O‘rta Osiyoga birinchi bo‘lib kelgan venger sayohatchisi Arminiy Vamberi bo‘ladi. U o‘zining kundaliklarida yozishicha, ushbu mintaqaga kelishiga turkiy xalqlarning yashash sharoiti, tili va shevalarini o‘rganish, turkiyzabon xalqlari haqida ko‘proq maʼlumot to‘plash sabab bo‘lgan. U venger tilining turkiy tillar, xususan, O‘rta Osiyo turkiy tillari bilan bog‘liqligiga ishonch hosil qilgan.
Vamberi boshlab qo‘ygan sayohat g‘ayrioddiy bo‘lishi bilan birga, o‘sha paytda xavfli ham edi. Birinchidan, mashaqqatli, qolaversa, Vamberining jismoniy imkoniyatlari ham cheklangan edi, ikkinchidan, XIX asr o‘rtalarida O‘rta Osiyo davlatlarida yevropalik mehmonlarni uncha xushlamasliklari ham oydek ravshan edi. U yerga olib boradigan yo’l yevropalik sayohatchi uchun xavfli ekanini anglab yetgan Vamberi darvesh qiyofasida sayohat qilishga qaror qiladi.
Vamberi ushbu xavfli sayohatga o‘ta ehtiyotkorlik bilan tayyorlanadi. Istanbulda yashagan paytlarda u mintaqa turkiy xalqlarining tillarini yaxshi o‘rganishga bor kuchini sarflay boshlaydi. U bu yerdagi qo‘lyozmalarni o‘rganib, Naqshbandiya tariqatidagi so‘fiylar istiqomat qiladigan joylarda tez-tez bo‘lib, so‘zlashuv tilini puxta egallashga harakat qiladi. Bu yerda unga darveshlik bilan kun kechiruvchi Xolmurod ismli mulla ustozlik qilgan. Vamberi aynan uning yordami bilan nafaqat tillarni o‘rganishga, balki mahalliy urf-odatlar haqida qimmatli maʼlumotlar to‘plashga muvaffaq bo‘lgan.
1863-yil mart oyida Vamberi turkmanlarning yovmut qabilalari yerlari orqali va undan keyin sahro bo‘ylab Xiva, so‘ngra Buxoro tomonga yurish maqsadida yo‘lga chiqadi. Istanbulda tanishib qolgan Xiva xonining Usmonli saroyidagi sobiq elchisi Shukrullobekning ko‘magi bilan o‘sha yilning iyun oyida Xivaga yetib keladi. Bu yerda uni xonning o‘zi shaxsan qabul qiladi.
Bir oycha xonlikda bo‘lib, so‘ng Buxoroga jo‘nab ketadi. Bu shaharda u o‘n sakkiz kun yashab qoladi. Vamberi sayohatidagi keyingi manzil Samarqand bo‘lib, bu yerda uni shaxsan amirning o‘zi kutib oladi. Bu yerdan sayohatchi Qarshi, Hirot, Mashhad va Tehron orqali G‘arbga qaytishga qaror qiladi. Safarning mana shu pallasida u xivalik o‘zbek yigiti bilan do‘stlashib qoladi. Bu yigitning ismi Mulla Isʼhoq bo‘lib, u Vamberiga ergashib Vengriyaga kelib qoladi.
Vamberiga ergashib...
Mulla Isʼhoqning Vengriyaga kelishi va yashab qolishi favqulodda hodisa edi. 1864-yilning iyun oyida gazetalar Vamberi uni “venger tili va sharq tillari o‘rtasidagi genetik bog‘liqlikning jonli isboti” sifatida o‘z vataniga olib kelgani haqida xabar tarqatishdi. Mulla Isʼhoq ommaning eʼtiboriga tushdi. Dastlab Isʼhoq Vamberining do‘sti Yojef Budensning uyida yashagan va uning lingvistik tadqiqotlarni olib borishida va shuningdek O‘rta Osiyo turkiy tili bo‘yicha bilimlarini rivojlantirishida yordam bergan. Mamlakatdagi hayotining dastlabki oylarida unga Vengriya Fanlar akademiyasidan moddiy yordam berib turilgan. 1864-yil iyul oyida Mulla Isʼhoq og‘ir kasal bo‘lib qoladi – unga drakunkulyoz (rishta) tashhisi qo‘yiladi. Yevropada juda kam uchraydigan ushbu drakunkulyoz infeksiyasini yaxshiyamki, tajribali shifokor Gustav Lang muvaffaqiyatli davolaydi.
Jurnallarda chop etilgan qisqacha xabarlarga ko‘ra, Mulla Isʼhoq tez orada vengercha kiyim kiya boshlagan va venger tilini shu qadar yaxshi o‘rganganki, Akademiyaning kotibi, mashhur shoir Yanosh Aranining dostonini o‘z tiliga tarjima qila boshlagan.
Mahalliy gazetalardagi qisqacha maʼlumotlardan maʼlum bo‘lishicha, 1871-yilga kelib Mulla Isʼhoq Nadkanijidagi venger duradgorining qiziga uylanadi hamda Iskandar va Fotima ismli ikki nafar farzandli bo‘ladi.
Ehtimol, xivalik bu inson o‘z uyini sog‘inib, uyga qaytishni ham o‘ylagan bo‘lsa kerak. Biroq turli noqulay sharoitlar tufayli u hech qachon bu orzusini amalga oshira olmaydi. 1874-yilda berilgan qisqa xabarlarda Mulla Isxoq urush sabab o‘z shahri - Xivaga bora olmagani va ortga qaytishga majbur bo‘lgani haqida bayon qilinadi. Shuningdek, xabarlarda uning o‘z vataniga qaytish fikridan aslo qaytmagani, Rossiya bo‘ylab sayohat qilgani hamda unga bu safarda rafiqasi va o‘g‘li Iskandar hamrohlik qilgani haqida ham bayon qilingan.
1892-yilning mart oyida Mulla Isʼhoq yurak xastaligi tashhisi bilan kasalxonaga yotqiziladi. Oradan bir necha hafta o‘tgach berilgan yangiliklarda u tuzalib, uyiga jo‘natilgani haqida xabar qilinadi. Shundan so‘ng, Isxoq Budapeshtdan 50 kilometr janubdagi, Velense ko‘li bo‘yida joylashgan shu nomdagi qishloqqa dam olish uchun jo‘nab ketadi. 1892-yil may oyining 10 sanasida shu qishloqda vafot etadi va shu yerda dafn etiladi. Mashhur olimning vafoti haqida ko‘plab kundalik gazetalarda xabarlar berilgan. Dafn marosimi va janoza namozini Budapeshtda xizmat qilayotgan bir imom o‘tkazgan.
Mulla Isʼhoq vengerlar uchun Markaziy Osiyo hayotining turli jabhalari, bu yurtning turmush tarzi, qishloq xo‘jaligi, tili va urf-odatlari haqida bebaho va ishonchli bilim manbai bo‘lgan. Uning o‘zi yozishni boshlagani aytilgan, Vengriya haqidagi kitob tugallanmay qolgan. Vamberi qoldirgan yozma merosida Mulla Isʼhoq qanday qilib va nima uchun unga qo‘shilib qolgani, nega o‘z vatanini tark etishga qaror qilgani haqida qisqacha maʼlumot keltirilgan.
Bu haqda batafsil ma’lumotni “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi “O‘zbekiston madaniy merosi Vengriya Fanlar akademiyasi to‘plamida” (42-jild) kitob-albomidan olishingiz mumkin.

Первым венгерским путешественником, прибывшим в Среднюю Азию, был Арминий Вамбери. Он пишет в своих дневниках, что его приезд в этот регион был вызван изучением условий жизни, языка и диалектов тюркских народов, а также сбором большей информации о тюркоязычных народах. Он убедился в связи венгерского языка с тюркскими языками, в частности, с тюркскими языками Средней Азии.
Путешествие, начатое Вамбери, было не только необычным, но и опасным в то время. Во-первых, это было сложно, и, более того, физические возможности Вамбери были ограничены, а во-вторых, было совершенно очевидно, что в середине XIX века европейские гости в государствах Центральной Азии не пользовались особым расположением. Понимая, что путь, ведущий туда, опасен для европейского путешественника, Вамбери решает путешествовать под видом дервиша.
Вамбери готовится к этому опасному путешествию с большой осторожностью. Живя в Стамбуле, он начал прилагать все усилия для лучшего изучения языков тюркских народов региона. Изучая рукописи здесь, он часто посещал места проживания суфиев ордена Накшбандия и старался в совершенстве овладеть разговорным языком. Здесь его наставником был мулла по имени Холмурод, который жил как дервиш. Именно с его помощью Вамбери смог не только изучить языки, но и собрать ценную информацию о местных обычаях.
В марте 1863 года Вамбери отправился в поход через земли туркменских племен йомудов, а затем через пустыню в сторону Хивы, а затем Бухары. С помощью Шукруллобека, бывшего посла хивинского хана при Османском дворе, с которым он познакомился в Стамбуле, он прибыл в Хиву в июне того же года. Здесь его принимает сам хан.
Он пробыл в ханстве около месяца, а затем отправился в Бухару. В этом городе он пробудет восемнадцать дней. Следующим пунктом назначения Вамбери был Самарканд, где его лично встретил эмир. Отсюда путешественник решил вернуться на Запад через Карши, Герат, Мешхед и Тегеран. Во время этого путешествия он подружился с узбекским юношей из Хивы. Молодого человека звали Мулла Исхак, и он последовал за Вамбери в Венгрию.
Следуя за Вамбери...
Прибытие и выживание Муллы Исхака в Венгрии было необычным событием. В июне 1864 года газеты сообщили, что Вамбери привез его на родину как "живое доказательство генетической связи между венгерским языком и восточными языками." Мулла Исхак привлек внимание общественности. Первоначально жил в доме друга Исхака Вамбери Йожефа Буденца и помогал ему проводить лингвистические исследования, а также развивать свои знания среднеазиатского тюркского языка. В первые месяцы жизни в стране ему оказывалась материальная помощь Венгерской академии наук. В июле 1864 года Мулла Исхак тяжело заболел - ему был поставлен диагноз дракункулез (ришта). К счастью, опытный врач Густав Ланг успешно лечит эту очень редкую в Европе инфекцию дракункулеза.
Согласно кратким сообщениям, опубликованным в журналах, Мулла Исхак вскоре начал носить венгерскую одежду и настолько хорошо овладел венгерским языком, что начал переводить на свой язык поэму известного поэта Яноша Арани, секретаря Академии.
Согласно кратким сообщениям в местных газетах, к 1871 году Мулла Исхак женился на дочери венгерского плотника из Надканиджи и имел двоих детей по имени Искандар и Фатима.
Возможно, этот хивинский человек, тоскуя по дому, даже подумывал о возвращении домой. Однако из-за различных неблагоприятных условий он никогда не сможет осуществить эту мечту. В коротких сообщениях 1874 года говорится, что Мулла Исхак не смог добраться до своего родного города Хивы из-за войны и был вынужден вернуться. В сообщениях также говорилось, что он не отказался от своего намерения вернуться на родину, путешествовал по России и в этом путешествии его сопровождали жена и сын Искандар.
В марте 1892 года Мулла Исхак был госпитализирован с диагнозом сердечное заболевание. Несколько недель спустя в новостях сообщалось, что он выздоровел и был отправлен домой. После этого Исхак отправился на отдых в одноимённую деревню, расположенную в 50 километрах к югу от Будапешта, на берегу озера Веленце. Он умер в этой деревне 10 мая 1892 года и был похоронен там же. Сообщения о смерти известного учёного появились во многих ежедневных газетах. Похороны и заупокойную молитву провел имам, служивший в Будапеште.
Мулла Исхак был бесценным и надежным источником знаний для венгров о различных аспектах жизни Центральной Азии, образе жизни, сельском хозяйстве, языке и обычаях этой страны. Говорили, что он сам начал писать, но книга о Венгрии осталась незаконченной. В письменном наследии Вамбери содержится краткая информация о том, как и почему Мулла Исхак присоединился к нему и почему он решил покинуть свою родину.
Подробнее об этом можно узнать в книге-альбоме "Культурное наследие Узбекистана в собрании Академии наук Венгрии" (том 42) из серии "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира."