16-noyabr – Xalqaro bag‘rikenglik kuni munosabati bilan poytaxtimizdagi “Wyndham Tashkent” mehmonxonasida bir guruh yetuk ulamolar, atoqli arboblar, diniy soha rahbarlari, xalqaro tashkilotlar vakillari hamda xorijiy olimlarga “Diniy bag‘rikenglik” ko‘krak nishoni topshirildi.
Tadbirda turli vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari va diniy konfessiya vakillari, milliy madaniy markazlar faollari, yurtimizda millatlararo do‘stlik va diniy bag‘rikenglik rishtalarini mustahkamlashga munosib hissa qo‘shayotgan hamyurtlarimiz hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Senat raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz direktori Akmal Saidov, “Nuroniy” jamg‘armasi respublika boshqaruvi raisi, senator Sodiqjon Turdiyev, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov kabi diniy-maʼrifiy sohadagi islohotlarga hissa qo‘shib kelayotgan tashkilotlar vakillari va faollar ham mazkur mukofot bilan taqdirlandi.
Ushbu ko‘krak-nishoni diniy-maʼrifiy sohaning samaradorligini oshirish, fuqarolarning vijdon erkinligi kafolatlarini taʼminlash, dinlararo va konfessiyalararo totuvlik va bag‘rikenglikni mustahkamlashga hissa qo‘shgan shaxslarni taqdirlash maqsadida taʼsis etilgan.

On November 16, in celebration of International Tolerance Day, a group of distinguished scholars, prominent figures, leaders in the religious sphere, representatives of international organizations, and foreign researchers were awarded the "Religious Tolerance" badge at the "Wyndham Tashkent" hotel in our capital.
The event was attended by representatives of various ministries and agencies, public organizations and religious denominations, activists of national cultural centers, compatriots who have made significant contributions to strengthening interethnic friendship and religious tolerance in our country, as well as members of the media.
The First Deputy Chairperson of the Senate, Sodik Safayev, Director of the National Center for Human Rights, Akmal Saidov, Chairperson of the Republican Management Board of the "Nuroniy" Foundation and Senator Sodikjon Turdiev, Director of the Center for Islamic Civilization of Uzbekistan, Firdavs Abdukholikov, as well as representatives and activists of organizations contributing to reforms in the field of religious and educational development, were also honored with this award.
This badge was established to recognize individuals who contribute to enhancing the effectiveness of the religious and educational sphere, ensuring guarantees of citizens' freedom of conscience, and strengthening interfaith and interconfessional harmony and tolerance.