Jizzax viloyatining G‘allaorol tumani hududida joylashgan Nurota tog‘ tizmasining shimoli-g‘arbiy qismida olib borilgan dala tadqiqot-qidiruv ishlari davomida qator arxeologik manzillar aniqlandi. Bu haqda Madaniy meros agentligi ma’lum qildi.
Tadqiqot ishlari 28-apreldan 6-mayga qadar Agentlik hamda Yahyo G‘ulomov nomidagi Samarqand arxeologiya instituti Tosh davri bo‘limi xodimlari tomonidan olib borildi.
Jizzax viloyatida paleolit va neolit davrlariga oid yangi arxeologik maskanlar aniqlandi
Aniqlangan tarixiy makonlar:
• O‘gat qishlog‘ining g‘arbiy qismida so‘nggi paleolit davriga oid ibtidoiy kishilarning yashash makoni;
• Qoropchi qishlog‘ining shimoliy etaklarida neolit davriga mansub ikkita yangi makon;
•  Yonboshtut qishlog‘i shimolida joylashgan “Beshbuloq” nomli makon.
Mazkur arxeologik topilmalar O‘zbekiston hududida eng ibtidoiy odamlarning yashash tarixini o‘rganishda muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi. Kelgusida topilmalarning ilmiy tahlillari asosida kataloglar, maqolalar va ko‘rgazmalar tayyorlanishi rejalashtirilgan.

В ходе полевых исследований и изысканий в северо-западной части Нуратинского хребта, расположенного на территории Галляаральского района Джизакской области, был выявлен ряд археологических памятников. Об этом сообщило Агентство культурного наследия.
Исследования проводились с 28 апреля по 6 мая сотрудниками Агентства и отдела каменного века Самаркандского археологического института имени Яхьи Гулямова.
Выявленные исторические места:
• поселение первобытных людей эпохи позднего палеолита в западной части кишлака Угат;
• Два новых поселения эпохи неолита в северных предгорьях деревни Корапчи;
• Место под названием "Бешбулок," расположенное к северу от села Ёнбоштут.
Эти археологические находки служат важным шагом в изучении истории жизни первобытных людей на территории Узбекистана. В дальнейшем планируется подготовить каталоги, статьи и выставки на основе научного анализа находок.