisida saltanat va dongdorlik tizimiga nur sochuvchi bir dur tizildi va quyosh yog‘duli bir gavhar xalifalik va maqsadi hosillik ufqidan porlab chiqdi... Ya’ni Mirzo Umarshayx... hazrat xotini Nigorxonim binti Yunusxondan bir o‘g‘il karomat qildikim, ham bolalik ayyomi boshidan davlat va iqbol nurlari holi jamolidan yaltirar, ham o‘sib ulg‘ayish zamoni avvalidan shavkat va istiqbol alomati baxt kelajakli manglayidan bilinib turardi...
To‘y va xursandchilik asboblarini tayyorlashga buyroq berdi va bir necha kun nishot palosini yoyib, totli sharob qadahlarini lola yuzluk soqiylar qo‘lidan sipqordi va ul dilbandi farzandining nom va laqabi Zahiriddin Muhammad Boburga qaror topti. Bir nechta Zuhra peshonali enagalar ul saodatli chaqaloqni emizish va qarovchilik ishiga tayinlandi. Shahzoda balog‘at yoshiga yetgan va oq-qorani ajrata biladigan davr boshigacha izzat va g‘amxo‘rlik beshigi, mehribonlik va komronlik tarbiyasi ostida parvarish topgan ayyomda Andijon o‘lkasi nohiyalarini boshqarish ishiga tayinlanib, o‘sha sarzaminda istiqomat qila boshladi” (Xondamir, 36-38-betlar).

His life, full of anxiety, and energetic activity coincided with the last period of the Timurid state, which was in political, socio-economic and cultural crisis and in complete decline.
The name was given by Khoja Ubaydullah Akhror, and according to the Muslim naming ritual, the azan was given the name Zahiriddin Muhammad. Grandfather Yunuskhan was very close to his father Umarsheikh Mirzo, and when Babur Mirzo was born, he sent a messenger to convey good news to Yunuskhan.
Khan arrived from Mogolistan and they remained together for a long time. When Padishah Babur was tonsured, everyone celebrated.
In the family from infancy he was affectionately called Babur, Baburjan, and this became both a name and a nickname; Zahiriddin Muhammad Babur, Babur Mirza, Babur the Padishah are used in historical sources and scientific literature. The Baburids in the family called him “Firdavs Makoni”.
The great historian Giyasiddin Khondamir writes about the birth and childhood years of Babur Mirzo:
“When the country of Fergana was the envy of the Gardens of Eden in honor of the justice of Padishah Umarsheikh Koragon, on the sixth day of the month, Muharram, 888 AD, rays of light shone on the horizon, illuminating the kingdom, and a precious stone shining like the sun shone on the horizon of the caliphate... That is, Mirzo Umarsheikh... had a son from his wife Nigorhanim binti Yunushan, from childhood his face shone with rays of happiness and luck, and as he grew older, signs of glory and a great future were noticeable. Signs of happiness were written on the forehead.
He ordered preparations for the wedding and celebration, and for several days he held a feast, drank glasses of sweet wine from the hands of hundreds of cupbearers and named his child Zahiriddin Muhammad Babur. Several lucky nannies were entrusted with feeding and caring for the blessed baby. As a child, prince was brought up in the abode of honor and care, kindness and modesty until the age when he could distinguish between good and evil, when he reached adulthood, he was appointed to work in managing the districts of the Andijan region and began to live on this land" (Khondamir, p. . 36-38).