Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти (WOSCU) раиси, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган журналист Фирдавс Абдухаликов ушбу мегалойиҳа ҳақида шундай деди:
– Сизга маълумки, муҳтарам Президентимиз Шавкат Миромонович Мирзиёев ташаббуслари билан Ўзбекистонда барча соҳалар қатори илм-фан, таълим ва маданиятга, шунингдек, маданий меросимизни ўрганиш ва оммалаштиришга катта эътибор берилмоқда.
Етти йил аввал БМТ минбаридан туриб давлатимиз раҳбари инсонпарвар ислом моҳиятини жаҳон ҳамжамиятига етказиш муҳим вазифалардан бири эканлигини таъкидлаган эдилар. 2017 йил 23 июнда Президентнинг «Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Ислом цивилизацияси марказини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинган.

Уникальные артефакты привезены из Саудовской Аравии
Фирдавс Абдухаликов: «Международная неделя культурного наследия стала источником ценных и вдохновляющих моментов»
Директор Центра исламской цивилизации, председатель Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU), заслуженный журналист Республики Узбекистан Фирдавс АБДУХАЛИКОВ рассказал об этом мега проекте:
– Как вам известно, по инициативе нашего уважаемого Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева в Узбекистане наряду со всеми сферами большое внимание уделяется науке, образованию и культуре, а также изучению и популяризации нашего культурного наследия.
Семь лет назад с трибуны ООН глава государства подчеркнул, что одной из важнейших задач является донесение до мирового сообщества истинной гуманистической сущности ислама. 23 июня 2017 года был принято постановление Президента "О мерах организации Центра исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров Республики Узбекистан.