Fransiya Milliy kutubxonasida Temuriylar sulolasi shajarasi aks etgan qo‘lyozma topildi. Bu haqda Toshkentda bo‘lib o‘tgan Madaniy meros haftaligi doirasida Tojikiston davlat pedagogika universiteti prorektori, tarix fanlari doktori Shodmon Vohidov O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi uchun “MUʼIZ AL-ANSOB” asari temuriylar shajarasini o‘rganishda muhim manba” mavzusidagi maʼruzasida maʼlum qildi.
Vohidov so‘zlariga ko‘ra, u kitobdan nusxa olgan va keyinroq fransuz hamkasblaridan uni tarjima qilish va nashr etishga rozilik olgan. Gap "Shajaralar orasida eng qadrli shajara" asari haqida ketmoqda. "Ushbu asarning muallifi aniq emas, lekin men bilamanki, bu kitob tarixchilar guruhi tomonidan tuzilgan. Ularning birinchisi va tashabbuskori mashhur tarixchi Hofiz Abru bo‘lib, u hukmdor Shohrux hukmronligi davrida bu nasabnomani tuzishni boshlagan. Ushbu manba taxtda bo‘lgan hukmdorlar haqidagina emas, balki ularning o‘g‘illari va qizlari haqida ham maʼlumot beradi. Ochiq manbalarda ular haqida maʼlumot juda kam. Masalan, Chingiziylar va Temuriylar hukmdorlarining oilaviy munosabatlarida Vizantiya va arab hukmdorlarining qizlar sanalgan ayollar ham bo‘lgan. Shu tariqa mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlar mustahkamlangan," — dedi Shodmon Vohidov.
Olimning taʼkidlashicha, qo‘lyozma bizga to‘rt nusxada yetib kelgan. Fransiya kutubxonasidagi kitobdan tashqari, yana ikki nusxa Hindistonda Boburiylar hukmronligi davrida tuzilgan. Ular Aligarx Musulmon universiteti kutubxonasi fondlarida saqlanadi. Yana bir nusxa Angliya kutubxonasida mavjud.
"Ushbu maʼlumotlarni solishtirgan holda, men asarni o‘zbek tiliga tarjima qildim, sharhlar, ko‘rsatkichlar berdim va yaqin orada bu asar chop etiladi", — dedi olim.
«Sharq Renessansi fenomeni: davlatlar, dinlar, shaxslar va tamaddunlar» O‘zbekiston madaniy meros haftaligi 18 oktyabrdan 26 oktyabrgacha Toshkentda bo‘lib o‘tmoqda. Unda 100 dan ortiq xorijiy olimlar va ekspertlar ishtirok etmoqda. Haftalik doirasida konferensiyalar, seminarlar, forumlar, ko‘rgazmalar va taqdimotlar o‘tkaziladi. Jumladan, «O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi» mega-loyihasi va SIS muzey zallarining ekspozitsiyalarini kuchaytirishga, shuningdek, Imom Buxoriy innovatsion muzeyiga qaratilgan loyihalar taqdimoti bo‘lib o‘tadi.
Islom sivilizatsiyasi markazi — Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan, islom dinini ezgulik, tinchlik va bag‘rikenglik dini sifatida targ‘ib qilish g‘oyasi doirasidagi loyiha.

A manuscript containing the genealogical tree of the Timurid dynasty was discovered in the National Library of France. This was revealed by Shodmon Vakhidov, Doctor of Historical Sciences and Vice-Rector of the Tajik State Pedagogical University, during Heritage Week in Tashkent. His report, titled "Mu'izz al-Ansab as an Important Source for Studying the Genealogy of the Timurids," was presented for the Museum of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
According to Vakhidov, he made a copy of the book and later received approval from his French colleagues for its translation and publication. The work in question is titled "The Most Precious Genealogy Among Genealogies."
"The author of this work is not definitively known, but I know that the book was compiled by a group of historians. The first among them, the initiator, was the famous historian Hafiz Abru, who began compiling this genealogical table under Sultan Shahrukh. This source provides information not only about the rulers who were on the throne but also about their sons and daughters, for whom there is very little information in open sources. For example, among the family relationships of the Chinggisids and Timurids, there were women who were daughters of Byzantine and Arab rulers. In this way, relations between countries were strengthened," said Shodmon Vakhidov.
As the scholar clarified, the manuscript has survived in four copies. In addition to the one from the French library, two more copies were made during the reign of the Baburids in India, which are preserved in the collections of Aligarh Muslim University Library. Another one is stored in a library in England.
"After comparing these sources, I translated the work into Uzbek, provided commentary, indexes, and this work will soon be published," noted the scholar.
Uzbekistan’s Heritage Week, titled "The Phenomenon of the Eastern Renaissance: States, Religions, Personalities, and Civilizations," is being held in Tashkent from October 18 to 27. Over 100 foreign scholars and experts are participating. The event includes conferences, seminars, forums, exhibitions, and presentations, including the unveiling of the mega-project "Center of Islamic Civilization of Uzbekistan," as well as projects aimed at enhancing the museum halls of the CIC and the innovative Imam al-Bukhari Museum.