Toʻplam taqdimoti Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, saqlash va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyatining VII Xalqaro kongressining “Merosning yangi qirralarini kashf etish: Oʻzbek kolleksiyalari jahon toʻplamlarida” xalqaro konferensiyasi doirasida boʻlib oʻtdi.
Toʻplamdagi buyumlar oʻzining shakllarga boyligi, koʻp sonli marjonlari, ziraklari va eng nozik qadama naqshlari bilan ajralib turadi.
Tadqiqotlarga koʻra, ashyolar Xiva xoni xazinasidan boʻlib, Xorazm mahsulotlari kolleksiyasining oʻzi esa 1928 yil 20 sentyabrda Turkmaniston Davlat muzeyi fondiga kirgan. Bu ashyolar hukumat qarori bilan oʻsha paytdagi milly Respublikalar boʻylab taqsimlangan va Toshkentdan hukumat vagonlarida joʻnatilgan.
Toʻplamda “manglay-duzi, bosh-duzi” peshona bezaklari, turli tumorlar va boshqa koʻp noyob narsalar mavjud.
“Oʻzbekiston madaniy merosi” turkumidagi toʻplamning nashr etilishi hozircha kam oʻrganilayotgan ayrim zargarlik buyumlarining atributini tushunishga yordam beradi va Xorazm zargarlik sanʼati haqida toʻliqroq tushunchaga ega boʻlamiz, deb umid qilamiz”, — deya taʼkidladi M.Choriyev.

The presentation of the collection took place within the framework of the International Conference “Discovering New Facets of Heritage: Uzbek Collections in the World’s Collections” of the VII International Congress of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Heritage of Uzbekistan.
The items in the collection are distinguished by their richness of shapes, numerous pendants, inlays and the finest filigree.
According to the research, the items come from the treasury of the Khiva Khan, and the collection of Khorezm products itself entered the funds of the State Museum of Turkmenistan on September 20, 1928. These items, by decision of the government, were distributed among the national republics and sent from Tashkent in a government carriage.
The collection includes forehead decorations “manglai-duzi, bosh-duzi”, various amulets and much more.
“We hope that the publication of the collection in the series “Cultural Heritage of Uzbekistan” will help us understand the attribution of some jewelry, which is still little studied, and we will have a more complete understanding of the jewelry art of Khorezm,” noted M. Chariev.