Улуғбек фойдаланган идиш: Мўғуллар ва темурийлар меросини боғловчи топилма
Темурий ҳукмдор Улуғбекка тегишли идиш Мўғул сулолалари томонидан сақланган бебаҳо меросдир. Ўзбекистондаги ислом цивилизацияси маркази раҳбари бошчилигида делегация Лондондаги Виктория ва Альберт музейида ташкил этилган кўргазмада тарихий артефакт билан танишди.
Идиш ҳозирда Британия музейида сақланади. У 1417–1449 йилларда Ҳирот ёки Самарқандда нефрит тошидан ишлангани ҳақида тахминлар мавжуд. Тахминан 200 йил ўтиб, идиш Жаҳонгирга тақдим этилган. Ундаги ёзувлар ва Жаҳонгирнинг унвони идишга мўғул заргари Саида Гилани томонидан битилган. У идиш дастасини ҳам ясаган бўлиши мумкин.
Жаҳонгирнинг ўғли Шоҳжаҳон ушбу қимматбаҳо ёдгорликни қабул қилиб олганида унга ўзининг императорлик унвонини қўшган.
Идишдаги ёзувда қуйидаги сўзлар келтирилган:
«Ҳақиқат ва мажозий рамзларнинг абадий ҳомийси, шоҳ Абул-Музаффар Нуриддин Жаҳонгир, шоҳ Акбарнинг ўғли, ҳижрий 1022 йилда (милодий 1613-14) ҳукмронлигининг 8 йилида».

The Vessel Used by Ulugh Beg: A Discovery Connecting the Legacies of the Mongols and the Timurids
The vessel belonging to the Timurid ruler Ulugh Beg is an invaluable piece of heritage preserved through the Mongol dynasties. A delegation led by the Director of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan explored this historical artifact during an exhibition held at the Victoria and Albert Museum in London.
The vessel is currently housed in the British Museum. It is believed to have been crafted from jade in Herat or Samarkand between 1417 and 1449. Approximately 200 years later, the vessel was presented to Jahangir. The inscriptions on the vessel, along with Jahangir's title, were engraved by the Mongol jeweler Said Gilani, who may have also crafted the vessel’s handle.
Jahangir's son, Shah Jahan, upon receiving this precious relic, added his own imperial title to it.
The following inscription is engraved on the vessel:
"The eternal protector of truth and symbolic allegories, Shah Abu'l-Muzaffar Nuruddin Jahangir, son of Shah Akbar, in the 8th year of his reign, 1022 AH (1613–14 CE)."