Nufuzli "CNN" nashri O‘zbekistonning boy tarixiy merosini tiklash va asrash borasidagi saʼy-harakatlari haqida maqola eʼlon qildi. Maqolada Toshkentda barpo etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi, uning maʼnaviy uyg‘onishdagi o‘rni, O‘zbekistonning tarixiy ahamiyatga ega noyob artefaktlarni qaytarish bo‘yicha amalga oshirgan beqiyos ishlari hamda mamlakatning jahon madaniyatidagi nufuzi keng yoritilgan.
O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi — madaniy-ma’rifiy mega loyiha
O‘zbekistonning "sochilgan merosini qayta jamlash"ga qaratilgan saʼy-harakatlari CNN nigohida
Maqolada 2026-yil mart oyida rasman ochilishi kutilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi shunchaki muzey majmuasi emas, balki islom merosining jahon tarixidagi rolini qayta ko‘rib chiqishga qaratilgan keng ko‘lamli madaniy-ma’rifiy mega loyiha ekanligi ta'kidlanadi. Uning maqsadi - O‘zbekistonning o‘z madaniy-tarixiy merosini o‘rganish va kelajak avlodlar uchun saqlab qolishdir.
Markazni tashkil etish g‘oyasi birinchi marta O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017-yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti minbaridan turib ilgari surilgan va u yerda loyihaning asosiy tamoyillarini bayon qilgan edi.
Prezident ushbu tarixiy konsepsiyani taqdim etganidan sakkiz yil o‘tgach, u ko‘zga ko‘rinadigan me’moriy timsolga ega bo‘ldi. Balandligi 65 metr bo‘lgan gumbaz va to‘rtta peshtoq mamlakat hududlarining birligini anglatadi. Majmua markazida YUNESKO tomonidan "Jahon xotirasi" xalqaro ro‘yxatiga kiritilgan VII asrga oid mashhur Usmon Mus’hafi (Qur’on qo‘lyozmasi) saqlanayotgan Qur’oni karim zali joylashgan. Zamonaviy raqamli installyatsiyalar bilan boyitilgan ko‘rgazmalar konsepsiyasi islomgacha bo‘lgan davrdan Birinchi va Ikkinchi Renessansgacha, Yangi davr va Yangi O‘zbekistongacha bo‘lgan xronologik o‘q bo‘ylab qurilgan.
Markaz ilm-fan, san’at va ta’limni birlashtiradi. Unda 200 ming kitobdan iborat ulkan kutubxona, Xattotlik maktabi, hunarmandchilik ustaxonalari, ta’mirlash laboratoriyasi mavjud.  Markaz hududida xalqaro tashkilotlar, jumladan, Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha Islom tashkiloti (ICESCO), Islom tarixi, san’ati va madaniyati tadqiqotlari markazi (IRCICA), Oksford islom tadqiqotlari markazi hamda boshqa ilmiy va madaniy muassasalar ofislari joylashgan.
WOSCU hamkorligi
Markazning asosiy vazifalaridan biri uzoq yillar davomida xorijda qolib ketgan artefaktlarni vatanga qaytarishdir. O‘zbekistonlik olimlar va san’atshunoslar delegatsiyalari dunyoning yetakchi auksion uylari, shuningdek, taniqli xususiy kolleksionerlar va galereyalarga tashrif buyurishdi. Ushbu keng ko‘lamli ishlar natijasida mingdan ortiq noyob buyumlar O‘zbekistonga qaytarildi.
Shu bilan birga, 20 davlatdan 400 dan ortiq tadqiqotchilarni birlashtirgan O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) Markazning ilmiy va madaniy yo‘nalishlarini qo‘llab-quvvatladi hamda 1000 ga yaqin nodir artefaktlar, qo‘lyozmalar va muzey eksponatlarini sovg‘a qildi. Bu buyumlar Movarounnahr, Xuroson, Eron, Hindiston kabi mintaqalardan kelib chiqqan bo‘lib, O‘zbekiston tarixiy merosining ajralmas qismidir.
SNN maqola so'nggida Markaz direktori, WOSCU raisi Firdavs Abduxoliqov so'zlaridan iqtibos keltiradi. Unda loyihaning maqsadi “tarixda sochilib yotgan bilimlar va merosni bir joyga jamlash” ekani, Markaz islom sivilizatsiyasini “tinchlik, ezgulik, ilm-fan, maʼrifat va maʼnaviyat sivilizatsiyasi” sifatida namoyish etishni maqsad qilgani ta'kidlanadi.

Издание CNN опубликовало статью об усилиях Узбекистана по восстановлению и сохранению богатого исторического наследия. В статье широко освещаются строящийся в Ташкенте Центр исламской цивилизации, его роль в духовном пробуждении, беспрецедентная работа, проделанная Узбекистаном по возвращению уникальных артефактов, имеющих историческое значение, и престиж страны в мировой культуре.
Центр исламской цивилизации в Узбекистане - культурно-просветительский мегапроект
В статье подчеркивается, что Центр исламской цивилизации, официальное открытие которого ожидается в марте 2026 года, - это не просто музейный комплекс, а масштабный культурно-просветительский мегапроект, направленный на переосмысление роли исламского наследия в мировой истории. Его цель - изучение культурно-исторического наследия Узбекистана и сохранение его для будущих поколений.
Идея создания центра впервые была выдвинута Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым с трибуны Организации Объединенных Наций в 2017 году, где он изложил основные принципы проекта.
Спустя восемь лет после того, как президент представил эту историческую концепцию, она обрела видимый архитектурный символ. Купол высотой 65 метров и четыре портала символизируют единство территорий страны. В центре комплекса находится зал Священного Корана, где хранится знаменитый Коран Османа VII века, включенный ЮНЕСКО в Международный список "Память мира." Концепция выставок, обогащенная современными цифровыми инсталляциями, построена по хронологической оси от доисламского периода до Первого и Второго Ренессанса, Нового времени и Нового Узбекистана.
Центр объединяет науку, искусство и образование. В нем имеется огромная библиотека, состоящая из 200 тысяч книг, школа каллиграфии, ремесленные мастерские, реставрационная лаборатория. На территории центра расположены офисы международных организаций, включая Исламскую организацию по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO), Центр исследований исламской истории, искусства и культуры (IRCICA), Оксфордский центр исламских исследований и другие научные и культурные учреждения.
Партнерство WOSCU
Одной из основных задач центра является возвращение на родину артефактов, которые на протяжении многих лет оставались за рубежом. Делегации узбекских ученых и искусствоведов посетили ведущие аукционные дома мира, а также известных частных коллекционеров и галереи. В результате этой масштабной работы более тысячи уникальных предметов были возвращены в Узбекистан.
В то же время Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU), объединяющее более 400 исследователей из 20 стран, поддержало научные и культурные направления Центра и подарило около 1000 редких артефактов, рукописей и музейных экспонатов. Эти предметы, происходящие из таких регионов, как Мавераннахр, Хорасан, Иран и Индия, являются неотъемлемой частью исторического наследия Узбекистана.
В конце статьи СНН цитирует директора Центра, председателя WOSCU Фирдавса Абдухаликова. В нем подчеркивается, что целью проекта является "объединение знаний и наследия, разбросанных по истории", а Центр стремится представить исламскую цивилизацию как "цивилизацию мира, добра, науки, просвещения и духовности".