Яна бир бор серқуёш Ўзбекистонда бўлиб турганимдан бағоят ҳурсандман. Юртингизга ҳар келганимда ҳис қиладиганим меҳр-муҳаббат, одамларнинг юз-кўзидаги илиқлик, шаҳрингиздаги ўзига хос тароват бугун ҳам қалбимни нурга тўлдириб турибди. Албатта, бу ёқимли тафт, инсонларнинг чеҳрасидаги мамнунлик, кўтаринки кайфият уларнинг ҳаётдан розилиги ифодаси, мамлакатингизда юз бераётган ижобий ўзгаришлар мевасидир.
Президент Шавкат Мирзиёев жаноби олийларининг Янги Ўзбекистоннинг меъмори сифатида узоқни кўзлаб амалга ошираётган ишлари — мамлакатни суратан ва сийратан янгилаш, дунёда унинг янги имижини яратиш, халқни азалий орзулари рўёби сари етаклаш ҳамда миллий қадриятлардан сув ичган демократик ислоҳотлар ўзбекистонликларнинг нафақат ҳаётини, балки онгу тафаккурини ҳам ўзгартирмоқда, десак, айни ҳақиқат.
Давлат раҳбари томонидан олиб бораётган конструктив ва прагматик ташқи сиёсат Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда ҳамда туркий дунёда азалий ўрнини қайта тиклаши ва мустаҳкамлашида муҳим ўрин тутмоқда.
Ўзбекистон Туркий давлатлар ташкилотига тўлақонли аъзо бўлиб кирганидан сўнг барча соҳалар сингари ТУРКСОЙ фаолияти доирасидаги ҳамкорлик алоқалари ҳам янги босқичга кўтарилди.

Я снова безмерно рад быть в солнечном Узбекистане. Каждый раз, приезжая в вашу страну, я ощущаю ту любовь и тепло, которые излучают лица людей, ту особую свежесть вашего города, которая и сегодня наполняет моё сердце светом. Безусловно, это приятное тепло, удовлетворённые лица людей, их приподнятое настроение – всё это выражение их довольства жизнью, плоды положительных изменений, происходящих в вашей стране.
Действия Президента Шавката Мирзиёева, как архитектора Нового Узбекистана, направленные на дальновидное преобразование страны — обновление её внешнего и внутреннего облика, создание нового имиджа на мировой арене, ведение народа к осуществлению вековых мечтаний, а также демократические реформы, основанные на национальных ценностях, меняют не только жизнь узбекистанцев, но и их сознание и мышление. Это абсолютная истина.
Конструктивная и прагматичная внешняя политика, проводимая главой государства, играет важную роль в восстановлении и укреплении исторической позиции Узбекистана в Центральной Азии и тюркском мире.
После того как Узбекистан стал полноправным членом Организации тюркских государств, сотрудничество в рамках деятельности ТЮРКСОЙ, как и в других областях, вышло на новый уровень.