O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi va Rossiyaning “Divi” kinokompaniyasi hamkorligida "O‘zbekiston. G‘alabaga yo‘l" nomli tarixiy-badiiy hujjatli film tasvirga olindi.
Mazkur hujjatli film O‘zbekistonning urush yillarida minglab evakuatsiya qilinganlar taqdiriga qo‘shgan hissasiga bag‘ishlangan. Jumladan, Ikkinchi jahon urushi yillarda evakuatsiya qilinganlarning Toshkentga kelishi, turli respublikalardan yetim bolalarni o‘z farzandidek qabul qilgan o‘zbek oilalari, o‘zbek askarlari va frontchilarning jasorati aks etgan. Urush yillaridagi o‘zaro yordam anʼanalarining davomi sifatida 1966 yilgi zilziladan keyin Toshkent shahrini qayta qurishdagi hamjihatlik jihatlari ham qamrab olingan.
Filmning asosiy sahnalarini suratga olish ishlari Toshkentdagi Xotira va qadrlash maydoni, shuningdek, urush yillarida chinakam insonparvarlikni ulug‘lovchi oila sifatida katta jasorat ko‘rsatib, turli millatga mansub bo‘lgan 15 nafar bolalarni asrab olgan temirchi Shoahmad Shomahmudovlar oilasi xotirasiga qo‘yilgan yodgorlik majmuasi hamda G‘alaba bog‘i hududida olib borildi.
Filmda Rossiya, Yevropa va O‘zbekistonning yetakchi aktyorlari, tarixchilari va ijodiy jamoalari qatnashgan.

Узбекско-российское культурное сотрудничество: создан историко-художественный документальный фильм
В сотрудничестве с Центром исламской цивилизации в Узбекистане и российской кинокомпанией "Диви" прошла международная конференция "Узбекистан. Путь к победе" был снят историко-художественный документальный фильм.
Этот документальный фильм посвящен вкладу Узбекистана в судьбу тысяч эвакуированных в годы войны. В частности, отражается прибытие эвакуированных в Ташкент во время Второй мировой войны, мужество узбекских семей, узбекских солдат и фронтовиков, которые приняли сирот из разных республик как своих собственных детей. В качестве продолжения традиций взаимопомощи в годы войны освещены аспекты сотрудничества в восстановлении города Ташкента после землетрясения 1966 года.
Съемки основных сцен фильма проходили на площади Памяти и Почестей в Ташкенте, а также в мемориальном комплексе, посвященном семье кузнеца Шоахмада Шомахмудова, проявившего большое мужество как семья, прославляющая истинное гуманизм в годы войны и усыновившая 15 детей разных национальностей, и на территории Парка Победы.
В фильме приняли участие ведущие актеры, историки и творческие коллективы из России, Европы и Узбекистана.
Как известно, в 1941 году население нашей республики составляло более 6 миллионов 800 тысяч человек. С началом войны почти 2 миллиона наших соотечественников отправились на фронт. Более 500 тысяч погибли в жестоких боях. В годы Второй мировой войны население Узбекистана составляло около 6,5 млн человек. Более 1,5 миллиона человек были эвакуированы в нашу страну из зон боевых действий.