Дунёда машҳур қуръоншунос, Франциянинг Коллеж де Франс профессори, кодикология ва палеография бўйича етук олим Франсуа Дерош Ислом цивилизацияси марказининг «114 Қуръон» лойиҳасида иштирок этади.
Машҳур олимнинг ушбу факсимил лойиҳасида иш олиб бораётгани ҳақида Ислом цивилизацияси маркази директори, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси Тошкентда ўтказилган Халқаро маданий мерос ҳафталиги якунлари бўйича ҳисоботида маълум қилди.
«Қуръонлар мавзусидаги илмий конференцияда Франсуа Дерош марказимизнинг «114 Қуръон» лойиҳасида фаол иштироки билан буни тасдиқлади», – дея таъкидлади Ф. Абдухаликов.
Лойиҳа муаллифларидан бири, Mueller & Shindler нашриёти раҳбари Александр Вильгельмнинг маълум қилишича, «114 Қуръон» лойиҳаси доирасидаги асосиқ мақсад – дунёдаги энг муҳим Қуръон қўлёзмаларини танлаб, битта китобга жамлашдир.
Қуръонда 114 сура бўлгани боис лойиҳа номи «114 Қуръон» дея номланди. Лойиҳанинг асосий ғояси – ҳар бир Қуръондан битта сурани танлаш. Бу рўйхат минг йил давомида ёзилган Қуръонлар ҳақида яхши маълумот беради. Албатта ушбу Қуръонларнинг катта қисми Ўзбекистон билан боғлиқ», — дейди Вильгельм.

World-renowned Qur’an scholar, Professor of Collège de France, and distinguished expert in codicology and paleography, Knight of the Legion of Honor François Déroche, will participate in the Center for Islamic Civilization’s '114 Qur’ans' project.
The Director of the Center for Islamic Civilization and Chairman of the World Society for the Study, Preservation, and Promotion of Uzbekistan’s Cultural Heritage, Firdavs Abdukhalikov, announced that this renowned scholar would be working on the facsimile project in his report on the results of the International Cultural Heritage Week in Tashkent.
'In his speech at the scientific Conference on Qur’ans, the well-known Qur’an scholar François Déroche confirmed his active participation in our Center’s '114 Rare Qur’ans' project,' noted Abdukhalikov.
As explained by one of the project’s authors, Alexander Wilhelm, head of Mueller & Shindler Publishing House, the idea of the '114 Qur’ans' project is to select the world’s most important Qur’an manuscripts and compile them into one book.
'114 – because the Qur’an has 114 surahs. The overall idea of the project is to select one surah from each Qur’an. This collection is an excellent overview of Qur’ans written over a thousand years, and, of course, many of these Qur’ans are related to Uzbekistan,' said Wilhelm.