Xabar berilganidek, 2025-yil 25-apreldan 2-mayga qadar O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, asrash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati raisi, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari Buyuk Britaniyaning London shahrida xizmat safarida bo‘ldi va mashhur Sotheby‘s va Christie‘s auksion uylaridagi savdolarda ishtirok etdi.
Qayd etish kerak, safar doirasidagi uchrashuvlarda, tashkiliy masalalarda O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniyadagi favqulodda va muxtor elchisi Ravshan Usmonov, elchixona masʼul xodimi Jasur Valiyev tomonidan amaliy ko‘mak ko‘rsatildi.
Mazkur savdo uylaridagi kimoshdi savdosida O‘zbekiston madaniy merosiga, xususan, Islomgacha bo‘lgan davr, Birinchi va Ikkinchi Renessans hamda xonliklar davriga tegishli nodir osori-atiqalar, Boburiylar davriga oid 2 ta xanjar (bittasi qini bilan), bitta qilich (qini bilan), bitta qimmatbaho xanjar dastalari mavjudligi maʼlum qilindi.
– Savdolarda O‘zbekiston madaniy merosiga bevosita aloqador bo‘lgan 60 ga yaqin lot saralandi. Ular orasida 9 ta nodir Qurʼon fragmenti va sahifalari, 3 ta Qurʼon qo‘lyozmasi bor. Jumladan, Amir Temur topshirig‘iga asosan xattot Umar Aqtaʼ tomonidan ko‘chirilgan ulkan Qurʼon qo‘lyozmasining bir parchasi (Boysung‘ur Qurʼoni) muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, auksionda savdoga qo‘yilgan tarixiy eksponatlarda qo‘lyozmalar, miniatyuralar, xalq amaliy sanʼati namunalari borligiga guvoh bo‘ldik, – deydi Firdavs Abduxoliqov.
Shu bilan birga, delegatsiya aʼzolari Buyuk Britaniyada istiqomat qiladigan Ali Saruxani, Sem Fogg, Mehmet Keskiner, Dovud Shoh, Bilal Sutchi singari kolleksionerlarning shaxsiy to‘plamlarida saqlanayotgan O‘zbekistonga oid tarixiy durdonalar bilan tanishdi. Xaliliy kolleksiyasi vakillari bilan xalqaro ko‘rgazma bo‘yicha kelishib olindi. Kolleksionerlardan ushbu nodir artefaktlarni O‘zbekistonda o‘tkaziladigan xalqaro ko‘rgazmaga olib kelish yuzasidan muzokaralar olib borildi.

As reported, from April 25 to May 2, 2025, members of the delegation led by Firdavs Abdukhalikov, Chairman of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan and Director of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, visited London, Great Britain, and participated in auctions at the famous Sotheby's and Christie's auction houses.
It should be noted that during the meetings within the framework of the trip, practical assistance was provided by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Great Britain, Ravshan Usmanov, and the responsible employee of the embassy, Jasur Valiev.
At the auction in these trading houses, it was announced that there are rare artifacts related to the cultural heritage of Uzbekistan, in particular, the pre-Islamic period, the First and Second Renaissance, and the period of the khanates, 2 daggers (one with scabbard), one sword (with scabbard), and one valuable dagger handle from the Babur period.
- About 60 lots directly related to the cultural heritage of Uzbekistan were selected at the auction. Among them are 9 rare fragments and pages of the Quran, and 3 Quran manuscripts. In particular, a fragment of a large Quran manuscript (Baysunghur Quran), copied by the calligrapher Umar Akta' on behalf of Amir Temur, is of great importance. "We also witnessed the presence of manuscripts, miniatures, and examples of folk applied art in the historical exhibits put up for auction," says Firdavs Abdukhalikov.
At the same time, members of the delegation got acquainted with historical masterpieces of Uzbekistan stored in the personal collections of collectors living in Great Britain, such as Ali Sarikhani, Sam Fogg, Mehmet Keskiner, David Shah, Bilal Sutchi. An agreement was reached with representatives of the Khalili collection on the international exhibition. Negotiations were held to bring these rare artifacts from the collectors to the international exhibition to be held in Uzbekistan.