Xabar berilganidek, 2025-yil 25-apreldan 2-mayga qadar O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, asrash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati raisi, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari Buyuk Britaniyaning London shahrida xizmat safarida bo‘ldi va mashhur Sotheby‘s va Christie‘s auksion uylaridagi savdolarda ishtirok etdi.
Qayd etish kerak, safar doirasidagi uchrashuvlarda, tashkiliy masalalarda O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniyadagi favqulodda va muxtor elchisi Ravshan Usmonov, elchixona masʼul xodimi Jasur Valiyev tomonidan amaliy ko‘mak ko‘rsatildi.
Mazkur savdo uylaridagi kimoshdi savdosida O‘zbekiston madaniy merosiga, xususan, Islomgacha bo‘lgan davr, Birinchi va Ikkinchi Renessans hamda xonliklar davriga tegishli nodir osori-atiqalar, Boburiylar davriga oid 2 ta xanjar (bittasi qini bilan), bitta qilich (qini bilan), bitta qimmatbaho xanjar dastalari mavjudligi maʼlum qilindi.
– Savdolarda O‘zbekiston madaniy merosiga bevosita aloqador bo‘lgan 60 ga yaqin lot saralandi. Ular orasida 9 ta nodir Qurʼon fragmenti va sahifalari, 3 ta Qurʼon qo‘lyozmasi bor. Jumladan, Amir Temur topshirig‘iga asosan xattot Umar Aqtaʼ tomonidan ko‘chirilgan ulkan Qurʼon qo‘lyozmasining bir parchasi (Boysung‘ur Qurʼoni) muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, auksionda savdoga qo‘yilgan tarixiy eksponatlarda qo‘lyozmalar, miniatyuralar, xalq amaliy sanʼati namunalari borligiga guvoh bo‘ldik, – deydi Firdavs Abduxoliqov.
Shu bilan birga, delegatsiya aʼzolari Buyuk Britaniyada istiqomat qiladigan Ali Saruxani, Sem Fogg, Mehmet Keskiner, Dovud Shoh, Bilal Sutchi singari kolleksionerlarning shaxsiy to‘plamlarida saqlanayotgan O‘zbekistonga oid tarixiy durdonalar bilan tanishdi. Xaliliy kolleksiyasi vakillari bilan xalqaro ko‘rgazma bo‘yicha kelishib olindi. Kolleksionerlardan ushbu nodir artefaktlarni O‘zbekistonda o‘tkaziladigan xalqaro ko‘rgazmaga olib kelish yuzasidan muzokaralar olib borildi.

Из аукционных домов в Лондоне было отобрано около 60 лотов, связанных с культурным наследием Узбекистана
Как сообщалось, с 25 апреля по 2 мая 2025 года члены делегации во главе с председателем Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, директором Центра исламской цивилизации в Узбекистане Фирдавсом Абдухаликовым посетили Лондон, Великобритания, и приняли участие в торгах в известных аукционных домах Sotheby's и Christie's.
Следует отметить, что во время встреч и организационных вопросов в рамках визита практическую помощь оказали Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Великобритании Равшан Усманов и ответственный сотрудник посольства Джасур Валиев.
На аукционах в этих торговых домах были представлены редкие артефакты, относящиеся к культурному наследию Узбекистана, в частности, к доисламскому периоду, Первому и Второму Ренессансу и ханствам, а также 2 кинжала (один в ножнах), один меч (в ножнах) и одна ценная рукоять кинжала эпохи Великих Моголов.
- На торгах было отобрано около 60 лотов, непосредственно связанных с культурным наследием Узбекистана. Среди них 9 редких фрагментов и страниц Корана и 3 рукописи Корана. В частности, важную роль играет фрагмент огромной рукописи Корана (Коран Байсунгура), переписанный каллиграфом Умаром Акта по поручению Амира Темура. Также мы стали свидетелями того, что в исторических экспонатах, выставленных на аукцион, есть рукописи, миниатюры, образцы народного прикладного искусства, - сказал Фирдавс Абдухаликов.
Кроме того, члены делегации ознакомились с историческими шедеврами Узбекистана, хранящимися в частных коллекциях таких коллекционеров, как Али Сарихани, Сэм Фогг, Мехмет Кескинер, Давуд Шах, Билал Сутчи, проживающих в Великобритании. С представителями коллекции Халили была достигнута договоренность о международной выставке. Были проведены переговоры о доставке этих редких артефактов от коллекционеров на международную выставку, проводимую в Узбекистане.