Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида Қуръонни узлуксиз ўқиш режалаштирилмоқда.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази (ИЦМ) музейи очилгандан сўнг «Қуръонлар зали»да Қуръон 24 соат давомида ўқиб борилади. Бу ҳақда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича бутнжаҳон жамияти (WOSCU) таҳрир ҳайъати аъзоси, филология бўйича фалсафа доктори (PhD) Рустам Жабборов ИЦМ музей экспозициясини шакллантиришга қаратилган тақдимот лойиҳалари бўйича ўз маърузасида маълум қилди.
Жабборовнинг маърузаси ҳозирда қурилаётган Ислом цивилизацияси маркази биносида ташкил этиладиган музейни жиҳозлаш режаларига бағишланган эди.
«Ислом цивилизацияси маркази музейини безашнинг асосий концепцияси аввал бошда тўққиз бўлимдан иборат эди, лекин эндиликда бу концепция қайта кўриб чиқилди ва эндиликда беш бўлимдан иборат бўлади. Булар Исломдан олдинги давр, Биринчи, Иккинчи ва Учинчи Ренессанслар ҳамда Қуръонлар зали. Заллар энг янги технологиялар асосида жиҳозланади. Қуръонлар залида Қуръонни узлуксиз ўқиб бориш режалаштирилмоқда», — дея таъкидлади Жабборов.

After the opening of the museum at the Center for Islamic Civilization (CIC) in Uzbekistan, the Qur'an will be recited 24 hours a day in the 'Hall of Qur'ans.' This was reported by Rustam Jabbarov, PhD in Philology and a member of the editorial board of the World Society for the Study, Preservation, and Promotion of Uzbekistan’s Cultural Heritage (WOSCU), in his presentation on the projects aimed at forming the CIC museum's exhibition.
Jabbarov’s report focused on the plans for arranging the museum, which is set to open in the currently under-construction building of the Center for Islamic Civilization.
'The main concept for the museum design initially consisted of nine sections, but it has since been revised to five. These will include the pre-Islamic period, the First, Second, and Third Renaissances, as well as the Hall of Qur'ans. The halls will be equipped with the latest technology. The Qur'an will be recited 24 hours a day in the Hall of Qur'ans,' said the scholar.