Londonda bo‘lib o‘tayotgan O‘zbekiston madaniy merosi haftaligi doirasida O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi rahbari boshchiligidagi delegatsiya BBC axborot korporatsiyasida bo‘ldi.
Uchrashuvda teleradiokompaniyaning jahon xizmati ijrochi muharriri Mexfish Xusayn, tijoriy rivojlantirish bo‘limi mutasaddilari Fred Durman va Tamara Uollsh, BBC O‘zbek xizmati rahbari Xayrullo Fayz va boshqalar ishtirok etdi. Firdavs Abduxoliqov korporatsiya vakillariga O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi faoliyati haqida maʼlumot berib, islom dinining insonparvarlik g‘oyalarini keng targ‘ib qilish, O‘zbekiston hududidan yetishib chiqqan buyuk allomalar faoliyati va ilmiy merosi haqida birgalikda qisqa videolavhalar, filmlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni taklif qildi:
— Millionlab auditoriyaga ega bo‘lgan, dunyoning yetakchi axborot platformalaridan biri hisoblangan BBC bilan hamkorligimiz alohida eʼtiborga loyiq, — dedi O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori. — Jumladan, bundan bir necha yil muqaddam BBC bilan hamkorlikda suratga olingan “Katta Langar Qurʼoni: sirlar va haqiqatlar” hujjatli filmi nafaqat O‘zbekistonda, balki, dunyo miqyosida katta auditoriyaning eʼtiborini qozondi. Kinematografiya agentligi bilan birgalikda yaratilgan “Usmon Qurʼonining qaytishi” hujjatli filmi ham ana shu hamkorlikning o‘ziga xos mevasi bo‘ldi, deyish mumkin. O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tashabbusi bilan suratga olinishi mo‘ljallanayotgan, Qurʼoni karimning O‘zbekistonga oid qadimiy qo‘lyozmalari haqidagi medialoyihamiz ana shu hamkorlikning mantiqiy davomi bo‘ladi, deya umid qilamiz.
Uchrashuvda bugun auditoriya, ayniqsa yosh avlod vakillari bilan ishlash, ularni qiziqtiradigan formatga mos kontent yaratish, turli zararli oqimlar va yot g‘oyalar taʼsiridan himoyalash borasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashildi. Delegatsiya aʼzolari BBC‘ning O‘zbek xizmati faoliyati bilan yaqindan tanishdi.

As part of Uzbekistan's Cultural Heritage Week in London, a delegation led by the Director of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan visited the BBC.
The meeting was attended by Mehfuz Hussein, Executive Editor of the BBC World Service, Fred Durman and Tamara Walsh, heads of the Commercial Development Department, Khayrullo Fayz, Head of BBC Uzbek Service, and others. Firdavs Abdukhaliqov briefed the corporation's representatives on the activities of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan and proposed collaboration in producing short videos and films promoting the humanistic ideas of Islam as well as the work and scientific legacy of great scholars from Uzbekistan.
— Cooperation with the BBC, one of the world's leading information platforms with a multi-million audience, deserves special attention, — noted the Director of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan. — In particular, the documentary "The Great Langar Quran: Secrets and Facts," produced several years ago in collaboration with the BBC, attracted widespread attention not only in Uzbekistan but also internationally. The documentary "The Return of the Quran of Usman," created jointly with the Cinematography Agency, can be seen as another outcome of this partnership.
We hope that our new media project on ancient handwritten copies of the Quran associated with Uzbekistan, initiated by the Center for Islamic Civilization, will become a logical continuation of this fruitful cooperation.
The meeting also discussed collaboration in creating content tailored to modern audiences, particularly young people, and protecting them from the influence of harmful trends and foreign ideas. Delegation members also familiarized themselves with the activities of the BBC Uzbek Service.