Har bir versiya ham jiddiy asoslarga egadir. Basharti, masalan, XV asr tarixchisi Abdurazzoq Samarqandiy o‘z asarida xorazmlik ustalar endilikda “Oqsaroy” nomi bilan tanilgan baland saroy qurganliklarini qayd etib o‘tgan. Nima bo‘lganda ham, aksariyat tarixiy asarlarning maʼlumotlariga qaraganda Amir Temur tomonidan Urganchning uzil-kesil ishg‘ol etilishi uning Xorazmga to‘rtinchi yurishidan keyin, yaʼni 1388 yilda ro‘y bergan, bu esa aytib o‘tilgan yilda Xorazmdan ustalar Keshga yetib kelgan va qurilish ishlariga kirishgan edilar, deb hisoblashga asos beradi. Keyinchalik yozma manbalardan olingan maʼlumotlar majmuasiga tayangan V. Bartold Oqsaroy xorazmlik ustalar tomonidan 1380 yilda qurilgan yoki aniqrog‘i, bu saroy qurilishi boshlangan sanadir va unda ko‘plab mamlakatlar binosozlari ishtirok etgan, degan xulosaga kelgan edi.
Xorazmlik ustalarning qurilish ishlaridagi to‘liq ishtirokiga to‘xtaladigan bo‘lsak, manbalar va tadqiqotlarni o‘rganish ular qadama naqshlarning har xil turlarini tayyorlagan va qadamalash ishlarini bajargan edilar, deya faraz qilishga imkon beradi.
Sharqshunos A. Yakubovskiy ham Oqsaroy qurilishi boshlanishi haqidagi maʼlumotlar va unda chegaradosh mamlakatlardan ham ustalar ishtirok etgani xususida yozgan edi. U haqqoniy ravishda, Oqsaroy – Amir Temur davlatining ham mahalliy mamlakatlari, ham boshqa mamlakatlari turli binosozlik maktablari sintezi mevasidir, deb taʼkidlaydi.
XIX asrning 80-yillarida Turkiston o‘lkasi va qo‘shni xonliklar (Buxoro va Xorazm) hududidagi o‘tmish yodgorliklarining nihoyatda mehnatsevar tadqiqotchisi A.L. Kun ilmiy maqsadda Shahrisabzga tashrif buyurgan edi. Uning yordamchisi samarqandlik bilimdon ulamo va tarixchi Mirza Abdurahmon Mustajir as-Samarqandiy bo‘lib, Turkistonda ko‘plab tarixiy obidalarni ilmiy rekognossirovka qilishida A. Kunga hamrohlik qilib kuzatib bordi. U A. Kun uchun bir qator yodgorliklarning ayrim bitiklaridan, shu jumladan Oqsaroy epigrafikasi bir qismidan ko‘chirmalarni amalga oshirgan.
Ana shu ko‘chirmalar A. Kunning mashhur arxivida saqlanib qolgan va bugungi kunda Rossiya Fanlar akademiyasi Sharq qo‘lyozmalari instituti qoshidagi Sharqshunoslar arxivida saqlanmoqda.
Bir qancha yodgorliklar sirasida A. Kun Oqsaroyni ham tekshirgan va bitiklardan birida 797 yil (1394–95) sanasini o‘qigan ediki, bu sanani, har holda saroy peshtoqidagi qadamalash ishlari bosqichlaridan biriga oid, deb bilish kerak bo‘ladi.
Boz ustiga, 1404 yilda Shahrisabzga tashrif buyurgan (Amir Temur qabuliga kelayotgan Ispaniya elchilik hayʼati tarkibida), Oqsaroyda ishlar davom etayotganiga guvoh bo‘lgan ispan elchisi Rui Gonzales de Klavixoning ishonarli maʼlumotlariga tayanadigan bo‘lsak va uning so‘zlariga qaraganda, saroy qurilishi epigrafikada ko‘rsatilgan sanadan hatto ancha keyin ham hali nihoyasiga yetkazilmagan edi.
Amir Temur va temuriylar davridagi Shahrisabz yodgorliklari tadqiqotchilari M.Ye. Masson va G.A. Pugachenkova ham Oqsaroy qurilishi 1380 yildan oldin boshlanmagan, 1396 yilda ham qurilish ishlari hali yakunlamagan edi, degan xulosaga kelgan edilar.
Biz ham qurilish va dekorativ-bezatish ishlari ulkan hajmda bo‘lganligi tufayli Oqsaroy qurilishini yakunlash ustidagi ishlarni qisqa muddatlarda nihoyasiga yetkazish imkoni bo‘lmagan va bu ishlar 25 yildan uzoqroq davom etgan, deya faraz qilamiz. Bugungi kunda o‘sha zamonning bir mahallar mahobatli inshooti bo‘lgan Oqsaroydan bizga qadar faqat ulkan darvozaxona peshtoqining ikkita zabardast ustuni va saroy lojuvard sirlangan naqshinkor polining arzimas miqdordagi to‘shama naqsh bo‘laklari yetib kelgan, xolos.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" loyihasining “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” nashri ostida chop etilgan Qashqadaryo viloyatiga bag‘ishlangan kitob-albomida (11-12-sahifa) tanishishingiz mumkin.

Each version has serious reasons regarding the beginning of the construction of the palace. Thus, for example, another well-known historian of the 15th century Abd ar-Razzaq Samarqandi notes in his book that the Khorezmi an masters had built a high-rise palace, currently known as Oqsaroy. Anyway, according to data provided in the majority of historical writings Temur conquered Urgench after his fourth military campaign on Khorezm, i.e. in 1388, which gives reason to believe that the masters from Khorezm had arrived in Kesh and took to construction activities in the indicated year. Later, leaning on the analysis of complex data from written sources, V.V. Bartold arrived at a conclusion that Oqsaroy had been built by Khorezmian masters in 1380, or, to be more precise, it was the date of commencement of palace construction, and that construction workers from many countries took part in it.
Regarding the Khorezmian masters concrete participation in construction activities, the study of sources and research work provide an opportunity to assume that they made different types of tiles and performed facing works. Orientalilst A.Y. Yakubovsky wrote about the date of commencement of Oqsaroy construction and participation in it of masters from adjoining countries. He justly noted that the palace was the fruit of synthesis of different construction schools, both local and and those of other countries of Amir Temur’s state.
In the ’80s of the 19th century, a rather scrupulous researcher of ancient monuments on the territory of Turkestan and neighboring khanates (Bukhara and Khorezm), A.L. Kuhn, visited Shahrisabz with a scientific objective. Intellectual scientist-theologian and historian from Samarkand Mirza ‘Abd ar-Rahman Mustajir as-Samarqandi was his assistant and accompanied A.L. Kuhn in his scientific reconnaissance of the majority of historical monuments of Turkestan. He prepared for A. L. Kuhn extracts from individual inscriptions on several monuments, including part of epigraphy of the Oqsaroy palace. They were stocked in Alexander Kuhn’s archive and are currently kept in the Archive of orientalists under the Institute of oriental manuscripts of the Russian Academy of sciences.
Among a number of other monuments A. Kuhn examined the Oqsaroy and read the date on one of its inscriptions – 797 (1394–1395), which is likely to be attributed to one of the stages of facing the portal of the palace. Moreover, according to reliable data of the Spanish ambassador Ruy Gonzales de Clavijo, who visited Shahrisabz in 1404 (as part of the Spanish Embassy), which sought an audience with Amir Temur; he was a witness of continued construction activities in Oqsaroy. According to his, the construction of the palace had not been yet completed even much later than the date fixed in the epigraphy. Researchers of the monuments of Shahrisabz of the epoch of Amir Temur and the Temurids, M.Y. Masson and G.A. Pugachenkova, also had arrived at a conclusion that the construction of Oqsaroy had started not earlier than 1380, while by 1396 the constuction works had not yet finished.
We also believe that the work on the construction of Oqsaroy palace could not be finished within a short period of time and lasted for more than 25 years in connection with the huge scope of construction, decorative and finishing works. What has left today of the once huge building of that era are two powerful pylons of the enormous entrance portal and insignificant number of glaized mosaic floors of the palace.