Islom dunyosi taʼlim, fan va madaniyat tashkiloti (ICESCO) rahbari Salim ibn Muhammad Al-Malik O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi rahbari Firdavs Abduxoliqov taklifiga binoan Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan yangidan qurilayotgan Imom Buxoriy majmuasi hamda majmua hududida barpo etilayotgan innovatsion muzey bilan tanishdi.
Mehmon majmua bilan tanishar ekan, faoliyati hadis ilmi va Imom Buxoriyning merosini tadqiq qilish va targ‘ib qilishga qaratilgan Shayx Nosir az-Zahroniyni O‘zbekistonga taklif qilishni, majmua faoliyati boshlangandan so‘ng birinchi juma namozini Makkaning bosh imomi o‘qishi kabi tashabbuslarni ilgari surdi.
Shayx doktor Nosir az-Zahroniy (Dr. Sheikh Nasser Al-Zahrani) Saudiya Arabistonidan bo‘lgan maʼruf ulamolardan biri bo‘lib, u Islom taʼlimoti, xususan, hadis ilmi va Imom Buxoriy merosi bo‘yicha faoliyat yuritadi. Nosir Zahroniy Imom Buxoriy va Imom Termiziy kabi buyuk muhaddislarning asarlarini qadrlaydi va ularning merosini saqlashga katta ahamiyat beradi. Maʼlumotlarga ko‘ra, uning tashabbuslari orasida Islom tarixi va ilm-faniga bag‘ishlangan muzeylar tashkil etish ham bor, bu yerda Imom Buxoriy va shuningdek, boshqa muhaddislarning asarlari namoyish etiladi.

Глава Исламской организации по образованию, науке и культуре (ICESCO) Салим ибн Мухаммад Аль-Малик ознакомился с комплексом Имама Бухари, возводимым по инициативе Президента Шавката Мирзиёева по приглашению руководителя Центра исламской цивилизации в Узбекистане Фирдавса Абдухаликова, а также с инновационным музеем, строящимся на территории комплекса.
Знакомясь с комплексом, гость предложил пригласить в Узбекистан шейха Насира аз-Захрани, деятельность которого направлена на изучение и пропаганду науки хадисов и наследия Имама Бухари, а также провести первую пятничную молитву после начала деятельности комплекса главным имамом Мекки.
Шейх доктор Насер аз-Захрани (Dr. Sheikh Nasser Al-Zahrani) - один из известных ученых из Саудовской Аравии, который занимается исламским учением, в частности, наукой хадисов и наследием Имама Бухари. Насир Захрани ценит труды великих ученых-хадисоведов, таких как Имам Бухари и Имам Тирмизи, и придает большое значение сохранению их наследия. Согласно сообщениям, среди его инициатив - создание музеев, посвященных истории и науке ислама, где будут представлены труды Имама Бухари и других ученых-хадисоведов.
В конце визита глава ICESCO пригласил делегацию во главе с главой Центра исламской цивилизации в Саудовскую Аравию в июне.