Orlat kamari: qadimgi So‘g‘diyona harbiy elitasining xazinasi
1970-yillarda Samarqand yaqinidagi Orlat qo‘rg‘onidan topilgan Orlat kamari to‘plami Sug‘diyona tarixi bilan bog‘liq eng noyob arxeologik topilmalardan biridir. Ushbu yodgorlik miloddan avvalgi I asr oxiri - milodiy I asr boshlariga to‘g‘ri keladi va o‘sha davrdagi harbiy zodagonlarning yuqori mavqeining ramzi hisoblanadi.
Jang tasvirlangan kamar to’qasi
Mil. I-II asrlar, Suyak, o’yma naqsh
O’zR FA San’atshunoslik institute
Kamar to‘plamiga nozik o‘yma naqshli bronza va kumush taxtachalar kiradi, ularda jang, ov va tantanali marosimlar tasvirlangan. Orlat taxtachalarining o‘ziga xosligi shundaki, ulardagi har bir detal qahramonlarning harakatlari, his-tuyg‘ulari va xususiyatlarini haqqoniy ifodalashga alohida e’tibor bilan ishlangan.
Olimlarning fikricha, lavhalardagi tasvirlar nafaqat ko‘chmanchi jangchilarning kundalik hayoti epizodlarini, balki Markaziy Osiyo xalqlarining qahramonlik afsonalari bilan bog‘liq mifologik motivlarni ham aks ettiradi. Ba’zi lavhalar keyinroq yaratilgan "Alpomish," "Dada Qo‘rqut" kabi epik syujetlarga o‘xshab ketadi.
Orlat kamari madaniy o‘zaro ta’sirning yorqin dalilidir: uning bezaklarida mahalliy sug‘d an’analari va skif-sarmatlar qabilalarining san'ati badiiy ta’siri elementlari kuzatiladi. Bundan qadimgi Sug‘diyona tashqi madaniy aloqalarga ochiq bo’lgan, deyish mumkin.
Malumot tuchun: qadimdan kamarlar teran ramziylikka ega ashyo sanaladi. U insonning zaif joylarini himoya qiladi va tumor vazifasini o’taydi, shuningdek, uni taqqan kishining ijtimoiy maqomini ham bildiradi. Shunga ko’ra, Orlat kamaridagi tasviriy syujetlar oddiy bezak emas, balki muayyan mafkuraviy ma’lumotlarni saqlovchi manbadir. Balki o’yma tasvirlar Sug’d ko’chmanchilarining afsonalarini o’zida aks ettirgan dostonlardan lavhalar bo’lishi mumkin.
Bugungi kunda Orlat bitiktoshlari O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi kolleksiyasining faxri bo‘lib, ularni ilmiy o‘rganish qadimgi O‘rta Sharq xalqlarining ijtimoiy tuzilishi, harbiy tashkiloti va dunyoqarashini chuqurroq tushunish imkonini beradi.

The Orlat Belt: A Treasure of the Military Elite of Ancient Sogdiana
The Orlat belt set, discovered in the 1970s near Samarkand in the Orlat burial mound, is one of the most unique archaeological finds connected to the history of Sogdiana. This magnificent artifact is dated to the end of the 1st century BCE – the beginning of the 1st century CE and is considered a symbol of the high status of the military aristocracy of that time.
Belt buckle with battle scene
1st-2nd centuries, Bone, engraving
The Institute of Art Studies of the Academy of Sciences of the Republik of Uzbekistan
The belt set includes bronze and silver plaques featuring the finest engravings that depict scenes of battles, hunting, and ceremonial events. A distinctive feature of the Orlat plaques lies in their artistic style: each detail is rendered with exceptional attention to the realistic portrayal of movement, emotions, and the attributes of the heroes.
Scholars believe that the images on the plaques reflect not only episodes from the everyday lives of nomadic warriors but also mythological motifs related to the heroic legends of the peoples of Central Asia. Some scenes draw clear parallels with later epic narratives such as "Alpamysh" and "The Book of Dede Korkut."
The Orlat belt stands as vivid evidence of cultural interaction: its ornamentation reveals elements of both local Sogdian traditions and the artistic influences of the Scytho-Sarmatian world. This highlights the openness of ancient Sogdiana to external cultural impulses.
Today, the Orlat plaques are a pride of the collection of the State Museum of History of Uzbekistan, and their scholarly study provides deeper insights into the social structure, military organization, and worldview of the peoples of the ancient Middle East.